Zobaczcie archiwalne zdjęcia rodziny Wojtyłów:
Tego dnia ukonstytuują się trybunały, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga
informuje Archidiecezja Krakowska.
Muszą udowodnić, że byli święci
Do tego dnia - czwartku, 7 maja, kuria czeka na przekazanie jakichkolwiek dokumentów, pism lub wiadomości dotyczących rodziców Jana Pawła II, zarówno tych poświadczających opinię świętości jak i je negujących. Takie dowody może wysłać każdy.
Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbędzie się o godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył mszy św. o pomyślny jego przebieg. Proces ten, na szczeblu diecezjalnym, potrwa od dwóch do trzech lat.
- Będą prowadzone dwa postępowania przez dwa osobne trybunały. Jeden z nich zajmie się Emilią, drugi Karolem seniorem. Oczywiście wątek życia małżeńskiego będzie się w tych postępowaniach nakładał i przenikał. Podczas procesu badane będą m.in. wystąpienia Jana Pawła II, w których nawiązywał do domu rodzinnego.
Jan Paweł II będzie poprzez swoje teksty jakby jednym ze świadków tego procesu
- wyjaśnił ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej.
TOP 5 najsłynniejszych wadowickich miejsc, związanych z Jane...
Kto zasiądzie w trybunale?
Wszyscy członkowie trybunałów złożą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania. Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego, jako delegat, w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostanie także dwóch notariuszy: ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki.
Na początku roku abp. Jędraszewski ogłosił decyzję o otwarciu procesów kanonizacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów. Był to kolejny krok prawny po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i zgodzie ze strony Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Proces będzie skomplikowany
Zebrane zeznania zostaną przetłumaczone na język włoski i przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która oceni, czy proces na szczeblu diecezjalnym był przeprowadzony zgodnie z zasadami prawa powszechnego.
Ostatni żyjący szkolny kolega Jana Pawła II skończył sto lat...
Dopiero wtedy wyznaczony zostanie postulator, czyli ten, który zajmie się opracowaniem dokumentacji, będącej podstawą dalszych prac, czyli - jak zapisano w kościelnych dokumentach "dyskusji na temat heroiczności cnót rodziców papieża".
Kolejnym etapem procesu beatyfikacyjnego będzie osobne postępowanie dotyczące cudu za sprawą Karola lub Emilii Wojtyły.

Historia rodziny Wojtyłów
Przyszły papież Jan Paweł II był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Jego rodzice poznali się w Krakowie i wzięli ślub 10 lutego 1906 roku, zamieszkali w Wadowicach. 27 sierpnia 1906 w Krakowie urodził się ich starszy syn Edmund.
Nie tylko rodzice papieża Jana Pawła II mają szansę na beatyfikację
Cały czas otwartą kwestią pozostaje sprawa uruchomienia procesu beatyfikacyjnego starszego brata papieża Edmunda Wojtyły. Był lekarzem, który zmarł w 1932 opiekując się chorymi w szpitalu w Bielsku.
- Zobacz jak dawniej świętowano 1 maja w Olkuszu. W pochodach szli wszyscy
- Największe „zdobycze” PRL-u, czyli za czym kolejka ta stoi. ZDJĘCIA
- Powrót do czasów PRL. Woda z saturatora, milicja i "ogórki"
- TOP 8 najczęstszych przewinień w dobie koronawirusa
- TOP 20 miejsc, gdzie wybrać się na majówkę
- "Mydło i powidło" na wolbromskim targu. Klientów nie brakuje
