Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie k. Tarnowa, 19.11.2023
Państwo Edyta i Adam Szlachta spod Krakowa w 2019 roku stracili w wypadku samochodowym 22-letnią wówczas córkę Monikę. Do wypadku doszło 18 grudnia na drodze krajowej nr 94 w Czajowicach. Tuż przed Bożym Narodzeniem, po sześciu dniach walki o życie, studentka AWF zmarła. Dla jej rodziców był to szok. Po ukojenie przybywają do Zabawy. Po raz pierwszy trafili tam w 2022 roku.
- Ten pomnik to bardzo duże umocnienie i odpowiedź na potrzebę bliskości z ludźmi, którzy przeżywają to samo, co my - mówi pan Adam. - Bardzo potrzebne jest to centrum, o które ksiądz Zbigniew walczy, aby powstało, bo wiele osób jest wycofanych, zamkniętych w sobie i nie powie, co przeżywa - dodaje pani Edyta.
Pomnik „Przejście” w Zabawie istnieje od 2012 roku, ale ostatnio został wyremontowany. Obok niego zamontowano liny, wzorowane na tych przy autostradach, które stanowią formę ogrodzenia. Ułożono też nową kostkę. Wymownym symbolem są metalowe krzyżyki z nazwiskami ofiar wypadków. Na ścianach monumentu jest ich już ponad 400, ale jest miejsce na kolejne nazwiska.
W niedzielę 19.11 w Zabawie miały miejsce ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Były one kulminacją trzydniowych warsztatów dla rodzin ofiar wypadków drogowych, które poprowadził ks. dr Jerzy Smoleń, psychoterapeuta. Przy pomniku ofiar wypadków zaświecono symboliczne światło, posadzono też kolejne drzewo pamięci.
- Musimy każdego dnia pamiętać o tym, że wypadki drogowe zabierają najlepszych, przecież tacy są nasi bliscy. Wypadki drogowe uderzają w tych, którzy się tego najmniej spodziewają. I tych wypadków musi być mniej. I musimy zrobić wszystko, aby tych wypadków w ogóle nie było – apelował pod pomnikiem „Przejście” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W Wał Rudzie, w budynku stojącym naprzeciwko domu bł. Karoliny, powstała przychodnia, w której w ramach kontraktu z NFZ przyjmuje czterech psychologów oraz jeden psychiatra. Pomoc świadczona jest osobom, które doświadczyły traumy po przeżyciu wypadku lub po stracie osoby bliskiej. Z usług centrum można korzystać za darmo i nie jest wymagane skierowanie. Rejestracja jest możliwa pod numerem: 505717815 lub mailowo: [email protected]. W planach ks. Zbigniewa Szostaka, proboszcza parafii Zabawa, jest utworzenie Centrum Leczenia Traumy, gdzie pomoc dla ofiar wypadków drogowych byłaby jeszcze szersza.
- W Bochni można zdobyć odznakę gwarka za zwiedzenie obiektów turystycznych
- Południowa obwodnica Szczurowej za niespełna rok. Zdjęcia i wideo
- W Małopolsce została otwarta kolejna wieża widokowa! Kolejka do wejścia na szczyt
- Mobilne planetarium w Szczurowej. Zobacz wideo
- Ambasadorzy Bochni w bazylice niemile widziani. Dlaczego?
- Kolejna wieża w regionie prawie gotowa. Będą z niej piękne widoki