Uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej Ksawerego Praussa, poprzedziło przybliżenie jego sylwetki i bogatego życiorysu. Prezentację na temat związków Praussa z początkami Muzeum Tatrzańskiego, przygotował i wygłosił dr Marcin Warchałowski, kierownika działu przyrodniczego naszego Muzeum.
- Był człowiekiem społecznie zaangażowany przede wszystkim w towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, które wtedy decydowało i wpływało na Muzeum Tatrzańskie. Ale był też pedagogiem, człowiekiem który wspólnie z przyjaciółmi wydawał czasopismo „Zakopane”. Był człowiekiem bardzo zaangażowanym we wszystkie istotne społeczne działalności w Zakopanem – mówi Marcin Warchałowski.
W uroczystości wzięła udział wnuczka Ksawerego Praussa - Zofia Romaszewska, która opowiedziała o swoim dziadku z nieco innej, rodzinnej perspektywy.
Tablica upamiętniająca ministra Ksawerego Praussa w Zakopanem, sfinansowana została przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Wykonał ją Andrzej Mrowca - rzeźbiarz i nauczyciel w Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Ksawery Prauss urodził się w 1874 roku w Warszawie, a zmarł w 1925 roku we Włoszech. Był polskim politykiem socjalistycznym, ministrem w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego, senatorem II RP. W Zakopanem był inicjatorem lub uczestnikiem wielu miejscowych inicjatyw. Od 1912 był członkiem Sekcji Ochrony Tatr i Przyrodniczej Towarzystwa Tatrzańskiego, a od 1913 członkiem Zarządu Muzeum Tatrzańskiego, członkiem Zarządu Podhalańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, wiceprezesem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
