Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowicka 8W - więcej stanowisk, wygodna obsługa. Krakowski oddział NFZ w nowej siedzibie

DMA
ELŻBIETA FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKA, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
ELŻBIETA FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKA, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Kaczmarz
O uruchomionej w nowym miejscu - przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie - powiększonej Sali Obsługi Klienta, gdzie mieszkańcy Małopolski mogą wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy potwierdzić zlecenia na wyroby medyczne, oraz wprowadzanych zmianach, które ułatwiają pacjentom korzystanie z pomocy medycznej - rozmawiamy z ELŻBIETĄ FRYŹLEWICZ-CHRAPISIŃSKĄ, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Kartony w nowej siedzibie już rozpakowane?

Tak, od 25 maja wznowiliśmy część bezpośredniej obsługi w nowym miejscu. Z dotychczas zajmowanych pomieszczeń przy ul. Batorego 24 do biurowca przy ul. Wadowickiej 8W, przeniosło się 140 osób. Mowa przede wszystkim o pracownikach Sali Obsługi Klienta, z którymi bezpośrednio spotykają się pacjenci. Teraz to na Wadowickiej będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzić zlecenia na wyroby medyczne i załatwić wszystkie inne sprawy, z którymi dotychczas Małopolanie pojawiali się przy Batorego.

Skąd, Pani Dyrektor, decyzja o przeprowadzce?

Przymierzaliśmy się do tej zmiany od dłuższego czasu. Zależy nam na podnoszeniu standardu obsługi bezpośredniej, a dotychczasowa, ciasna przestrzeń, nam to utrudniała.

Tylko w ubiegłym roku do pracowników Sali Obsługi Klienta, po ogólne informacje związane z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia, zgłosiło się ponad 18 tys. osób. Ponad 100 tys. odebrało Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ - przyp. red.), ponad 7 tys. potwierdziło zlecenia na wyroby medyczne.

To pokazuje, jak ważny to punkt na mapie Krakowa. W budynku przy Wadowickiej 8W sala jest niemal czterokrotnie większa niż ta przy Batorego. Dzięki temu udało nam się znacznie zwiększyć liczbę stanowisk obsługi. Jest ich teraz 19, każde odpowiednio wydzielone, co zapewnia intymność i właściwą ochronę wrażliwych danych osobowych. Pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, na pacjentów czekają miejsca parkingowe, do budynku w komfortowy sposób można także dotrzeć komunikacją miejską.

Długie kolejki po odbiór EKUZ, które pamiętamy z Batorego, znikną?

Większa liczba stanowisk pracy to gwarancja usprawnienia procesu obsługi wszystkich osób, także tych w okresach letnich zgłaszających się po EKUZ. Zresztą działania zmierzające w tym kierunku podejmujemy już od dawna. W tym celu w 2018 r. uruchomiliśmy system internetowego umawiania wizyt w Sali Obsługi Klienta. Wystarczy wejść na stronę internetową naszego oddziału i zarezerwować dogodny termin, a w umówionym dniu pracownik MOW NFZ przyjmie nas bez kolejki. System z powodzeniem zaczął funkcjonować jeszcze na Batorego i będzie można z niego oczywiście korzystać również w nowej lokalizacji. Zadbaliśmy także o komfort tych, którzy terminu wcześniej nie zarezerwują.

Poczekalnie są wygodne i przestronne. A czas oczekiwania będzie można wykorzystać np. na wykonanie prostych badań profilaktycznych - skontrolować poziom ciśnienia tętniczego czy cukru we krwi.

Nowa przestrzeń przy Wadowickiej daje nam szansę, by jeszcze większy nacisk kłaść właśnie na profilaktykę i edukację zdrowotną. To jeden z naszych priorytetów. Przy stoisku profilaktyki i informacji o zdrowiu pracownicy MOW NFZ wykonują badania, promują zdrowy styl życia, uczą o zagrożeniach, jakie niosą choroby cywilizacyjne czy czynnikach, które zwiększają ryzyko zmierzenia się z nimi.

Małopolanie wiedzą,że do Funduszu można przyjść na badanie ciśnienia czy poziomu cukru?

Systematycznie zmieniamy nasz wizerunek i budujemy tę świadomość. We wrześniu ubiegłego roku uruchomiliśmy cykl „Środy z Profilaktyką”, wtedy też ruszyło jedno z pierwszych w Polsce stanowisk profilaktyki i informacji o zdrowiu. W ramach niego blisko 700. mieszkańców skorzystało z bezpłatnych badań krwi i badań poziomu cukru, ponad 400. osobom wykonano analizy składu masy ciała. Programy „Śród z Profilaktyką” są bogate i zróżnicowane, a do udziału w nich zapraszamy ekspertów i przedstawicieli organizacji pacjentów. Niestety, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa musieliśmy zawiesić cykl, ale kiedy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, wrócimy do niego. Być może w nowej formule.

Liczba zachorowań na COVID-19 wprawdzie maleje, epidemiolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie pora na całkowite rozstanie z rygorem sanitarnym. Jak więc wygląda praca Sali Obsługi Klienta, gdzie została już wznowiona bezpośrednia obsługa zainteresowanych osób?

We współpracy z Centralą Narodowego Funduszu Zdrowia powstał szczegółowy plan bezpiecznego wznawiania prac Sal Obsługi Klienta we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ. Został on podzielony na kilka etapów. Od 25 maja zainteresowane osoby mogą osobiście uzyskać informacje ogólne, potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne, założyć profil zaufany oraz podpisać umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym - pojedynczo, z zastosowaniem środków ochrony osobistej i po wcześniejszym umówieniu wizyty za pomocą systemu internetowego, o którym wspominałam.Pozostali - np. ci zainteresowani EKUZ - na razie nadal mogą korzystać jedynie ze skrzynek podawczych na dokumenty, poczty elektronicznej czy tradycyjnej, a ich bezpośrednia obsługa będzie przywracana w kolejnych etapach.

Walka z koronawirusem trwa już od blisko trzech miesięcy. Za co odpowiada Fundusz w tej potyczce?

Lista zadań jest długa. Przede wszystkim zajmujemy się organizowaniem systemu opieki nad osobami zakażonymi i podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Współpracujemy z wszystkimi podmiotami, które odpowiadają za to zadanie, finansujemy świadczenia, transport, izolatoria czy testy w kierunku COVID-19 wykonywane pacjentom i lekarzom. Dwa tygodnie temu uruchomiliśmy sieć punktów pobrań materiału biologicznego od osób na kwarantannie. Testy są dla nich darmowe, płaci za nie NFZ. Dzięki temu wszyscy, którzy kończą kwarantannę, zanim wrócą do codziennych obowiązków, zyskują pewność, że nie są zakażeni koronawirusem. Obecnie intensywnie przygotowujemy się do zapowiedzianego przez ministra zdrowia ponownego otwarcia sanatoriów. Jak ważny to obszar opieki, przekonaliśmy się w ostatnich tygodniach, gdy zgłaszało się do nas bardzo wielu Małopolan, którzy ze względu na epidemię nie mogli skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Czas epidemii to również okres intensywnej pracy właśnie nad rozwiązywaniem problemów, z jakimi mierzą się pacjenci. Rozprzestrzenianie się koronawirusa wymusiło na wielu placówkach czasową zmianę organizacji pracy czy też ograniczenie zakresu pomocy udzielanej pacjentom, a w szybko zmieniającej się rzeczywistości wielu chorym trudno jest się odnaleźć.

Z rankingu opracowanego przez portal analityczny SimilarWeb wynika, że strona internetowa NFZ w ostatnim czasie stała się najczęściej odwiedzaną witryną o tematyce zdrowotnej. To pokazuje, że pacjenci właśnie od Narodowego Funduszu Zdrowia oczekują rzetelnych informacji o leczeniu w dobie koronawirusa.

800 190 590 - to numer Telefonicznej Informacji Pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia

Zgadza się. Właśnie dlatego na naszej stronie internetowej od tygodni publikujemy wykazy - na bieżąco są aktualizowane - otwartych gabinetów stomatologicznych czy ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Stworzyliśmy też odrębną zakładkę, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące COVID-19. Niezwykle ważnym narzędziem okazała się również Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP - przyp. red.). Konsultanci, którzy ją obsługują, odebrali już ponad 300 tys. połączeń z pytaniami dotyczącymi zakażeń koronawirusem.

TIP powstała specjalnie na czas walki z COVID-19?

Nie, została uruchomiona już jesienią w 2018 roku po to, by ułatwić zainteresowanym osobom komunikację z Funduszem. Wybierając numer 800 190 590 każdy pacjent może szybko uzyskać wskazówki dotyczące np. najkrótszych terminów wizyt u specjalistów, adresów najbliższych szpitali czy aptek, które mają na półce potrzebny mu lek. Docelowo TIP ma nie tylko pomagać w poruszaniu się po systemie ochrony zdrowia, ale również - na wzór brytyjskiego NHS - pozwalać na uzyskanie prostych porad medycznych. To zresztą już poniekąd się dzieje. Wobec przedłużającej się izolacji społecznej, w ramach TIP uruchomiono telefoniczne wsparcie psychologiczne dla osób w kryzysie emocjonalnym.

„Porady na telefon” udzielane także przez lekarzy zostaną z nami również po epidemii?

Niewątpliwie w przypadku części chorych zdalna pomoc jest zupełnie wystarczającą formą kontaktu z lekarzem. Myślę tu chociażby o pacjentach, którzy są pod stałą opieką, dobrze znającego ich specjalisty czy lekarza rodzinnego i potrzebują jedynie kolejnej recepty na przyjmowane leki. Epidemia koronawirusa wymusiła szersze wykorzystanie telemedycyny i z tych doświadczeń warto skorzystać.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadowicka 8W - więcej stanowisk, wygodna obsługa. Krakowski oddział NFZ w nowej siedzibie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska