Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wichury w powiecie wielickim. Ponad sto interwencji strażaków przy uszkodzonych budynkach i powalonych drzewach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zdarzenia spowodowane silnym wiatrem dotyczyły powalonych oraz nadłamanych drzew. Doszło także uszkodzenia licznych dachów, i w budynkach mieszkalnych, i gospodarczych
Zdarzenia spowodowane silnym wiatrem dotyczyły powalonych oraz nadłamanych drzew. Doszło także uszkodzenia licznych dachów, i w budynkach mieszkalnych, i gospodarczych fot. OSP Grajów
Od 17 lutego do poniedziałku rano (21 luty) do Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce wpłynęło ponad sto zgłoszeń związanych z silnymi wiatrami. Zdarzenia miały miejsce na terenie całego powiatu wielickiego, najwięcej interwencji było do tej pory w gminach Wieliczka i Gdów. Prognozy pogody na najbliższe dni nie są optymistyczne, strażacy apelują o zachowanie ostrożności.

FLESZ - Kontrole na budowach

od 16 lat

- Zdarzenia spowodowane silnym wiatrem dotyczyły przede wszystkim powalonych oraz nadłamanych drzew. W wielu przypadkach doszło także do uszkodzenia dachów, zarówno w budynkach mieszkalnych jak i gospodarczych – podaje Państwowa Straż Pożarna w Wieliczce.

Do uszkodzeń dachów domów i innych budynków doszło m.in.: w Śledziejowicach, Czarnochowicach i Winiarach. W pierwszej z tych miejscowości było groźnie także za sprawą powalonych drzew, m.in. na bramę wyjazdową budynku mieszkalnego oraz na jeden z obiektów w zespole dworskim w Śledziejowicach.

W wielu miejscowościach (m.in. w Hucisku, Kunicach, Czarnochowicach, Kokotowie, Cichwie) strażacy usuwali drzewa i gałęzie blokujące drogi, a w Kokotowie jedno ze złamanych drzew upadło także na zewnętrzną skrzynkę gazową.

W Zagórzanach koło Gdowa drzewo spadło na jadący samochód, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Z kolei w Liplasie zawaliła się część dachu budynku gospodarczego.

- Podczas tak dużej liczby zdarzeń, sprawne działania ratownicze są możliwe dzięki zaangażowaniu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i odpowiedniej koordynacji kadry dowódczej Państwowej Straży Pożarnej – zaznacza Komenda Powiatowa PSP w Wieliczce.

Mieszkańcy domów, które ucierpiały wskutek ostatnich wichur mogą otrzymać wsparcie m.in. z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.

- Mieszkańcy gminy Wieliczka, którzy ponieśli szkody w obrębie budynków mieszkalnych spowodowane wichurami w ostatnich dniach i nie posiadają możliwości pokrycia strat z innych źródeł (ubezpieczenie), mogą zgłaszać wnioski pomocowe pod numerem telefonu 12/278-45-61 lub 12/278-19-55, a także osobiście w siedzibie MGOPS przy ul. Sieniewicza 26, w Biurze Obsługi Klienta. Sprawy będą rozpatrywane indywidualnie w ramach art. 40 Ustawy o pomocy społecznej. Udzielenie pomocy w formie zasiłku celowego służy zabezpieczeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych, zagrożonych wskutek zdarzenia losowego – podaje MGOPS w Wieliczce.

Pracownicy ośrodka zaznaczają także, że „w ramach pomocy społecznej nie ma możliwości pokrycia innych strat niż wpływających bezpośrednio na możliwość użytkowania budynków mieszkalnych; nie uwzględnia się uszkodzeń obiektów gospodarczych, garaży, altan, budynków rekreacyjnych, ogrodzeń, elewacji, drzew i krzewów ogrodowych itp.”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska