Wielicki arcymistrz Jak-Krzysztof Duda i spółka z brązowym medalem internetowej Olimpiady Szachowej

Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda Anna Kaczmarz
Reprezentacja Polski, z Janem-Krzysztofem Dudą (MKS KOS Wieliczka) w składzie, zdobyła brązowy medal w pierwszej edycji internetowej Olimpiady Szachowej.

W półfinałowych meczach Polska zremisowała z Indiami 1:1. Duda - bardzo dobrze spisujący się we wcześniejszych występach - w pierwszym spotkaniu pokonał byłego mistrza świata Viswanathana Ananda, a w drugim musiał uznać jego wyższość.

Przy remisie 1:1, o awansie do finału decyduje dogrywka - jedna partia błyskawiczna, czyli tzw. armagedon, podczas którego grający białymi musi wygrać (ma na to 5 minut), a grającemu czarnymi wystarczy remis (ma na to 4 minuty). W wyniku losowania okazało się, że do rywalizacji przystąpią szachistki. Niestety, Monika Soćko przegrała z uczestniczką meczu o mistrzostwo świata Humpy Koneru, której w 2002 roku, mając 15 lat, przyznano tytuł męskiego arcymistrza (została najmłodszą zawodniczką globu, jaką spotkał taki zaszczyt).

Duda ma też na koncie m.in. brąz w drużynowych MŚ w Chanty-Mansyjsku (2017), czwarte miejsce drużynowo w Olimpiadzie Szachowej w Batumi (2018), tytuł wicemistrza świata w szachach błyskawicznych w Sankt Petersburgu (2018), mistrzostwo Polski (2018) i drugą lokatę w prestiżowym turnieju Grand Prix FIDE w Hamburgu (2019), a także zwycięstwo z aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem podczas turnieju online Lindores Abbey Rapid Challegne (2020).

Jan-Krzysztof Duda (z lewej) kontra Magnus Carlsen podczas turnieju w Wijk aan Zee w 2020 roku

Wielicki szachista Jan-Krzysztof Duda już wie, jak pokonać m...

2.01.2019: Duda podczas Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Cracovia 2018

Wielicki szachista Jan-Krzysztof Duda: Lubię odważną, fantaz...

20-letni arcymistrz z Wieliczki, wicemistrz świata w szachac...