Wieliczka zamierza przekazać pod budowę „rządowych” bloków działkę o powierzchni ponad 50 arów, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne. To teren przy ulicy Jasnej, ulokowany poniżej dwóch bloków komunalnych, wybudowanych przez miasto w latach 2008-2010.
W ostatnich dniach zakończono tam geodezyjny podział działek. - Teren jest uzbrojony, doprowadzone są tam wszystkie media. Czyli właściwie od razu można budować - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Wielicki list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu „Mieszkanie Plus” ma zostać wysłany do Krajowego Zasobu Nieruchomości (powołanego na mocy ustawy we wrześniu br. dla gospodarowania gruntami Skarbu Państwa, przeznaczonymi pod budowę tanich mieszkań) w najbliższych dniach (prawdopodobnie jutro).
- Gdy dostaniemy list intencyjny, w krótkim czasie umówimy się na podpisanie porozumienia z Wieliczką. Potem będzie czas na konsultacje oraz powołanie spółki celowej Skarbu Państwa i gminy, mającej za zadanie budowę bloków w ramach programu „Mieszkanie Plus” - powiedział nam pełnomocnik ds. organizacji KZN Tomasz Tomala.
W jego ocenie, jeśli uda się szybko przygotować dokumentację dla wielickiej inwestycji, symboliczna pierwsza łopata pod osiedle przy ulicy Jasnej może zostać wbita jeszcze w 2018 roku.
Wieliczka chce zaprojektować przy ul. Jasnej dwa do sześciu „rządowych” bloków, w których będzie - jak wyliczono wstępnie - 96 mieszkań. - Projekt będzie gotowy prawdopodobnie w trzecim kwartale przyszłego roku, a cała inwestycja powinna zakończyć się w grudniu 2020 roku. Koszty całości prac są szacowane na 20 mln zł - informuje Konrad Cebula, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce.
Program „Mieszkanie Plus” uruchomiono jesienią 2016 roku. Inwestycje pod tym szyldem są realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania komunalne budowane w ramach rządowego projektu (pierwsze takie bloki mają być oddane na początku 2018 roku, m.in. w Jarocinie) będą wynajmowane za umiarkowane czynsze i dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin. Stawka miesięczna ma wynosić - w zależności od lokalizacji - od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.
W gminie Wieliczka są obecnie 222 mieszkania komunalne i siedem lokali socjalnych. Większość z nich, to pojedyncze mieszkania w budynkach w różnych miejscowościach gminy. Wyjątkiem są dwa bloki komunalne przy ul. Jasnej, w sumie dla 30 rodzin.
Wszystkie tego typu wielickie mieszkania są obecnie zajęte, a w kolejce po takie lokum czeka 208 rodzin.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 5
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski