Starania o uruchomienie w Wieliczce Szkoły Muzycznej II stopnia trwały od 2013 roku. Zabiegali o to samorządowcy różnych szczebli, posłowie, a także sami mieszkańcy, którzy w 2015 roku skierowali do Ministerstwa Kultury petycję z ok. 500 podpisami poparcia dla otwarcia w mieście placówki, gdzie młodzież będzie mogła kontynuować muzyczną edukację. Jednak Warszawa wciąż odmawiała Wieliczce prawa do „wyższej” szkoły muzycznej.
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodził się na utworzenie i prowadzenie przez gminę Wieliczka Szkoły Muzycznej II stopnia. To decyzja już oficjalna, potwierdzona na piśmie - powiedziała nam wczoraj Urszula Rusecka, posłanka z Wieliczki. - To bardzo ważna i dobra wiadomość dla Wieliczki. Bardzo się cieszę, bo od pięciu lat czyniłam starania (wcześniej jako wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych - red.), by ta szkoła powstała. Łatwo nie było, bo Ministerstwo Kultury wydaje rocznie góra dwie zgody na powołanie tego typu szkół w Małopolsce - dodała posłanka.
Umożliwienie młodzieży z powiatu wielickiego i okolic kolejnych stopni muzycznej edukacji w pobliżu miejsca zamieszkania stało się niezbędne już lata temu. W tym rejonie wciąż przybywa szkół muzycznych I stopnia, zainteresowanie nauką gry na różnych instrumentach rośnie. Ci którzy chcą ją kontynuować, muszą teraz jeździć do Krakowa (są tam obecnie trzy oblegane Szkoły Muzyczne II stopnia), co jest uciążliwe i dla dzieci, i dla ich rodziców.
Izabela Szota, dyrektorka wielickiej Szkoły Muzycznej I ministerialną zgodę na powołanie nowej placówki nazywa „cudowną wiadomością”. - Ale ze szczegółami dotyczącymi tego projektu trzeba poczekać na przesłanie do Wieliczki oficjalnego pisma z Ministerstwa Kultury i uchwałę wielickiej Rady Miejskiej o powołaniu Szkoły Muzycznej II stopnia. Dziś mogę powiedzieć tylko tyle, że nabór do nowej placówki planujemy ogłosić w czerwcu, tak samo jak do szkoły I stopnia - mowi Izabela Szota.
Nauka w szkole muzycznej II stopnia, do której przyjmowani są na podstawie egzaminu wstępnego kandydaci w wieku 10-21 lat, trwa cztery lub sześć lat i kończy się egzaminem dyplomowym - uzyskaniem tytułu zawodowego. W takich placówkach kształcenie odbywa się w trzech specjalnościach: instrumentalistyka, wokalistyka i rytmiki.
Izabela Szota mówi, że docelowo w wielickiej szkole powinny powstać wszystkie trzy wydziały, natomiast na początek, od nowego roku szkolnego uruchomiony zostanie wydział instrumentalny. - Od tego zaczniemy - zapowiada dyrektorka Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce.
W minionych latach do siedziby „wyższej” placówki muzycznej przymierzano najpierw należący do powiatu Pałac Przychockich, a gdy wojewódzki konserwator zabytków uznał, że budowla ta powinna stać się nowym lokum starostwa, jako siedzibę szkoły muzycznej wskazywano Sztygarówkę. Ten zabytek wróci do miasta w połowie tego roku (gdy powiat wyprowadzi się do pałacu przy Rynku Górnym), jednak w międzyczasie pojawiły się nowe pomysły na jego zagospodarowanie.
Wieliczka chce teraz, by w Sztygarówce powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, kontynuująca tradycje - oczywiście w duchu XXI wieku - działającej tam kiedyś szkoły górniczej. Wniosek o powołanie w mieście tej uczelni wysłano w minionym tygodniu do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że bardzo cieszy się ze zgody na otwarcie w mieście Szkoły Muzycznej II stopnia. - Mamy tak wiele utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży, że taka placówka Wieliczce po prostu się należy. Odnośnie siedziby nowej szkoły, jest kilka propozycji, m.in. czasowa jej lokalizacja w Sztygarówce, bo szkoła wyższa może zostać tam uruchomiona nie wcześniej niż jesienią 2019 roku albo w miejskim Centrum Kulturalno - Społecznym, które zostanie otwarte w połowie tego roku - stwierdza Artur Kozioł.
Zapowiada też, że docelowo szkoła muzyczna zajmie prawdopodobnie cały budynek przy Rynku Górnym 6 (dziś dzieli go z Centrum Kultury i Turystyki), a dla CKiT-u miasto wybuduje nową siedzibę.
Jest wiele muzycznych talentów
W powiecie wielickim szkoły muzyczne I stopnia działają: w Niepołomicach, Wieliczce, Gdowie i Grodkowicach (gmina Kłaj). Zainteresowanie dzieci i młodzieży taką edukacją jest tak duże, że pojawiają się problemy z pomieszczeniem wszystkich. Gdów przymierza się właśnie do przekazania swej SM większości budynku miejscowej podstawówki (po jej przeprowadzce do byłego gimnazjum), a Wieliczka już przed dwoma laty obdarowała młodych muzyków dodatkowym lokum: piętrem odnowionego dworca na stacji „Wieliczka Park”.
Najsłynniejsza - m.in. za sprawą sukcesów uczniów oraz organizowania licznych muzycznych festiwali, także międzynarodowych - jest wielicka SM. Szkoła, która powstała w 2006 roku zyskała już miano wizytówki Wieliczki oraz renomę w środowiskach artystycznych w kraju i za granicą. W trakcie ledwie 12 lat placówka, do której uczęszcza obecnie 200 uczniów, stała się ważnym punktem na mapie regionu i kraju.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto