https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka parada tramwajów na ulicach Krakowa. Pojazdy zabytkowe i współczesne przejechały przez całe miasto. Było co oglądać!

Jolanta Białek
Kilkadziesiąt tramwajów – zabytkowych i współczesnych – przejechało dziś „w kolumnie” ulicami Krakowa, na trasie z Nowej Huty, przez centrum miasta, do Podgórza. Tak świętowano pod Wawelem finał Europejskiego Tygodnia Mobilności 2024. A po paradzie na terenie zajezdni Podgórze na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez krakowskie MPK. Niedziela 22 września była także ostatnim dniem funkcjonowania sezonowej Krakowskiej Linii Muzealnej 2024.

W tramwajach uczestniczących w paradzie nie brakowało pasażerów, a na trasie ich przejazdu widzów. Można było podziwiać wyjątkowe wagony z różnych etapów historii transportu w Krakowie, w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak Zeppelin, a także wagon 13N z Warszawy, który w ramach wymiany trafił do Krakowa na czas tegorocznych wakacji. Były też współczesne tramwaje, w tym słynny Lajkonik.

Widowiskowa parada odbyła się na trasie: zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12), ul. Kocmyrzowska, rondo Kocmyrzowskie, rondo Czyżyńskie, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie (przystanek dla wsiadających i wysiadających), ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomska, ul. Krakowska, ul. Kalwaryjska, ul. Wadowicka, zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka 3).

Przejazd historycznymi tramwajami był bezpłatny. Pasażerowie otrzymali pamiątkowe bilety, które rozdawano przed rozpoczęciem parady w zajezdni Nowa Huta.

Po przyjeździe tramwajów do zajezdni w Podgórzu rozpoczęła się druga część wydarzenia, zaplanowana do niedzielnego popołudnia (do godz. 15).

Dla uczestników spotkania przygotowano m.in.: przejazdy historycznymi wagonami - Zeppelinem, 13N, N oraz Ringiem z wagonem doczepnym Wismar (na trasie z zajezdni Podgórze do Borku Fałęckiego), przejazdy na terenie zajezdni zabytkowymi taksówkami, elektrycznym radiowozem i autobusem z przyczepą, barwne i cieszące się ogromną popularnością - przejazdy tramwajem przez myjnię, zwiedzanie Stacji Obsługi i Remontów, gry i zabawy dla dzieci, stoiska Muzeum Inżynierii i Techniki, Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, strefę relaksu z kącikiem filmowym (można tam obejrzeć m.in. filmy o historii komunikacji miejskiej w Krakowie).

22 września to także ostatni dzień funkcjonowania tegorocznej Krakowskiej Linii Muzealnej (w godz. 11-18).

- Na linię nr 0 łączącą Dajwór i pętlę Cichy Kącik wyjechał poznański wagon 102Na, to ostania szansa na podróż po Krakowie tym wagonem. Uruchomiona została też linia autobusowa B - na trasie Olszanica Bory, ul. Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, Basztowa, Pawia (powrót: pl. Matejki), al. 29 Listopada, ul. Dobrego Pasterza, Majora, Powstańców, Prądnik Czerwony – na której kursują historyczne autobusy: Scania CR111, MAN SG242, MAN SL200 i Jelcz M11 – podaje MPK.

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska