Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie chorwackie święto przy Bagrach. Muzyka, taniec i przede wszystkim piknik z tradycją i zwyczajami prosto z Chorwacji

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Tak dużej dawki kultury i zwyczajów chorwackich chyba nie ma nigdzie indziej jak tylko na Pikniku Chorwackim, który już trzeci raz został zorganizowany we wschodniej części Parku Bagry Wielkie. Muzyka grana na żywo, zawody żeglarskie, warsztaty teatralne, konkursy dla dzieci, a także parada dalmatyńczyków - to zaledwie część atrakcji, które przygotowano dla gości Pikniku Chorwackiego w ostatni weekend maja. Wydarzenie jest organizowane przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

Trzeci "Piknik Chorwacki"

Kolejny raz Konsulat Republiki Chorwackiej w Krakowie zorganizował na terenie parku Mała Chorwacja - "Piknik Chorwacki". 27 maja, w sobotę wydarzenie rozpoczęło się od pochodu władz samorządowych i mieszkańców Krakowa, który poprowadziła Orkiestra Wojskowa w Krakowie.

Tradycyjnie w ramach organizowanego pikniku eksponowano kulturę i zwyczaje chorwackie - czyli wszystko to, co związane z Chorwację i polsko-chorwackimi związkami. Wydarzenie już kolejny raz było przepełnione występami muzycznymi, zawodami żeglarskimi, różnego rodzaju konkursami dla dzieci, a także warsztatami teatralnymi, paradą dalmatyńczyków, by dzień zwieńczyć wieczornym pokazem filmu.

Aleja zwana Chorwacką Promenadą

Na terenie Małej Chorwacji znajduje się aleja zwana Chorwacką Promenadą, która biegnie wzdłuż plaży i całego terenu zielonego jako główna aleja aż do ulicy Bagrowej. Prostopadła do niej aleja (od ulicy Sudeckiej) nosi nazwę Alei Gwiazd Chorwackich, wzdłuż której co roku są odsłaniane gwiazdy z nazwiskami słynnych Chorwatów lub Polaków mających chorwackie korzenie. Znajdują się tam również tablice informacyjne, które zostały rozstawione na terenie całej Małej Chorwacji, odzwierciedlające położenie geograficzne największych chorwackich miast takich jak Zagrzeb, Pula, Opatija, Rijeka, Zadar, Trogir, Split i Osijek.

Na Chorwackiej Promenadzie znajduje się altana, a obok niej została zainstalowana tablica multimedialna, dzięki której odwiedzający to miejsce mogą uzyskać wszelkie informacje o Chorwacji, o stosunkach polsko-chorwackich i relacjach krakowsko-chorwackich. Znajduje się tam również tężnia solankowa, która używa soli sprowadzonej prosto z nad Adriatyku, z chorwackiej wyspy Pag.

W ramach pikniku odbyło się również odsłonięcie kolejnych 8 gwiazd w Alei Gwiazd Chorwackich, dedykowanych Chorwatom, związanym z Polską lub spokrewnionych z Polakami. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje gwiazda Mirosława Ferića (1915-1942), słynnego pilota Dywizjonu 303, którego matką była Polka, a ojcem Chorwat. Urodzony w Chorwacji, w 1919 roku przeniósł się z rodziną do Polski. Ferić prowadził „Pamiętnik pilota 111 eskadry myśliwskiej", będący kroniką Dywizjonu 303. Pamiętnik ten zainspirował pisarza Arkadego Fiedlera do napisania książki „Dywizjon 303". Powstał również film „Dywizjon 303 - Prawdziwa historia" zrealizowany przez chorwackiego reżysera Denisa Delića.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Dziennik Polski.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska