Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wietrzychowice: doczekali się pomocy dwa lata po powodzi

Paweł Chwał
Długo czekaliśmy na te pieniądze, dobrze, że wreszcie są - mówi Wojciech Gwóźdź z Woli Rogowskiej
Długo czekaliśmy na te pieniądze, dobrze, że wreszcie są - mówi Wojciech Gwóźdź z Woli Rogowskiej Paweł Chwał
Na tę wiadomość mieszkańcy gminy Wietrzychowice czekali od powodzi sprzed dwóch lat. Do miejscowości, w których wielka woda wyrządziła największe spustoszenie, trafi ponad 8 mln zł. To niemal tyle, ile wynosi roczny budżet gminy.

Pieniądze pozwolą wyremontować 55 lokalnych dróg, trzy mosty i sześć najbardziej uszkodzonych przez powódź obiektów, m.in. remizy OSP, domy ludowe i boiska piłkarskie w Woli Rogowskiej, Miechowicach, Wietrzychowicach i Nowopolu.

- Czekaliśmy na tę wiadomość długo. Niektórzy stracili już nawet nadzieję na to, że te drogi zostaną kiedyś naprawione - przyznaje Anna Kozłowska, sołtys Jadownik Mokrych. Wyjaśnia, że większość domów we wsi została już wyremontowana, ale niekoniecznie z dotacji państwa. - Ludzie wnioskowali najczęściej o 20 tysięcy złotych rządowej pomocy, mimo że straty były u nich znacznie większe. Obawiali się jednak tego, że jak będą starać się o więcej, to będą musieli spełnić takie warunki, że w końcu nic nie dostaną - dodaje.

Ślady po powodzi wciąż moc-no widać w Woli Rogowskiej - wsi, która najbardziej ucierpiała przed dwoma laty. - Nie było u nas domu, który nie byłby zalany - mówi Wojciech Gwóźdź, u którego woda sięgała sufitu.

O ile budynki prywatne udało się już wysuszyć i w dużej mierze wyremontować, to wciąż dużo do zrobienia jest w infrastrukturze. - Wiele dróg jest w takim stanie, że ludzie mają duże kłopoty z dojazdem do swoich domów i do pól, aby zebrać plony - przyznaje Leszek Zabiegała, wójt Wietrzychowic. Większość z ponad 8-milionowej dotacji (85 procent tej kwoty to pieniądze unijne, 15 procent dołożyło państwo) przeznaczona zostanie właśnie na poprawę przejezdności w gminie. Część dotychczasowych dróg gruntowych zostanie wyasfaltowana, co ma zapobiec ich rozmywaniu podczas ewentualnych, kolejnych podtopień i powodzi.

- Początkowo gmina Wietrzychowice nie była w ogóle brana pod uwagę przy podziale unijnego wsparcia. Dopiero zdecydowana interwencja w Warszawie poskutkowała tym, że te niemałe pieniądze ostatecznie tutaj trafią. Wierzę mocno w to, że zostaną dobrze wykorzystane, co odczują przede wszystkim mieszkańcy - mówi Stanisław Sorys, członek zarządu województwa.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska