Wisła Kraków. 40 lat temu "Biała Gwiazda" pokonała Widzew Łódź 6:3, prowadząc w 6 minucie 3:0 (FILMIK)

Kazimierz Kmiecik w pamiętnym meczu z Widzewem strzelił trzy bramki
Kazimierz Kmiecik w pamiętnym meczu z Widzewem strzelił trzy bramki Andrzej Banaś
W poniedziałek minęło 40 lat od jednego z najbardziej pamiętnych meczów w historii Wisły Kraków i naszej ekstraklasy. 18 maja 1980 roku w spotkaniu 26. kolejki "Biała Gwiazda" wygrała na własnym boisku z Widzewem Łódź 6:3. Gospodarze już w 6 minucie prowadzili aż 3:0.

Czy to było najfantastyczniejsze sześć minut gry w historii Wisły? Wiele za tym przemawia. Wisła - trzynasta drużyna poprzedniego sezonu - nie dała szans ówczesnemu wicemistrzowi Polski (ukończył te rozgrywki także na drugim miejscu; krakowianie - na piątym).

Mecz na stadionie przy Reymonta dostarczył ogromnych emocji. Wiślacy prowadzili 3:0, ale w 38 minucie już tylko 3:2, a w 61 minucie 4:3. Gospodarze znakomicie jednak finiszowali i zapewnili sobie wysokie zwycięstwo, które przeszło do historii klubu.

Trenerem Wisły był wtedy Lucjan Franczak, a Widzew - Jacek Machciński.

Wisła Kraków - Widzew Łódź 6:3 (4:2)

Bramki: 1:0 Nawałka 2, 2:0 Iwan 3, 3:0 Kmiecik 6, 3:1 Rozborski 12, 3:2 Smolarek 38, 4:2 Kmiecik 45, 4:3 Smolarek 61, 5:3 Kmiecik 73, 6:3 Kapka 80.

Wisła: Holocher - Motyka, Płaszewski, Budka (46 Krupiński), Targosz - Lipka, Kapka, Nawałka, Jałocha - Iwan, Kmiecik (84 Wróbel).

Widzew: Klepczyński - Grębosz, Tłokiński, Żmuda, Możejko - Błachno, Rozborski, Boniek, Surlit - Smolarek, Pięta.

Sędziował: Franciszek Krawczyk (Katowice). Żółte kartki: Kmiecik - Surlit. Widzów: 15 tys.

Wiślacy po jednym z meczów - od lewej w pierwszym rzędzie: Radosław Sobolewski, Radosław Matusiak, Paweł Brożek, Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki i Marek Zieńczuk. Wszyscy znaleźli się w rankingu

32 zawodników krakowskich klubów w gronie 100 najlepszych gr...