Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła Kraków. Ciekawe warsztaty Stowarzyszenia Historia Wisły, czyli jak juniorzy „Białej Gwiazdy” grali z Milanem…

Bartosz Karcz
Bartosz Karcz
Bartosz Karcz
W środę wieczorem na stadionie przy ul. Reymonta miało miejsce ciekawe wydarzenie. Z inicjatywy Stowarzyszenia Historia Wisły zorganizowano warsztaty „Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji”. Gościem warsztatów był Piotr Kleszcz, mistrz Polski juniorów z „Białą Gwiazdą” w 1976 roku.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Warsztaty to kolejne wydarzenie, jakie zorganizowało Stowarzyszenie Historia Wisły w ostatnim czasie. Projekt „Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji” Stowarzyszenie realizuje dzięki dotacji sfinansowanej przez Program Małopolska Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Krakowa oraz Powiatu Oświęcimskiego. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie. Stowarzyszenie Historia Wisły otrzymało dotację, która pozwoliła na zakup skanera płaskiego, namiotu
bezcieniowego, dysku pamięci zewnętrznej, aparatu, kamery, wizualizera
(kamery dokumentowej) i lampy doświetlającej. Wszystkie te urządzenia i sposób ich wykorzystania zostały zaprezentowane podczas warsztatów. Również na przykładzie dygitalizowania pamiątek, jakie udostępnił Stowarzyszeniu Piotr Kleszcz.

Częścią warsztatów były również wspomnienia Piotra Kleszcza, który bardzo barwnie opowiadał o drużynie juniorów Wisły z połowy lat 70., która sięgała pod wodzą trenera Lucjana Franczaka po tytuły mistrza Polski w 1975, a następnie w 1976 roku. Właśnie z tej ekipy szeroką ławą weszli później do pierwszej drużyny choćby tacy zawodnicy jak Adam Nawałka, Leszek Lipka, Andrzej Iwan, Michał Wróbel czy Krzysztof Budka. Częścią tej drużyny był również Piotr Kleszcz.

Bardzo ciekawym wątkiem jego opowieści były zagraniczne turnieje, w jakich w tamtych latach uczestniczyli juniorzy Wisły. Choćby Torneo di Viarreggio czy inaczej Calcio Coppa Carnevale. To największy młodzieżowy turniej juniorów na świecie. Rozgrywany jest co roku na początku karnawału, skąd jego nieoficjalna nazwa. Pierwsza jego edycja miała miejsce już w 1949 roku. Wisła na ten turniej była zapraszana w latach 70. kilka razy, a grały tam naprawdę świetne drużyny, nie tylko włoskie zresztą. Piotr Kleszcz z kolegami miał np. okazję zagrać w 1977 roku z juniorami AC Milan, w barwach którego w tym konkretnym meczu zagrali choćby Fulvio Collovati czy przede wszystkim jeden w największych symboli wielkiego Milanu z przełomu lat 80. i 90. XX wieku Franco Baresi.

Piotr Kleszcz w Wiśle nie przebił się do pierwszego zespołu, zagrał jedynie w kilku sparingach, a swoją przygodę z futbolem kontynuował później na niższym poziomie w Skawince oraz Prądniczance Kraków. O klimacie takich rozgrywek również opowiedział w bardzo ciekawy sposób.

Dodajmy, że to pierwsze z serii podobnych warsztatów, zorganizowanych prze Stowarzyszenie Historia Wisły. Kolejne są zaplanowane na najbliższe miesiące.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Wiśle Kraków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska