Wisła Kraków. Ważne pytania i odpowiedzi przed Walnym Zgromadzeniem piłkarskiej spółki „Białej Gwiazdy”

Bartosz Karcz
Bartosz Karcz
Wojciech Matusik
Na 18 czerwca zwołano Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wisły Kraków SA. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie, w którym udział będzie mogło wziąć kilka tysięcy osób. Większościowymi udziałowcami są w Wiśle Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski, ale w związku z dwoma akcjami crowdfundingowymi akcje Wisły ma kilka tysięcy osób. I oni wszyscy będą mogli wziąć czynny udział w zgromadzeniu. A decyzje, jakie zostaną na nim podjęte, będą ważne, bo wszystko wskazuje, że dojdzie m.in. do oficjalnej zmiany nazwy spółki na Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków SA.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

W opublikowanym programie zgromadzenia jest też kilka punktów, które budzą nie tyle wątpliwości, co wymagają doprecyzowania. Dlatego zwróciliśmy się do Wisły z szeregiem pytań, które pozwolą akcjonariuszom, a także innym kibicom „Białej Gwiazdy” zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi.

Pierwsze z naszych pytań dotyczyło technicznego przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia. Nie ma bowiem szans, żeby wszyscy akcjonariusze zgromadzili się w jednym miejscu i czasie ze względu na pandemię. Zapytaliśmy zatem, ilu akcjonariuszy i czy w ogóle będą mogli pojawić się osobiście na walnym zgromadzeniu?

Wisła na to pytanie odpowiedziała w następujący sposób:

Klub przewiduje udział w Walnym Zgromadzeniu za pośrednictwem aplikacji stworzonej przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. o nazwie KDPW eVoting, która zostanie udostępniona Akcjonariuszom. Nie będzie zatem wymagana osobista obecność Akcjonariusza w siedzibie Spółki. Szczegółowe zasady uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu zostaną opublikowane przez Wisłę na oficjalnej stronie internetowej przed terminem Walnego Zgromadzenia.

Drugie pytanie dotyczyło liczby akcjonariuszy, jakich ma obecnie Wisła Kraków SA. Mówiąc inaczej, kto konkretnie będzie mógł wziąć udział w Walnym Zgromadzeniu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: Wisła liczy dokładnie 9751 Akcjonariuszy wpisanych do księgi akcyjnej.

Lista przebojów Wisły Kraków. TOP 20 przyśpiewek i piosenek ...

Wątpliwości budzi również, czy w walnym zgromadzeniu będą mogli uczestniczyć wszyscy Akcjonariusze? Również ci, którzy w ostatniej chwili zakupią akcje we wciąż prowadzonej akcji sprzedaży na platformie Beesfund. Okazuje się, że tak nie będzie, bo Wisła poinformowała nas, że:

W zaplanowanym Walnym Zgromadzeniu będą mogli uczestniczyć wyłącznie Akcjonariusze akcji serii od A do E. Emisja akcji serii F nie jest jeszcze ukończona - do dnia 12.06.2020 r. trwają zapisy na akcje tej emisji - formalnie osoby te staną się Akcjonariuszami po wpisie podwyższenia do KRS.

Tyle jeśli chodzi o to, kto w Walnym Zgromadzeniu będzie mógł wziąć udział. Ciekawym punktem jest ten oznaczony numerem 15. Mowa w nim jest o podjęciu uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na powołanie spółki zależnej Wisła Sport Development Sp. z o.o.? Zapytaliśmy zatem, dlaczego Walne Zgromadzenie ma wyrażać zgodę na powołanie tej spółki, skoro działa ona od wielu miesięcy, a dodajmy, że jako jej prezes wpisany jest Arkadiusz Głowacki.

Wisła odpowiedziała w następujący sposób:

Uchwała stanowi o akceptacji dotychczasowych działań Zarządu w przedmiocie powołania ww. Spółki. Zgoda Walnego Zgromadzenia nie jest wymagana dla ważności powołania takiej Spółki, lecz z uwagi na brzmienia statutu oraz przyjętą „kulturę korporacyjną” chcemy, aby Akcjonariusze mogli zgodę taką - następczo - wyrazić.

W punkcie 16. pojawia się z kolei wątek uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Spółkę umów pożyczek z członkami Rady Nadzorczej. Zapytaliśmy zatem, czy chodzi o już udzielone pożyczki czy o takie, które mogą być udzielane w przyszłości?

Jak się okazuje, w tym punkcie mowa jest o pożyczkach, które mogą być udzielne w przyszłości na wypadek, gdyby zaszła taka potrzeba.

Zastanawiać może również punkt 17. w którym mowa jest z kolei o podjęciu uchwały w przedmiocie dalszego istnienia Spółki.Wisła uspokaja akcjonariuszy, odpowiadając na nasze pytanie w następujący sposób:

Bilans sporządzony przez Zarząd za rok obrotowy 2019 wykazuje zysk w wysokości 6 203 908,79 złotych, jednakże wykazuje również skumulowane straty za lata ubiegłe. Tym samym Spółka zobligowana jest do podejmowania uchwał o jej dalszym istnieniu - za każdy rok obrotowy, w którym strata się pojawia - stąd stosowny punkt 17., ogłoszonego porządku obrad.

Klub dodaje również w tym temacie: 13 marca 2019 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które stosownie do dyspozycji zawartej w art. 397 kodeksu spółek handlowych powzięło uchwałę w sprawie dalszego istnienia Spółki.

Wisła Girls. Fanki "Białej Gwiazdy" na Instagramie [ZDJĘCIA]

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie według interna...

Baseny w Krakowie. Lista pływalni w mieście i nowe zasady

Kibice muszą sięgnąć do kieszeni

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie