Jarosław Królewski w gronie laureatów tegorocznej edycji jest jedynym Polakiem. W biznesie funkcjonuje on głównie jako prezes i współzałożyciel firmy Synerise, również wykładowca AGH w Krakowie.
Czym jest sama nagroda? Program Young Global Leaders, prowadzony przez World Economic Forum, wyróżnia osoby, które nie ukończyły 39. roku życia (maksymalnie 38 lat w momencie nominacji), i które wywierają ponadprzeciętny wpływ na świat w swoich dziedzinach - od biznesu i polityki, po naukę i technologię. Spośród tysięcy nominowanych, nagradzanych jest co roku zaledwie sto osób, co powoduje, że jest to naprawdę prestiżowe wyróżnienie.
Jeśli chodzi o Jarosława Królewskiego, jest on pierwszym Polakiem wyróżnionym w sektorze technologicznym (deep tech) i sztucznej inteligencji. To również pierwszy Polak z takim wyróżnieniem od 2019 roku, a w całej 20-letniej historii programu zaledwie kilku naszych rodaków spotkało to wyróżnienie.
Jarosław Królewski naukowo, ale też biznesowo wyrósł z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którą związany jest od 15 lat. Jest tam wykładowcą, uczestniczył w tworzeniu wielu programów i rozwoju wielu programów studiów. Przede wszystkim z obszaru sztucznej inteligencji, analizy danych i biznesu cyfrowego. Napisał dwie książki, w tym „ALGOKRACJA. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?”
Jego firma Synerise to dzisiaj jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie spółek AI i BigData w Europie, tworząca autorskie modele fundamentalne sztucznej inteligencji działająca w obszarze deep tech.
Szerzej Jarosław Królewski dał się również poznać jako uczestnik akcji ratunkowej w Wiśle Kraków w 2019 roku. Z czasem został jej większościowym właścicielem i prezesem, a dzisiaj próbuje z jednej strony ustabilizować sytuację organizacyjno-finansową klubu z ul. Reymonta, z drugiej poprawić jej sportową stronę, awansując po trzech latach do ekstraklasy.
Prywatnie Jarosław Królewski pochodzi z Hańczowej, żonaty jest z gorliczanką z pochodzenia Aleksandrą. Pisaliśmy o ich historii w tym miejscu.
