FLESZ - Nowe objawy COVID-19
Kolekcjonerom i amatorom sztuki na polskim rynku antykwarycznym tego malarza nie trzeba przedstawiać - prace Wlastmila Hofmana należą bowiem do najbardziej rozpoznawalnych i poszukiwanych.
Hofman to jeden z najwybitniejszych uczniów i kontynuatorów Jacka Malczewskiego, z którym przyjaźnił się do śmierci Malczewskiego, ceniony przedstawiciel młodopolskiego nurtu symbolizmu. Malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Poetycka, melancholijna twórczość artysty zyskała uznanie już w czasach jemu współczesnych i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród koneserów i amatorów sztuki.
50 prac malarza, które wezmą udział w licytacji Krakowskiego Domu Aukcyjnego, dostępnych jest dla zwiedzających do 24 lutego br. Na wystawie znalazły się zarówno liryczne, poruszające wątki mitologiczne, religijne i egzystencjalne obrazy olejne, jak i rysunki studyjne oraz kompozycyjne, a także grafiki. Zgromadzone prace pozwalają prześledzić pracę artysty, poszczególne etapy powstawania jego zachwycających dzieł. Wystawa „Wlastimil Hofman - życie i twórczość” stanowi przegląd sztuki malarza od pierwszych dekad XX wieku.
Sama aukcja, która odbędzie się 24 lutego 2021 (środa) o godz. 19.30, wykracza swoim zasięgiem poza tradycyjną sprzedaż dzieł sztuki i oferuje kolekcjonerom możliwość zakupu rzadkich, czy wręcz niespotykanych obiektów-pamiątek związanych z Wlastimilem Hofmanem. W czasie licytacji nabyć będzie można fotografie portretowe malarza, niewydany maszynopis książki historyka sztuki Stanisława Zadęckiego poświęconej osobie Wlastimila Hofmana czy księgę pamiątkową, w której znalazły się na przykład szkice artysty, autografy jego przyjaciół oraz kolekcja zdjęć i podpisów piłkarzy TS „Wisła”.
Wystawa w Krakowskim Domu Aukcyjnym, ul. Starowiślna 14 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
