Wojewoda nie unieważnił uchwały ws. podwyżki cen biletów w Krakowie. Uchylił za to inną uchwałę

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Podwyżka cen biletów za przejazd komunikacją miejską w Krakowie staje się faktem. Wojewoda nie uchylił uchwały i ta wejdzie w życie 1 lutego 2021 roku
Podwyżka cen biletów za przejazd komunikacją miejską w Krakowie staje się faktem. Wojewoda nie uchylił uchwały i ta wejdzie w życie 1 lutego 2021 roku Konrad Kozlowski/Polska press
Jak udało się nam dowiedzieć, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję ws. uchwały wprowadzającej podwyżki cen biletów za przejazdy komunikacją miejską w Krakowie. Wojewoda nie dopatrzył się uchybień prawnych, a tym samym podwyżki wejdą w życie od 1 lutego 2021 roku. Wojewoda uchylił w całości natomiast inną uchwałę - o zakazie rozpowszechnienia drastycznych treści w przestrzeni publicznej w Krakowie, czyli głównie krwawych, antyaborcyjnych billboardów.

FLESZ - Nowy szczep koronawirusa. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Podwyżka cen biletów za przejazdy komunikacją miejską w Krakowie została przyjęta uchwałą rady miasta 18 listopada. Drożej za bilety zaczniemy płacić od lutego 2021 roku.

Radni ostatecznie nieco obniżyli stawki zaproponowane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, ale i tak zapłacimy drożej. Bilet jednorazowy będzie kosztował 6 zł, bilet 20-minutowy - 4 zł, a miesięczny bilet na wszystkie linie dla osób posiadających Kartę Krakowską - 80 zł. Nowością będzie bilet półroczny.

O tym, czy uchwała wejdzie w życie, zdecydować miał jeszcze wojewoda małopolski, który publikuje gminne uchwały i ocenia ich zgodność z prawem. Jeśli uzna, że przepisy zostały naruszone, to uchwałę uchyla, a ta przestaje obowiązywać. Rada miasta może wtedy decyzję wojewody zaskarżyć i skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) i następnie ewentualnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Do wojewody Łukasza Kmity trafiła skarga od mieszkańców Kraków, z ramienia inicjatywy Akcja Ratunkowa dla Krakowa, w której podnoszą przesłanki, które ich zdaniem pozwalają uchylić uchwałę. Chodzi przede wszystkim o brak konsultacji społecznych nad projektem uchwały o podwyżkach cen biletów.

Aktywiści uważają, że władze miasta powinny m.in. zastosować artykuł 5a ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że w sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami. O konsultacjach w ważnych sprawach wspomina także uchwała krakowska z 2018 roku.

Wojewoda podjął decyzję. Nie uchyli uchwały o podwyżkach. Uchylił natomiast inną

Jak udało na się ustalić, wojewoda podjął już decyzją. Po wymianie korespondencji z urzędem miasta Krakowa Łukasz Kmita nie doszukał się uchybień prawnych i uchwała wprowadzająca podwyżki za przejazdy komunikacją miejską w Krakowie wejdzie w życie zgodnie z planem, czyli od 1 lutego 2021 roku.

Wojewoda uchylił natomiast w całości inną uchwałę. Także na sesji rady miasta Krakowa 18 listopada grupa mieszkańców, a także organizacje pozarządowe i Partia Razem, przygotowały obywatelski projekt uchwały zakazującej ekspozycji w Krakowie krwawych billboardów z rozerwanymi płodami. Projekt poparli radni i uchwała została przegłosowana. Choć większość radnych pod względem merytorycznym pomysł popierała, to uważali, że pod względem prawnym uchwała zostanie uchylona przez sąd.

Uchwała została uchylona już teraz, bo naruszeń przepisów dopatrzył się wojewoda Łukasz Kmita. W ocenie służb prawnych wojewody uchwała z 18 listopada 2020 roku zawiera wady formalne przesądzające o konieczności stwierdzenia jej nieważności w całości. Jej zapisy naruszają bowiem porządek prawny w stopniu istotnym.

Po pierwsze, gmina może wydawać przepisy porządkowe, ale tylko wtedy, gdy chodzi o unormowanie sytuacji lokalnych o charakterze szczególnym, nadzwyczajnym, co do których brak jest regulacji przepisami państwowymi. Tymczasem w ocenie wojewody w Kodeksie wykroczeń można wskazać przepisy odnoszące się do zagadnień stanowiących przedmiot przywołanej uchwały (np. art. 51 § 1 wprowadzający odpowiedzialność za wykroczenie sprawcy, który krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym lub art. 141 chroniący sferę obyczajności publicznej). "Przyjęta przez Radę Miasta Krakowa uchwała wkracza zatem w obszar regulacji ustawowej celem jej modyfikacji i dostosowania do lokalnych potrzeb zagadnienia już unormowanego w Kodeksie wykroczeń. Tego typu działanie jest sprzeczne z prawem" - uznał wojewoda.

Po drugie, rada gminy ma upoważnienie do podejmowania przepisów porządkowych tylko wobec „niezbędności ochrony” zagrożonych dóbr, w sytuacjach niecierpiących zwłoki, wymagających natychmiastowej reakcji. Innymi słowy tego typu przepisy porządkowe muszą być powiązane z realnym i nagle się pojawiającym zagrożeniem, które wymaga podjęcia przez organ gminy niezwłocznego działania prawodawczego.

Przepisy porządkowe powinny dotyczyć wyłącznie zachowań bezpośrednio zagrażających dobrom prawnym takim jak ochrona zdrowia, życia czy porządku publicznego. Mogą być stanowione wówczas, gdy nie można skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom na gruncie istniejących unormowań ustawowych. W ocenie wojewody uchwała Rady Miasta Krakowa nie spełnia tego kryterium niezbędności, gdyż w porządku prawnym - w zakresie objętym treścią uchwały - istnieją powszechnie obowiązujące regulacje prawne.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

super-w takim razie taniej i wygodniej przemieszczac mi sie po Krakowie autem!

G
Gość

Upodlijmy życie jeszcze bardziej..obok plakatów pro-life niech zawisną plakaty rzezi zwierząt..flaki różnego rodzaju..oderwane łapy..zropiale rany...a co! To też ważne aby bronić praw zwierząt! ..w ogóle zdejmijmy ładne fotki i powiesmy plakaty sado-macho

G
Gość

Dlaczego równocześnie nie podwyższa się abonamentów postojowych za parkowanie? Kompletny bezsens

Dodaj ogłoszenie