FLESZ - "Wyjątkowa waloryzacja emerytur" - poznaj szczegóły

- Otwieramy nową kartę działalności Społecznego Komitet Ochrony Zabytków Krakowa, gdzie wszelkie działania związane z odnową zabytków będą koordynowane, również daje nam możliwość rekomendowania zadań, które byłby współfinansowane z funduszy europejskich - powiedział Borysław Czarakcziew, przewodniczący SKOZK.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa to organizacja społeczna, działająca od 1978 roku. Od 1985 roku SKOZK na mocy ustawy jest dysponentem pieniędzy z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, zasilanego środkami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP, na wniosek urzędującego prezydenta. SKOZK co roku rozdziela dofinansowania na kolejne prace w krakowskich zabytkach. Kościoły i ich wyposażenie, budynki uniwersyteckie, kamienice czy zabytkowe nagrobki są ratowane, konserwowane i pięknieją dzięki przede wszystkim dotacji z budżetu państwa, w ostatnich latach co roku ok. 30-milionowej, a ponadto dzięki datkom wrzucanym do skarbon SKOZK (najsłynniejsza stoi na Rynku Głównym) oraz środkom z darowizn.
Celem podpisanego w środę porozumienia o współpracy Województwa Małopolskiego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa ma być umożliwienie szerszego dostępu obiektów wpisanych do rejestru zabytków do środków funduszy unijnych oraz środków służących rozwiązywaniu zdiagnozowanych problemów społecznych.
Jak wyjaśnił Borysław Czarakcziew, współpraca z województwem oznacza możliwości pozyskania preferencyjnych kredytów o niskim oprocentowaniu, dotowanych w większości z funduszy europejskich.
- To dodatkowe wsparcie, które pomoże w większym stopniu odnawiać zabytki i substancje zabytkowe - mówił Borysław Czarakcziew. - Środki, które mogłyby zostać pozyskane dzięki temu porozumieniu, będą uzupełnieniem funduszy przeznaczanych przez prezydenta Polski, na rzecz wspomagania ochrony zabytków Krakowa.
Przewodniczący SKOZK podkreślił także, że Komitet stara się wspierać renowację zabytków Krakowa ważnych nie tylko dla miasta, ale także dziedzictwa kulturowego Polski i Europy, przywołując przykład zaangażowania w renowację ołtarza Wita Stwosza.
- SKOZK przyczynił się do tego , że Kraków jest jednym z atrakcyjniejszych miejsc w Polsce – dodał Borysław Czarakcziew.
Porozumienie o współpracy podpisali marszałek Witold Kozłowski i Iwona Gibas z zarządu województwa oraz Borysław Czarakcziew z ramienia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym