https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla Muzeum Auschwitz płynie od darczyńców z całego świata. Placówka ma duże problemy finansowe w związku z pandemią [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Materiały Muzeum Auschwitz
Ponad 2200 osób z całego świata przekazało już darowizny na rzecz Muzeum Auschwitz-Birkenau po apelu placówki o wsparcie. Łączna suma po tygodniu trwania akcji przekroczyła pół miliona złotych. Ta ważna placówka ma duże problemy finansowe w związku z pandemią.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w związku z rygorami wprowadzanymi na czas trwania pandemii koronawirusa, jest zamknięte dla odwiedzających od ponad trzech miesięcy. Tym samym pozbawione jest największego źródła finansowania.

Apel o pomoc

Muzealnicy podkreślają, że w ostatnich miesiącach planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum.

Dzięki szczególnej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się co prawda zachować ciągłość instytucji oraz miejsca pracy, jednak bez dodatkowych środków realizacja działalności statutowej stanęła pod ogromnym znakiem zapytania.

Stąd apel o pomoc, z którym wystąpił dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński. Szybko spotkał się on z odzewem.

– Zebrane pieniądze będą w całości przekazane na funkcjonowanie naszej instytucji pamięci. To dla nas bardzo ważne w tych trudnych czasach. Ale bardzo ważne również jest to, że nie jesteśmy sami, że tak wiele osób poczuwa się do solidarności i ofiarności. To budzi prawdziwą nadzieję na przyszłość

– podkreślił dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

Uzyskane wsparcie pozwoli m.in. na kontynuację części projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.

Przygotowania do otwarcia

W tej chwili muzeum przygotowuje się do ponownego otwarcia. Stanie się to najprawdopodobniej z początkiem lipca.

- Liczymy, że ruch turystyczny powoli zacznie się odradzać w czasie wakacji

- mówią w placówce.

Jednocześnie spodziewają się, że załamanie frekwencji może mieć charakter długofalowy i trudno będzie w krótkim czasie wrócić do tego co było przed pandemią. Przypomnijmy, że w ub. roku liczba odwiedzających Miejsce Pamięci przekroczyła 2,3 mln.

Niższa frekwencje oznacza, iż muzeum nie będzie w stanie sfinansować wielu niezwykle ważnych projektów związanych przede wszystkim z edukacją – zarówno na terenie Miejsca Pamięci, jak i w internecie.

Apel wciąż aktualny

W Muzeum Auschwitz zaznaczają, że apel o pomoc jest wciąż aktualny. Darowizny można przekazywać za pośrednictwem muzealnej strony internetowej wesprzyj.auschwitz.org lub też wpłacać bezpośrednio na konto placówki:
IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.)
SWIFT: GOSKPLPW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska