Nasza Loteria

Wsparcie dla Muzeum Auschwitz płynie od darczyńców z całego świata. Placówka ma duże problemy finansowe w związku z pandemią [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Materiały Muzeum Auschwitz
Ponad 2200 osób z całego świata przekazało już darowizny na rzecz Muzeum Auschwitz-Birkenau po apelu placówki o wsparcie. Łączna suma po tygodniu trwania akcji przekroczyła pół miliona złotych. Ta ważna placówka ma duże problemy finansowe w związku z pandemią.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w związku z rygorami wprowadzanymi na czas trwania pandemii koronawirusa, jest zamknięte dla odwiedzających od ponad trzech miesięcy. Tym samym pozbawione jest największego źródła finansowania.

Apel o pomoc

Muzealnicy podkreślają, że w ostatnich miesiącach planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum.

Dzięki szczególnej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się co prawda zachować ciągłość instytucji oraz miejsca pracy, jednak bez dodatkowych środków realizacja działalności statutowej stanęła pod ogromnym znakiem zapytania.

Stąd apel o pomoc, z którym wystąpił dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński. Szybko spotkał się on z odzewem.

– Zebrane pieniądze będą w całości przekazane na funkcjonowanie naszej instytucji pamięci. To dla nas bardzo ważne w tych trudnych czasach. Ale bardzo ważne również jest to, że nie jesteśmy sami, że tak wiele osób poczuwa się do solidarności i ofiarności. To budzi prawdziwą nadzieję na przyszłość

– podkreślił dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

Uzyskane wsparcie pozwoli m.in. na kontynuację części projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.

Przygotowania do otwarcia

W tej chwili muzeum przygotowuje się do ponownego otwarcia. Stanie się to najprawdopodobniej z początkiem lipca.

- Liczymy, że ruch turystyczny powoli zacznie się odradzać w czasie wakacji

- mówią w placówce.

Jednocześnie spodziewają się, że załamanie frekwencji może mieć charakter długofalowy i trudno będzie w krótkim czasie wrócić do tego co było przed pandemią. Przypomnijmy, że w ub. roku liczba odwiedzających Miejsce Pamięci przekroczyła 2,3 mln.

Niższa frekwencje oznacza, iż muzeum nie będzie w stanie sfinansować wielu niezwykle ważnych projektów związanych przede wszystkim z edukacją – zarówno na terenie Miejsca Pamięci, jak i w internecie.

Apel wciąż aktualny

W Muzeum Auschwitz zaznaczają, że apel o pomoc jest wciąż aktualny. Darowizny można przekazywać za pośrednictwem muzealnej strony internetowej wesprzyj.auschwitz.org lub też wpłacać bezpośrednio na konto placówki:
IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.)
SWIFT: GOSKPLPW

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska