https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Współczesna krwawa baśń. "Dzikość serca" w cyklu "Tribute To David Lynch" 12 lutego w krakowskim Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
"Dzikość serca"
"Dzikość serca" Materiały prasowe
Krakowskie Kino Pod Baranami prezentuje "Tribute to David Lynch" - seanse w hołdzie zmarłemu 15 stycznia wybitnemu amerykańskiemu reżyserowi. Pokaz jego kultowego filmu "Dzikość serca" odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bilety: 35 zł.

Młody zabójca Sailor (Nicolas Cage) i zakochana w nim Lula (Laura Dern), naznaczona straszliwymi przeżyciami z dzieciństwa, jadą z Północnej Karoliny do Kalifornii. Ścigają ich mordercy nasłani przez matkę Luli, która pragnie śmierci Sailora.

Podróż przez Amerykę staje się dla nich niebezpieczną, szaloną odyseją, pełną brutalnych i surrealistycznych scen. Po drodze kochankowie spotykają postaci groteskowe i przerażające - zbrodniarzy, psychopatów, dewiantów.

"Dzikość serca" to surrealistyczna, nasycona symboliką opowieść o miłości, przemocy i ucieczce przed mroczną rzeczywistością. Film jest mieszanką kina drogi, noir i romansu, bogatą w odniesienia do "Czarnoksiężnika z Krainy Oz". David Lynch w charakterystycznym dla siebie stylu przeplata senną atmosferę z brutalnym realizmem, tworząc hipnotyzujące widowisko. Laura Dern ("Blue Velvet", "Inland Empire") i Nicolas Cage ("Adaptacja", "Dream Scenario") wcielają się w rolę kochanków - Luli i Sailora - którzy wyruszają w podróż przez Amerykę, szukając wolności i uciekając od trudnej przeszłości.

od 18 latprzemocsekswulgaryzmynarkotyki

Lynchowska "Dzikość serca" jest adaptacją powieści Barry’ego Gifforda o tym samym tytule. Film spotkał się z aprobatą autora powieści, który uznał go za niezwykle udane przekształcenie literackiego pierwowzoru w wielką, mroczną komedię muzyczną.

Dzieło Lyncha od samego początku budziło jednak skrajne emocje. Kiedy w 1990 Lynch odebrał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, werdykt spotkał się z mieszanymi reakcjami - część publiczności wiwatowała, podczas gdy inni głośno krytykowali decyzję jury.

W "Dzikości serca" reżyser rozlicza się z mitami, którym hołduje społeczeństwo Stanów Zjednoczonych. Amerykański sen zamienia się w koszmar, a wizja wolności i buntu zderza się z zepsuciem i przemocą.

Jak pisał Wacław Świeżyński, "nie ma tu postaci lub zdarzeń wziętych z życia; wszystko jest zaczerpnięte z amerykańskich snów, wyobrażeń, mediów, filmów. Współczesna krwawa baśń jest w istocie wyrazem chorobliwej atmosfery przenikającej amerykańskie życie, gdzie pod uładzoną powierzchnią kryje się otchłań okrucieństwa i przemocy".

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska