- To umowa dotycząca badań jakości powietrza. Jesteśmy jedynym miastem, które tak naprawdę zaczęło walkę o czyste powietrze. Przez lata uchodziliśmy za symbol smogu w Polsce. Ostatnie dni pokazały, że tak nie jest. Problem dotyczy całej Polski. My robimy wszystko, co w naszej mocy, aby smog zwalczyć – powiedział Jacek Majchrowski po podpisaniu porozumienia.
Prezydent podkreślał, że miasto podejmuje konkretne działania, ale wiele zależy od zmian ustawowych. Na razie więc, dzięki podpisanemu porozumieniu, Kraków skupi się na tym, że poznać źródła zanieczyszczeń powietrza. Tym zajmą się badacze z AGH i norweskiego instytutu.
Głównym źródłem smogu jest pięć tzw. emisji – emisja niska (powstająca na skutek spalania węgla i drewna), emisja transportowa, emisja przemysłowa, emisja wtórna (pyły i kurz z ziemi) oraz emisja napływowa.
- Cieszymy się z tej współpracy. Nasz instytut działa od 50 lat. Badanie jakości powietrza jest naszą specjalizacją oraz dostarczanie konkretnych rozwiązań dla miast – powiedziała dr Kari Nygaard – dyrektor Norweskiego Instytutu Badań Powietrza.
- Smog z Krakowa musiał dotrzeć do Warszawy, aby stał się problemem ogólnopolskim. Dopiero wtedy społeczeństwo zdało sobie sprawę, jak wielkie to zagrożenie. To kilkadziesiąt tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Władze Krakowa, Krakowskie uczelnie, Krakowski Alarm Smogowy, prowadziły różne badania i akcje nad smogiem. Ale bez dobrego ustawodawstwa i pieniędzy nie da się nic większego zrobić. Cieszymy się z tego porozumienia. W AGH mamy bardzo dużo świetnych specjalistów, ale rozproszonych na kilku wydziałach. Teraz będzie możliwa ich integracja i podjęcie wspólnych badań z norweskim instytutem - zaznaczył prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.
Głównym celem umowy jest koordynacja prac badawczo-wdrożeniowych w zakresie poprawy jakości powietrza oraz zwiększania efektywności energetycznej realizowanych przy współudziale lub na zamówienie Urzędu Miasta. Porozumienie ma charakter ogólny, a szczegółowy zakres współpracy w ramach poszczególnych zadań oraz warunki finansowania określane będą każdorazowo w odrębnych umowach wykonawczych. Działania w niewielkim stopniu będą finansowane ze środków gminy, ponieważ planowane jest pozyskanie funduszy ze środków zewnętrznych.
Autor: Piotr Ogórek
