Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w wydarzeniu Europejskie Dni Dziedzictwa w sobotę, 16 września 2023 r. w godz. 9.00 – 18.00 w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni. Wstęp wolny.
W tegorocznej edycji wydarzenia, któremu towarzyszy hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, Muzeum zaprezentuje tradycje barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników solnych.
Te piękne górnicze tradycje w tym roku zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nie byłoby ich bez Kopalni Soli w Wieliczce, która w tym roku obchodzi 45 rocznicę wpisania na Listę Dziedzictwa UNESCO i Zamku Żupnego, który jest na tej Liście już 10 lat.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć z przewodnikiem najwyższej klasy porcelanę, głównie z Miśni z XVIII w., z motywami górniczymi - na wystawie „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Dla rodzin z dziećmi zamierzającymi spędzić czas aktywnie przygotowano warsztaty „Historia zamknięta w zapachu” w Zamku Żupnym i „Tradycje górnicze” w Muzeum w kopalni.
ZAMEK ŻUPNY - program
- Godz. 9.00–18.00 – zwiedzanie Zamku Żupnego
- Godz. 10.00–14.00 – pokaz rzeźbienia w soli – prowadzony przez górników-rzeźbiarzy z Kopalni Soli
- „Wieliczka”– dziedziniec zamkowy
- Godz. 14.00, 16.00 – zwiedzanie wystawy „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek (rezerwacja)
- Godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – „Historia zamknięta w zapachu” – warsztaty edukacyjne
TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI
- Godz. 10.00, 11.00, 12.00 –„Tradycje górnicze” – warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (rezerwacja)
- Godz. 13.00, 14.00, 15.00 – zwiedzanie z przewodnikiem (rezerwacja)
Uwaga!
Udział w niektórych spotkaniach wymaga rezerwacji przez formularz na stronie internetowej Muzeum.

Wystawa w Zamku Żupnym w Wieliczce "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" jest niezwykłym wydarzeniem. Oprócz spotkania w sobotę, Muzeum oferuje oprowadzanie kuratorskie w niedzielę, 17 września.
Wystawa „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelshulte” prezentuje najważniejszą na świecie kolekcję porcelany tego rodzaju - zarówno figurki jak i malowidła na obiektach dotyczą tematyki górniczej. Po raz pierwszy w Polsce można oglądać blisko 170 obiektów z I połowy XVIII wieku, okresu największej świetności manufaktury w Miśni. Niektóre z nich to unikaty.
Od XVIII wieku saska wytwórnia w Miśni, koło Drezna słynie z najlepszej porcelany. Utalentowani artyści - rzeźbiarze i malarze, byli tam autorami luksusowej zastawy i niezliczonych, malowanych figurek postaci ludzkich i zwierzęcych. Porcelanowe dekoracje, typowe dla stołów tej epoki, komponowano z licznych takich figurek. Komplety dotyczące jednego tematu obejmowały nawet 140 elementów!

Spotkanie przybliży szczególnie sylwetki dwóch artystów: malarza Bonaventury Häuera (1709–1782) i najwybitniejszego modelarza miśnieńskiej wytwórni Johana Joachima Kändlera (1706-1775). To on wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy i opracował ich liczne wzory.
W niedzielę, 17 września o godz. 11.00 Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie wystawy z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek.
Konieczna rejestracja na zwiedzanie przez formularz na stronie: https://muzeum.wieliczka.pl/
Wystawę można oglądać do 22 października 2023 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!
