Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko co najważniejsze z Gorlickiego

Halina Gajda
Halina Gajda
fot.halina gajda
Wydarzyło się w mieście, wydarzyło się w powiecie.

Goście na Światowe Dni Młodzieży
Około 400 pielgrzymów z Ukrainy, Niemiec i Francji ma przyjechać w Gorlickie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Choć nie jest to liczba ostateczna, to i tak trwają przygotowania do przyjęcia gości. Dla nich zorganizowane zostanie ognisko zapoznawcze w parku miejskim, pojadą również na Panoramę Kultur do Szymbarku. Będą też uczestniczyli w mszy św. na Rynku w Gorlicach, zwiedzą wybrane obiekty sakralne oraz muzeum. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów i turystów będą czuwały, jak zawsze w pełnej gotowości, wszystkie służby do tego powołane.

Będą szczepienia na raka szyjki macicy
Miasto ogłosiło konkurs na realizację programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Głównym celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy, sromu, pochwy i brodawek płciowych, poprzez prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej oraz wykonywanie szczepień ochronnych.

Stary dom ludowy po remoncie jak nowy
W gminie Łużna trwają przygotowania do wymiany pokrycia dachu na Domu Ludowym w Woli Łużańskiej. W zakres planowanych prac wchodzi między innymi izolacja z folii i montaż stopni kominiarskich.

Mural zastąpił sgraffito na bloku
Mural na Zawodziu jest już gotowy - zniknęło rusztowanie, więc można go podziwiać w całości. Autorem malowidła jest Krystian Dziewanowski, młody gorliczanin, pasjonat sztuki. Jego dzieło zastąpiło sgraffito, które podczas termomodernizacji zniknęło pod grubą warstwą styropianu i tynku. Rysunek jest znacznie większy od poprzedniego, rozbudowany w swej tematyce. Tutaj bowiem swoje trzy grosze wtrącił Zbigniew Śliwa, społeczny opiekun pobliskiej kapliczki. Za jego sugestią domalowany został naftowy krajobraz Gorlickiego, z charakterystycznymi kiwonami i wieżami.

Pomóż w remoncie schroniska!
Nie ma pośród gorliczan takiej osoby, która nie znałaby schroniska na Magurze Małastowskiej. Urokliwe, wręcz kultowe, wymaga jednak remontu. Kosztownego. Tylko skąd wziąć pieniądze? Przyjaciele schroniska deklarują, że roboty wykonają sami, potrzebują tylko pieniędzy - 50 tys. złotych - na materiały budowlane. Celem remontu jest podwyższenie standardu pokoi, ale przede wszystkim budowa nowych, przestronnych łazienek oraz toalet. Teraz jest tylko jeden ogólnodostępny prysznic, drugi znajduje się w jednym z pokoi. By wesprzeć inicjatywę, wystarczy wejść na stronę internetową www.polakpotrafi.pl, wybrać profil schroniska. Są tam też wszystkie szczegóły i projekty planowanych remontów i oczywiście zasady pomocy.

Wciąż szukają potomków zmarłych
Gmina Łużna poszukuje rodziny zmarłych pochowanych na cmentarzu w Mszance, m.in. śp. Stanisława Mikoszaura (zmarł w 1902 r.). Zniszczony grobowiec zagraża sąsiednim mogiłom. Stąd prośba do wszystkich, którzy mogą coś wiedzieć na temat bliskich tam pochowanych, być może mają z nimi kontakt albo wiedzą, gdzie mieszkają, by zgłosili się do gminy. W przeciwnym razie zarządca będzie zmuszony do samodzielnego zabezpieczenia bądź likwidacji grobowca.

Poprawki do ulicy Sikorskiego
Budowa północnego obejścia miasta zakończyła się wprawdzie kilka miesięcy temu, ale teraz firma na nowo wejdzie w teren. Już nie z głębokimi wykopami i głośno pracującymi maszynami, ale z pracami wykończeniowymi. Jest co robić, bo mieszkańcy mają wiele uwag dotyczących zabezpieczenia skarp barierkami, odwodnienia zjazdów, odbudowy ogrodzeń czy uporządkowania terenu. Tym bardziej że po ubiegłotygodniowych opadach okazało się, iż w Stróżówce doszło do podtopień. Wszystkie sprawy są rozpatrywane indywidualnie. - Jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców ulicy Sikorskiego. Rozmawiamy z nimi i negocjujemy te tematy z wykonawcą - mówi starosta Karol Górski.

Chwila nieuwagi i dwa rozbite auta
Dwa rozbite samochody to efekt kolizji samochodów dwóch pań, do której doszło w Łużnej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca hyundaiem, wskutek niezachowania bezpiecznej odległości, najechała na tył opla corsy, którym kierowała mieszkanka Łużnej. Sprawczyni dostała 250 złotych mandatu oraz sześć punktów karnych.

Kuźnia w grupie światowców

Kuźnia Glinik należąca do Polskiej Grupy Odlewniczej została wpisana do ogólnoświatowej bazy dostawców motoryzacyjnych. To pozwala Spółce rozwijać produkcję dla odbiorców z branży automotive. Zarówno tych wytwarzających gotowe pojazdy różnych kategorii, jak i dostarczających swoje wyroby do zakładów finalnych.

500 plus w mieście już za połową
Na moment zamykania tego wydania Gazety Gorlickiej, Urząd Miejski w Gorlicach wydał 1002 decyzje, dotyczące wypłat w ramach programu 500 plus. To około 54 procent wszystkich złożonych wniosków.

Drogowe aspiracje autostradowe
Samorządowcy z gorlickiego i jasielskiego pojechali do stolicy, by w ministerstwie infrastruktury i budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad porozmawiać o drogowym połączeniu z autostradą. Z Gorlickiego do Warszawy wybrali się burmistrzowie Rafał Kukla i Mirosław Wędrychowicz oraz starosta Karol Górski. Pokazali na mapach i planach, jak wyobrażają sobie drogowe ogniowo pomiędzy Kielcami, Tarnowem, Gorlicami, Bieczem, Jasłem, Krosem i Miejscem Piastowym. Chodziło głównie o to, by droga została ujęta w wieloletnim planie inwestycyjnym. Argumentów naszych samorządowców wysłuchał m.in. wiceminister Jerzy Szmit. O ile wszyscy bardzo przychylnie odnieśli się do propozycji, to na razie niestety brakuje jakichkolwiek konkretów.

Jedna rada zastąpiła drugą... radę
Spotkała się Powiatowa Rada Rynku Pracy, która została powołana w miejsce dotychczasowej Powiatowej Rady Zatrudnienia. Wybrane zostały również jej władze. Rada ma opiniować i pomagać w rozwoju polityki lokalnego rynku pracy.

Zarobił ponad 820 tysięcy złotych
Ponad 820 tysięcy złotych to najwyższy dochód wykazany przez gorliczanina w PIT-37 za miniony rok. Dla porównania, rok wcześniej najwyższą zarobioną sumą było niespełna 550 tys. złotych.

Biecz z koncertem Iry na imieniny
W najbliższy weekend Biecz będzie świętował swoje imieniny. Świętowanie rozpocznie się już w piątek, 15 lipca, gdy o godz. 15 przez biecki Rynek przemkną kolarze 73. Tour de Pologne. Potem na scenie wystąpią zespoły dziecięce z Gruzji i Polski, uczestniczące w 24. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. W sobotę odbędzie się przegląd kapel weselnych, którego zwieńczeniem będzie koncert zespołu Boys. Zapowiada się taneczna noc pod gwiazdami. Niedziela upłynie na zabawie z wątkami sportów walki, a zakończy ją występ gwiazdy Dni Biecza 2016 - zespół Ira. W trakcie imprez odbędzie się zbiórka na charytatywny cel, dla Aleksandy i Jakuba Musiał z Korczyny.

Jeszcze poczekamy na rozstrzygnięcie
Dopiero pod koniec lipca poznamy zwycięzców pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Przypomnimy, że o pieniądze na realizację walczyły tam cztery projekty z Gorlickiego. Chodzi o organizację maratonu z Gorlic do Łużnej, kolejnego turnieju rycerskiego o mieszek zbója Becza, budowę sceny plenerowej w Szymbarku, ukwiecenie drogi wojewódzkiej w Bobowej.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska