Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Jeden z najgłośniejszych i najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy, Serhij Żadan, ma na koncie blisko 20 książek, w Polsce ukazało się 12 z nich, m.in. „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, ,,Internat”. W 2015 roku za powieść Mezopotamia otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.
Żadan prowadzi również działalność muzyczną, wykonuje muzykę z pogranicza ska, rocka, popu i punka, ma w dorobku kilka albumów.
Ukraiński pisarz znany jest jednak nie tylko ze swojej artystycznej działalności, ale również ze społecznego zaangażowania, brał udział m.in. w Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku postanowił zostać w rodzinnym mieście Charkowie, gdzie angażuje się w pomoc ludziom dotkniętym wojną.
W marcu tego roku Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk poinformował, że podjął uchwałę o wysunięciu kandydatury ukraińskiego do literackiej Nagrody Nobla.
„Żadan – jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców” –wyjaśniali przewodniczący komitetu prof. Anna Łebkowska i prof. Paweł Próchniak. - „Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie. I walczy”.
Akademia Szwedzka wybiera laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w październiku. Nie wiadomo, czy Akademia przychyli się do uchwały PAN, jej obrady są tajne i, aby wziąć pod uwagę głos polskich naukowców, musiałaby złamać przynajmniej dwie zasady towarzyszące wyborowi laureata.
Spotkanie z Serhijem Żadanem odbędzie się 18 sierpnia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Na spotkanie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie internetowej KBF.
W trakcie spotkania za pośrednictwem Fundacji Fenix będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz obrony Charkowa.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!