Kontrkandydata nie mają burmistrzowie ośmiu małopolskich miast:
- Chełmka,
- Miechowa,
- Suchej Beskidzkiej,
- Sułkowic,
- Grybowa,
- Muszyny,
- Zakliczyna,
- Tuchowa.
Zamiast wyborów będzie plebiscyt
W tych gminach wybory będą miały charakter plebiscytu. Na karcie do głosowanie będzie trzeba zaznaczyć "tak" lub "nie.
O reelekcję bez żadnej konkurencji ubiegać się będzie m.in. dotychczasowy burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.
- Sytuacja jest dziwna, ale to nic zmienia, bo muszę uzyskać poparcie 50 proc. plus jeden 1 ze strony głosujących mieszkańców. Dlatego prowadzę pełnią kampanię wyborczą, przypominając, co w ostatnich latach zrobiliśmy i co w kolejnej kadencji planujemy zrobić - mówi Andrzej Saternus, związany z samorządem Chełmka od 30 lat.
Plebiscyty odbędą się też 24 gminach wiejskich, gdzie wybierany jest wójt. Chodzi o: Babice, Bolesław (w pow. olkuskim), Bystrą-Sidzinę, gminę Gorlice, Gręboszów, Jodłownik, Kamienicę, Klucze, Lipnicę Murowaną, Lisią Górę, Łącko, Osiek, gminę Oświęcim, Pałecznicę, Polankę Wielką, Rytro, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Słopnice, Stryszawę, Stryszów, Sułoszowa, Szerzyny i Sękową.
Gmina Sękowa - tu wybory to tylko formalność
Gmina Sękowa jest też ewenementem w skali kraju, w przypadku wyborów radnych. Na dwa tygodnie przed wyborami znany jest prawie cały skład Rady Gminy, która będzie pracowała w kadencji 2024-2029, czyli trzynastu osób w 15-osobowym składzie. Wszyscy są z Komitetu Wyborczego Wyborców Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej. Zgodnie z prawem wyborczym obejmą oni mandat, bo nie mieli kontrkandydata.
Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa i jedyna kandydatka na to stanowisko w gminie, również z KWW MRSZG opowiada, że słyszy głosy, od kandydatów z innych gmin, którzy mają dużą konkurencję, że w "Sękowej zabili demokrację".
- Nie zgadzam się z tą opinią. Zgrany skład, ciężka praca rady, sprawdzeni, otwarci, kreatywni ludzie to klucz do zaufania społecznego i sukcesu. Tak właśnie jest w gminie Sękowa - podkreśla pani wójt.
Rada Gminy Sękowa 2024-2029 prawie w komplecie. PRZECZYTAJ
W Małopolsce najostrzejsza kampania jest w Krakowie. Chętnych na fotel prezydenta jest tu aż dziewięciu. To najwięcej z wszystkich małopolskich gmin.
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, druga tyra wyznaczona jest na 21 kwietnia. W przypadku jeżeli jest jeden kandydat na objęcie stanowiska wójta, burmistrza bądź prezydenta i nie uzyska on mniej niż 50 procent głosów, wówczas szefa gminy wyznacza rada.
Otwarto Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
