Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów parlamentarnych. Do urn pójdziemy 13 października. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Wybory do Sejmu i Senatu 2019 - kiedy się odbędą?
Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku, a więc teoretycznie wybory parlamentarne trzeba zorganizować między 12 października a 12 listopada. W praktyce ten okres jest krótszy, bo głosowanie w Polsce odbywa się tylko w niedziele, a pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada.
Na kogo głosować?
Prezydent Andrzej Duda miał więc do wyboru 5 niedziel – trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10). Już wcześniej zapowiedział, że chce rozpisać wybory w pierwszym możliwym terminie, a więc 13 października. Postanowienie wyznaczające termin wyborów na 13 października potwierdził wcześniejsze deklaracje.
Quiz preferencji wyborczych
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Kogo wybierzemy
- Jesienią będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów.
- W Małopolsce wybierzemy 41 posłów i 8 senatorów
W wyborach do Sejmu województwo małopolskie jest podzielone na 4 okręgi
- W okręgu nr 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki ) wybranych zostanie 8 posłów.
- W okręgu nr 13 (powiaty: krakowski, miechowski i olkuski; miasto na prawach powiatu: Kraków) wybranych zostanie 14 posłów.
- W okręgu nr 14 (powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański; miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz ) wybranych zostanie 10 posłów.
- W okręgu nr 15 (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki; miasto na prawach powiatu: Tarnów) wybranych zostanie 9 posłów.
Dowiedz się więcej
W wyborach do Senatu w Małopolsce będzie 8 okręgów
- nr 30 Oświęcim (chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki)
- nr 31 Olkusz (krakowski, miechowski, olkuski)
- nr 32 Kraków (dzielnice II – IV i XIV - XVIII)
- nr 33 Kraków (dzielnice I i V - XIII)
- nr 34 Bochnia (bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki)
- nr 35 Tarnów (Tarnów; dąbrowski, tarnowski)
- nr 36 Nowy Targ (limanowski, nowotarski, tatrzański)
- nr 37 Nowy Sącz (Nowy Sącz; gorlicki, nowosądecki)
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować
- Głosujący dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
- Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
- Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x.
Dowiedz się więcej
Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?
- 90.88%
- 5.23%
- 3.89%
