https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory: Jacek Majchrowski kontra Józef Lassota [PORÓWNANIE KANDYDATÓW]

Piotr Rąpalski, dse
Wojciech Matusik/Andrzej Szopa
Zbliżają się wybory na prezydenta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski - to bezpartyjny kandydat na czwartą kadencję z poparciem SLD. Józef Lassota, poseł PO i były prezydent miasta, poważnie rozważa start w jesiennych wyborach. Porównaliśmy sylwetki dwóch potencjalnych kandydatów.

Czytaj także:

CV: Jacek Majchrowski

67 lat. Urodzony w Sosnowcu. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. Od 1965 był członkiem PZPR, legitymację partyjną oddał po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyborach czerwcowych 1989 kandydował do Sejmu X kadencji PRL walcząc o mandat przeznaczony dla bezpartyjnych. Przegrał z Janem Rokitą. Był też wojewodą krakowskim w latach 1996-1997. Jest prezydentem Krakowa nieprzerwanie od 2002 roku.

CV: Józef Lassota

71 lat. Urodzony w Siedliskach na Podkarpaciu. Absolwent Politechniki Krakowskiej. W 1970 r. związał się zawodowo z Centralnym Ośrodkiem Chłodnictwa i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Chemicznych i Chłodniczych CEBEA w Krakowie. Po sierpniu 1980 r. założyciel krakowskiej i małopolskiej "Solidarności". Internowany i więziony w stanie wojennym. Na początku lat 90. został dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a później wicewojewodą. Prezydent Krakowa w latach 1992-1998. Od 1997 do 2001 r. poseł Unii Wolności, 2010-11 - radny wojewódzki. Obecnie poseł PO.

Prezydentura: Józef Lassota

Krakowem rządził w latach 1992-1998. Budował jego samorząd. W 1993 r. miasto przejęło od administracji państwowej wiele struktur i placówek, w tym oświatowych i kulturalnych. Utworzono nowe jednostki miejskie, przekształcono przedsiębiorstwa komunalne w spółki prawa handlowego, np. MPK. Za jego kadencji przystąpiono do dwóch ważnych inwestycji: Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (przygotowanie budowy pierwszego odcinka tunelu w kierunku ronda Mogilskiego) i Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego z "Nowym Miastem" (pozyskano poważnego inwestora Tishman Speyer Properties). Za czasów następcy Lassoty - Andrzeja Gołasia inwestor się jednak wycofał, z Nowego Miasta powstała tylko Galeria Krakowska. Ekipa Lassoty przygotowała też budowę mostów Zwierzynieckiego i Kotlarskiego, które zrealizował już Gołaś. Za czasów Lassoty do Krakowa zaczęły napływać zagraniczne firmy zakładając tu swoje filie, jak np. Motorola. W 1995 r. Kraków przystąpił do skutecznego ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2000.

Prezydentura: Jacek Majchrowski

W kadencji 2002-2006 przyczynił się do sprowadzenia tanich linii na lotnisko w Balicach. Rozpoczął remonty ulic i placów Starego Miasta oraz przebudowę stadionu Wisły Kraków, która okazała się jego największą porażką. W tej kadencji nie udało się zrealizować rozbudowy szybkiego tramwaju i budowy parkingów w centrum miasta. W kadencji 2006-2010 kontynuował renowację Starego Miasta, stworzył muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Skończyła się też przebudowa rond Grzegórzeckiego i Mogilskiego i budowa linii szybkiego tramwaju z tunelem pod Galerią Krakowską. Powstał jednak tylko jeden parking pod placem Na Groblach. Nie udało się rozpocząć budowy hali w Czyżynach i Centrum Kongresowego. Kraków stracił też organizację Euro 2012, co spowodowało, że miasto nie miało szans na realizację wielu inwestycji - głównie komunikacyjnych. Obecna kadencja 2010-2014 to dokończenie Centrum Kongresowego, hali w Czyżynach i linii tramwaju na Ruczaj.

Siła polityczna: Jacek Majchrowski

Urzędujący prezydent dwa razy wygrał rywalizację z Józefem Lassotą o prezydenturę Krakowa. W 2002 r. o włos, różnicą niecałego 1 proc. głosów. Z kolei w 2006 r. Lassota z wynikiem 5,54 proc. poparcia nawet nie wszedł do II tury głosowania, ale startował jako kandydat niezależny, bez poparcia partii. Urzędującego prezydenta w wyborach wspiera zawsze SLD i PSL. Utrzymać Majchrowskiego na stanowisku chce też jego 2 tys. urzędników wraz z rodzinami. Aparat urzędniczy jest wobec niego bardzo lojalny, bo prezydent nie należy do zbyt surowych szefów. Część mieszkańców przekonuje też to, że prezydent formalnie jest bezpartyjny. Od 1999 r. należał do SLD, ale na czas prezydentury zawiesił członkostwo.

Siła polityczna: Józef Lassota

Nie został wybrany na prezydenta Krakowa przez mieszkańców, ale radę miasta. Wcześniej był radnym. Po raz pierwszy posłem został w 1997 r. z listy Unii Wolności. W 2001 r. bez sukcesu ubiegał się o reelekcję. Sukces odniósł dopiero u boku Platformy, w 2010 r. został jej radnym w małopolskim sejmiku, a rok później posłem. Jednak teraz PO traci w sondażach, szczególnie po "aferze taśmowej". Lassota w ewentualnej II turze wyborów mógłby prawdopodobnie liczyć na poparcie miejskich aktywistów - jeśli zagwarantowałby realizację części ich postulatów. Na pewno nie zagłosuje na niego natomiast elektorat PiS.

Odbiór społeczny: Jacek Majchrowski

Prezydent przez wielu krakowian odbierany jest jako niezależny polityk nieuwikłany w partyjne wojny. Z drugiej strony widoczny jest jego brak siły przebicia w Warszawie. W porównaniu z Wrocławiem i Poznaniem, też rządzonymi przez "niezależnych" prezydentów, Kraków wypada słabo. Straciliśmy Euro 2012, budowa trasy S7 jest opóźniona, halę w Czyżynach i Centrum Kongresowe miasto musiało budować bez wsparcia rządu. Majchrowski nie uniknął też wpadek, jak np. skandalu związanego z motelem "Krak", gdzie prokuratura doszukiwała się złamania prawa, a prezydent, na mocy wyroku sądowego, musiał oddać dzierżawcy motelu pieniądze za wynajmowany pokój. Długo bronił też kontrowersyjnego dyrektora zarządu dróg Jana Tajstera (w jego sprawach toczą się pro- cesy). Klęską prezydenta okazały się firmowane przez niego starania o zimowe igrzyska. Pomysł krakowianie odrzucili w referendum. Teraz, by poprawić swój wizerunek, Majchrowski zapowiada współpracę z ruchami społecznymi, które często protestowały przeciwko jego polityce.

Odbiór społeczny: Józef Lassota

Za Lassotą nie ciągną się żadne skandale, nie jest też kojarzony z wpadkami dotyczącymi polityki miasta. Z drugiej jednak strony mieszkańcy mogli już o nim zapomnieć, a młodsi wyborcy mogą go w ogóle nie kojarzyć. Jako poseł skupia się bardziej na sprawach całej Małopolski, niż tylko Krakowa. Będąc jednym z nielicznych posłów z naszego regionu autentycznie walczy o budowę trasy S7, przebudowę zakopianki i budowę północnej obwodnicy miasta. Nie był w gronie posłów Platformy Obywatelskiej forsujących ideę zimowych igrzysk w Krakowie. Jak mówią politycy PO, Lassota cieszy się "dobrą aurą wśród krakowian". Uchodzi za człowieka kompromisu, potrafiącego porozumiewać się z wieloma różnymi środowiskami. Wiadomo jednak, że Platforma wcześniej szukała kandydata wśród uznanych profesorów i każdy odmówił. Lassota sam wie, że jest ostatnią deską ratunku dla PO. Do wyborów już niewiele czasu. Nowej osoby partia nie zdąży wypromować, może za to przypomnieć krakowianom zasługi Lassoty.

****

OPINIE O KANDYDATACH

Krzysztof Klimczak, przewodniczący małopolskiego SLD: Wybór Jacka Majchrowskiego to dobra inwestycja

Głos oddany na obecnego prezydenta to przede wszystkim pewność, że Kraków będzie nadal trzymany z dala od partyjnej i brudnej polityki. Jacek Majchrowski pokazał przez trzy kadencje, jak sprawić, by magistrat pozostał apolityczny. Widać to szczególnie w momencie, kiedy państwo jest zawłaszczane przez jedną partię. W Krakowie wszystkie największe inwestycje ostatnich lat zostały zrealizowane za czasów obecnego prezydenta. Centrum kongresowe na długie lata posuwa nas do przodu. Pamiętajmy też o oczyszczalni ścieków. Komunikacja w naszym mieście jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju. I co by nie mówić, to Kraków już dziś jest przyjazny dla ludzi. A może być jeszcze lepiej, jeśli wygra obecny prezydent.

Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej: Kraków potrzebuje autorytetu i doświadczenia

Dla mnie Józef Lassota to jest solidna firma, niezwykle pracowita osoba, z wielkim doświadczeniem. Pamiętam go z czasów przemian, kiedy został prezydentem Krakowa. Wtedy w radzie panowały wielkie emocje, które opanować potrafił tylko on. Jako człowiek ma także wspaniałą kartę. Był jednym z budowniczych Solidarności, trafił do więzienia, mimo to nie zmienił przekonań. Zawsze zajmował się organizowaniem świata na poziomie samorządu. Pracował nad tym, nawet gdy przestał być prezydentem. Pamiętam, jak startował do sejmiku. Wtedy z powodów osobistej tragedii nie organizował kampanii. A mimo to dostał bardzo wiele głosów. Bo ludzie go pamiętają jako człowieka z wizją, pracowitego, doświadczonego i niebojącego się wyzwań.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O SĘDZIOWANIU?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 47

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.
G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 22 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie

Przerażeni i oburzeni zapowiadanymi podwyżkami: czynszów, cen usług komunalnych, opłat podatków lokalnych oraz realizowaną polityką mieszkaniową i socjalną.
Zwracamy się po raz kolejny o zmianę polityki władz miasta. Dotyczy to realizowanej polityki mieszkaniowej, jak i pogarszającej się sytuacji emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych jak i bezdomnych. Sposób działania władz samorządowych w Krakowie kreuję nędze i bezdomność znacznego odłamu mieszkańców Krakowa. Koszty i skutki tej polityki są przerzucane na najsłabszych i średniozamożnych mieszkańców miasta.
Forum od kilku lat wskazuje na te bolące problemy, stara się pokazywać drogi wyjścia z tej sytuacji. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Prezydenta oto, żeby Pan osobiście wziął odpowiedzialność za politykę mieszkaniową. Występowaliśmy też do wojewody małopolskiego, jak i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w tych sprawach.
Opiniowaliśmy także projekt zmian w zakresie spraw mieszkaniowych. Wskazywaliśmy, że jest to dokument groźny i zapowiadający dalszą pauperyzację dużych grup ludności miasta, jak i nasilenie bezdomności. Nie ma w tych projektach uchwał definicji lokalu komunalnego, zapowiada się drastyczną podwyżkę czynszów, wynajmowanie lokali komunalnych jedynie na czas określony, utrzymano pojęcie lokalu o obniżonym standardzie, utrzymano zaniżone kryterium dochodowe oparte na najniższej emeryturze, przydzielania lokali komunalnych dla osób zamieszkujących w Krakowie i innych miejscowościach. Także inne proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla lokatorów. A przecież czynsz i kryteria pomocy mieszkaniowej winny być realne i rozsądne. Negatywnie zaopiniowaliśmy te projekty.
Zwracaliśmy także uwagę na gwałtownie rosnące ceny usług komunalnych takich jak:
koszty ogrzewania mieszkań, dostaw wody i oczyszczanie ścieków, usług cmentarnych i innych. Organizowaliśmy też demonstracje i wiece mające na celu uzmysłowienie władzom grozy sytuacji. Występowaliśmy również do rządu i innych władz państwowych pismami o zmianę realizowanej przez nie polityki społecznej i mieszkaniowej.
Wszystkich do których zwracaliśmy się prosiliśmy, o dialog społeczny. Formą tego dialogu jest zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Podczas manifestacji 19 kwietnia 2011r. uzyskaliśmy poparcie i obietnicę ustną wicewojewody małopolskiego Pana Andrzeja Harężlaka. W dniu 16 maja 2011r. podczas manifestacji spotkał się z nami Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Niestety jego wystąpienie było butne i konfrontacyjne. Chwalił się liczbą oddanych na siebie głosów podczas wyborów samorządowych i nie chciał podjąć dialogu z manifestantami.
A przecież gdyby to nawet była prawda, to o poziomie demokracji świadczy stosunek do mniejszości o czym Pan Przewodniczący zdaje się zapominać. Nie baczył przy tym na to, że nawet Pan Premier Donald Tusk zdaje się rozumieć te problemy powołując w ostatnim czasie Pana Bartosza Arłukowicza na stanowisko Pełnomocnika ds. osób wykluczonych. Zdawał się także nie być przygotowany do rozmów. Wskazywał przy tym jako odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową i społeczną w mieście Pana Prezydenta. Mówił, że Rada Miasta uchwala budżet w zakresie polityki mieszkaniowej nawet wyższy niż proponuje Pan Prezydent.
Co do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” stwierdził, że może go zwołać Pan Prezydent
Majchrowski, tak jak w przypadku spalarni śmieci.
G
GRANIWID SIKORSKI
Panie Prezydencie
Zagrożona jest egzystencja znacznej części mieszkańców Krakowa i zaproponowana cała fala podwyżek powoduje, że zwracamy się ponownie o zmianę polityki mieszkaniowej i społecznej w mieście. Żądamy ponownie wstrzymania planowanych podwyżek opłat komunalnych, czynszów za mieszkania kwaterunkowych, wody, wywozu śmieci, komunikacji, podatku od nieruchomości i innych zaproponowanych przez Pana Prezydenta.
Niech Pan Prezydent wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa nie idzie tą drogą, gdyż sieje ona zgrozę. Jakże modlimy się, aby Pan Prezydent wraz z Radą Miasta Krakowa tak jak Szaweł który na drodze do Damaszku dostał olśnienia i jako święty Paweł z Tarsu rozwijał się i żył sprawiedliwie, bogobojnie i napełniał się pociechą Ducha Świętego i wrócił na drogę wiary. Jeszcze raz prosimy i błagamy o wycofanie się z planowanych podwyżek cen , opłat i taryf miejskich. Trzeba dostrzec ten dramat ludności miasta i wrócić na drogę dialogu społecznego. Domagamy się aby Pan wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa zwołał „Okrągły Stół Mieszkaniowy” gdzie zamierzamy poruszać zagadnienia takie jak:
rozwój budownictwa komunalnego, zagospodarowanie pustostanów, sprawdzenie legalności przejęcia kamienic a także pozostałe problemy mieszkaniowe, popieranie działań obywateli zmierzających do uzyskania własnego mieszkania, natychmiastowego zaprzestania dzikich eksmisji lokatorów, wysokości czynszów mieszkaniowych oraz innych.
Żądamy poszanowania praw emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych, podjęcie rzeczywistej walki z ubóstwem, wykluczeniem społecznym, bezdomnością, zdecydowaną poprawę działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzenie rzeczywistego nadzoru i współpracy z Grodzkim Urzędem Pracy, zapewnienie rzeczywistej pomocy bezrobotnym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, kontrolę działalności noclegowni i zapewnienie realnej opieki tej grupie wykluczonych, zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej.
Trzeba jasno powiedzieć, że kontynuowanie dotychczasowej polityki to wpędzanie wielu ludzi w nędze i upokorzenie. Trzeba w końcu temu powiedzieć DOŚĆ. Władze miasta argumentują, że realizują zadania, które zostały przekazane samorządowi przez władze rządowe, ale nie dały na to całości środków finansowych na ich realizację. Forum zwracało w przeszłości uwagę na ten problem. Dotyczy to zwłaszcza edukacji, gdzie przez lata kolejni prezydenci tolerowali tą sytuację i nie protestowali przeciw niej. Mało tego, z własnej inicjatywy dokładali środki do zadań rządowych. Przyzwyczaili tym władze centralne do przerzucania zadań bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych.
Dzisiaj padają ofiarą takiej polityki. Nie można jej dłużej tolerować. Należy bezwzględnie przyjąć zasadę, tyle uprawnień ile odpowiedzialności i środków finansowych na nią przeznaczonych. Oszczędności trzeba zacząć od budowy pomników i tablic, które w dobie kryzysu są zbędne.
Jeszcze raz prosimy i wzywamy trzeba iść drogą dialogu społecznego. Tego Forum życzy i oczekuje.

Załącznik:
1. Pismo Forum do Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Pani Katarzyny Bury
z 18 grudnia 2010 r. dotyczące zmiany przepisów w zakresie spraw mieszkalnych.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
S
Stefan
"Będąc jednym z nielicznych posłów z naszego regionu autentycznie walczy o budowę trasy S7, przebudowę zakopianki i budowę północnej obwodnicy miasta."
To jakiś żart?! Jakieś konkrety? Jedynym walczącym o S7 w PO był niejaki Gibała, którego władze partii ukarały finansowo za głosowanie niezgodne z dyscypliną partyjną, a wtedy Gibała przeszedł do partii Palikota.
P
Paweł
Może jakieś konkrety. Żyłem wtedy i w Krakowie i nic sobie takiego nie przypominam
P
Paweł z Prokocima
W niedzielę spotkałem Lassotę. Żona mi mówi patrz to były prezydent. I może nie było by o czym pisać, gdybym nie spotkał go w górach. Szedłem na Turbacz. Jakieś 500m przed czołem turbacza pod górę wyprzedził mnie Lassota. Mam 45 lat i siedzę zazwyczaj za biurkiem. Może nie sztuka mnie wyprzedzić. Ale jak tu piszą on ma 71 lat, a wyprzedził mnie jk burza. Daj mi Panie Boże w tym wieku mieć taką kondychę
l
lms
Może i fajny ten pan Lassota. Ale ma już 71 lat! W tym wieku to się bawi wnuki i pobiera godziwą emeryturkę za lata posłowania, a nie bierze się do rządzenia dużym miastem. Jak on dotrwa do końca kadencji? Naprawdę nie można znaleźć kogoś młodszego? Poza tym artykuł wg mnie nie jest obiektywny: jeden kandydat opisany w superlatywach, u drugiego mnóstwo minusów. Pomijając brak bezstronności, autor chyba ma czytelników za nierozumne owce, które trzeba wziąć za rączkę i pokazać jedynie słuszną drogę. Wszak ciemny lud wszystko kupi, jak mawiał pewien poseł
l
lms
Nie przesadzaj. Dyrektorzy i ich liczne rodziny to powiedzmy 1000 osób. Trochę nikną przy pół miliona wyborców. Nawet przy 30% frekwencji to nadal 1000 osób na 150000. A jak zawistni szwagrowie krzywo patrzą na krewnego dyrektora, to nawet 1000 głosów się nie uzbiera ;)
M
Mieszko
Poznaliśmy ich po owocach.
M
Milo
Majchrowski to nasza porażka, a Lasota nie lepszy - chciwe starcy.
g
gosc
I żaden tak nie zadłużył krakowian jak Majchrowski.
Won z Krakowa nieudaczniku !
K
Krakus.
Wisi mi kto skąd jest ,z Ukrainy czy z księżyca ,stary czy młody,ale tyle co sie zrobiło w Krakowie za prezydentury pana Majchrowskiego to żaden prezydent tak nie zmienił miasta. Brawo panie Majchrowski !
I
Ika ..
Kraków potrzebuje kandydata przede wszystkim młodego, zdolnego, wykształconego i co najważniejsze bogatego. Takie kryteria zapewniają, że kandydat mózg nie będzie miał sklerotyczny, będzie posiadał umiejętność logicznego myślenia, odpowiednie wykształcenie zapewni właściwe inwestycje, opłacalne dla miasta, a majątek jest gwarancją, że nie będzie okradał mieszkańców.
m
mareczek
Przednio się uśmiałem czytając to porównanie, szczególnie sekcję: prezydentura. Lassota - sam cud, miód i orzeszki, Majchrowski - niuedolność, leśny dziadek i ogólne ble. Na bezstronność już się nawet nie silicie?
j
jony
Tyle dziadostwa co on zrobił gdy był prezydentem /wtedy UW/ to chyba nikt , ludzie pamietają
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska