https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Zacięta walka o Senat w Małopolsce będzie tylko w Krakowie. Ciekawie może być w Wieliczce i Nowym Sączu

Grzegorz Skowron
Czy przez start Rafała Komarewicza miejsce Bogdana Klicha zajmie w Senacie Krzysztof Mazur?
Czy przez start Rafała Komarewicza miejsce Bogdana Klicha zajmie w Senacie Krzysztof Mazur?
Przegrana kandydatów PiS w małopolskich okręgach w wyborach do Senatu będzie sporą sensacją. Wyjątkiem jest Kraków – jedynie w stolicy województwa zapowiada się zacięta walka i opozycja ma szanse na na wygraną i zdobycie 2 mandatów senatorskich.

WIDEO: Prezes PiS zapowiedział pakiet ustaw, które zostaną przyjęte w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu tej partii

Źródło: TVN24/x-news

Jan Hamerski (okręg podhalański), Andrzej Pająk (Małopolska zachodnia), Marek Pęk (okręg podkrakowski) oraz Kazimierz Wiatr (Tarnów) - ci kandydaci PiS do Senatu już mogą świętować wygraną. Poparcie dla partii rządzącej w tej części Małopolski jest tak duże, że ich przegrana byłaby sensacją.

Ciekawie w Wieliczce i Nowym Sączu

Kandydaci PiS są także faworytami w dwóch kolejnych małopolskich okręgach - w Wieliczce i Nowym Sączu.

W tym ostatnim kandyduje wieloletni senator Stanisław Kogut, ale tym razem bez rekomendacji PiS. Partia rządząca wystawiła Wiktora Durlaka, niegdyś bliskiego współpracownika senatora Koguta, a ten kandyduje jako niezależny. Wynik w tym okręgu jest sprawą otwartą.

Wygrana Koguta, któremu blisko dwa lata temu postawiono zarzuty korupcyjne, niespodzianką nie będzie, bo to bardzo popularny polityk na Sądecczyźnie. Ale może się też okazać, że szyld PiS wystarczy, by w jednym z mateczników tej partii senatorem została osoba do tej pory mało znana.

W okręgu wielicko-brzeskim PiS postawiło na Włodzimierza Bernackiego, teraz posła. Groźnym rywalem miał być dla niego burmistrz Wieliczki Artur Kozioł z Koalicji Obywatelskiej. Ale część głosów odbierze mu Wojciech Kozak wystawiony przez PSL, więc znacząco rosną szanse kandydata PiS.

Czy PiS będzie mieć senatora z Krakowa?

Z powodu dwóch kandydatów po stronie opozycyjnej PiS może mieć pierwszy raz senatora z Krakowa.

W stolicy Małopolski są dwa okręgi w wyborach do Senatu. W jednym z nich PiS wystawiło Krzysztofa Mazura, związanego z ugrupowaniem Polska Razem Jarosława Gowina. O reelekcję ubiega się z tego okręgu senator PO Bogdan Klich. Byłby zdecydowanym faworytem, gdyby nie to, że jako trzeci do rywalizacji stanął Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta, szef prezydenckiego klubu w radzie. Wprawdzie sam prezydent Jacek Majchrowski oficjalnie poparł senatora Klicha, ale start Komarewicza zwiększa szanse Mazura.

W drugim krakowskim okręgu (z Nową Hutą) z Jerzym Fedorowiczem z KO walczy Jan Duda z PiS, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. Znane nazwisko ma być przeciwwagą dla popularnego w Nowej Hucie senatora PO, który cztery lata temu nie dał szans legendzie Solidarności Mieczysławowi Gilowi.

Zarejestrowani w Małopolsce kandydaci do Senatu

Okręg nr 30
(obszary powiatów: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki)
KOŹBIAŁ Maciej Józef - KO
PAJĄK Andrzej Michał - PiS

Okręg nr 31
(obszary powiatów: krakowski, miechowski, olkuski)
BARGIEŁ Janusz - SLD
PĘK Marek – PiS

Okręg nr 32
(część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków: Dzielnica II, Dzielnica III, Dzielnica IV, Dzielnica XIV, Dzielnica XV, Dzielnica XVI, Dzielnica XVII, Dzielnica XVIII)
DUDA Jan Tadeusz – PiS
FEDOROWICZ Jerzy Feliks - KO

Okręg nr 33
(część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków: Dzielnica I, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII, Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII, Dzielnica XIII)
KLICH Bogdan Adam – KO
KOMAREWICZ Rafał Paweł - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAFAŁA KOMAREWICZA
MAZUR Krzysztof Wojciech - PiS

Okręg nr 34
(obszary powiatów: bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki)
BERNACKI Włodzimierz – PiS
CHODUR Mirosław Adam - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MIROSŁAWA CHODURA
KOZAK Wojciech - PSL
KOZIOŁ Artur Stanisław - KO

Okręg nr 35
(obszary powiatów: dąbrowski, tarnowski oraz miasta na prawach powiatu: Tarnów)
KARCIŃSKI Zbigniew – PSL
KLICH Dariusz Zbigniew – Konfederacja Wolność i Niepodległość
WIATR Kazimierz Adam – PiS

Okręg nr 36
(obszary powiatów: limanowski, nowotarski, tatrzański)
DUTKA Bronisław - PSL
HAMERSKI Jan Wincenty - PiS
WAKSMUNDZKI Bogusław - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAZEM PODHALE SPISZ ORAWA

Okręg nr 37
(obszary powiatów: gorlicki, nowosądecki oraz miasta na prawach powiatu: Nowy Sącz)
KOGUT Stanisław - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW STANISŁAWA KOGUTA
DURLAK Wiktor Michał- PiS

Na kogo głosować?

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 października, 11:45, Ciekawostka:

"Taka ciekawostka: 17 września doszło do spotkania zasiadających w europarlamencie przedstawicieli PO-PSL (m.in. Lewandowski, Kopacz, Halicki, Kalinowski) z Urszulą von der Leyen - nową szefową Komisji Europejskiej. Z dostępnych w sieci zdjęć wynika, że spotkanie było prowadzone w bardzo przyjaznej atmosferze. Tego samego 17 września Urszula von der Leyen ogłosiła, że kwestie pomocy publicznej w rolnictwie będą podlegały komisarz ds. cyfryzacji i konkurencji, a nie - jak do tej pory - komisarzowi ds. rolnictwa, na którego kandydaturę zgłoszono Polaka." - niewygodne.info.pl

i po co te insynuacje poduczyl sie Wojciechowski i zostal wybrany

G
Gość
9 października, 2:59, Pisowiec:

Najwspanialsza we wszechświecie DOBRA ZMIANA PiS musi wygrać. ..wszędzie -także w Małopolsce

pajac

G
Gość

Ten psychiatra jeszcze nie siedzi za Smoleńsk?

G
Gość

Ile obecnie wynosi zadłużenie Miasta i Gminy Wieliczka?

K
Kazek

W latach 2008 - 2014 ówczesne władze bardzo często wyprzedawały majątek należący do Skarbu Państwa (m.in. banki, kopalnie czy zakłady produkcyjne). Mimo, iż zyski z tytułu prywatyzacji sięgały wielu miliardów złotych, to ekipie PO-PSL nigdy realnie nie udało się ograniczyć deficytu budżetowego. Skumulowana dziura budżetowa w ciągu 8 lat rządów Tuska i Kopacz wyniosła 263 miliardy złotych. Warto przy tym odnotować, że nie funkcjonował wówczas żaden program typu 500 , a podatki i obciążenia publiczno-prawne podnoszono regularnie. Co zatem nie zagrało?

G
Gość

To psychiatra który jest współodpowiedzialny za Smoleńsk jeszcze nie siedzi?

P
Pisowiec

Najwspanialsza we wszechświecie DOBRA ZMIANA PiS musi wygrać. ..wszędzie -także w Małopolsce

C
Ciekawy

Czy ktoś spyta w końcu Marka Sowę o sprawę MSS dlaczego postanowił przekazać jej budowę aferalnej firmie Hyperion która zbankrutowała?

C
Ciekawostka

"Taka ciekawostka: 17 września doszło do spotkania zasiadających w europarlamencie przedstawicieli PO-PSL (m.in. Lewandowski, Kopacz, Halicki, Kalinowski) z Urszulą von der Leyen - nową szefową Komisji Europejskiej. Z dostępnych w sieci zdjęć wynika, że spotkanie było prowadzone w bardzo przyjaznej atmosferze. Tego samego 17 września Urszula von der Leyen ogłosiła, że kwestie pomocy publicznej w rolnictwie będą podlegały komisarz ds. cyfryzacji i konkurencji, a nie - jak do tej pory - komisarzowi ds. rolnictwa, na którego kandydaturę zgłoszono Polaka." - niewygodne.info.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska