Wybory samorządowe 2018. Jak zagłosować w innym mieście?
Aby mieć prawo do głosowania w wyborach samorządowych, trzeba być w rejestrze wyborców w danej gminie. O tej zasadzie powinni pamiętać szczególnie ci, którzy w ostatnim czasie zmieniali miejsca zamieszkania lub zameldowania. I to oni powinni przede wszystkim sprawdzić, czy ich nazwiska widnieją w tym rejestrze.
Wybory samorządowe 2018: wniosek o dopisanie do rejestru wyborców bez meldunku
Z zasady do rejestru wyborców w danej gminie wpisane są osoby, które mają stałe zameldowanie. Ale można złożyć wniosek o dopisanie do niego bez takiego meldunku, tyle że trzeba udowodnić, że rzeczywiście mieszka się w danym miejscu. Wystarczy pokazać urzędnikowi np. płacone co miesiąc rachunki za mieszkanie czy media.
Jeśli ktoś chce się dopisać do rejestru wyborców przed najbliższymi wyborami samorządowymi, powinien pomyśleć o tym już teraz. Sprawy zostaną rozpatrzone w ciągu kilku dni. Ale zostawienie sobie tego na ostatni tydzień przed głosowaniem może nas pozbawić prawa do udziału w wyborach, bo zabraknie czasu na rozstrzygnięcie ewentualnego sporu z urzędnikiem.
Wybory samorządowe 2018: co zrobić, aby głosować w innym mieście?
- W urzędzie miasta lub gminy, w której chcemy głosować, składamy wniosek, zawierający imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia i PESEL wnioskującego.
- Do wniosku dołączamy kserokopię dowodu tożsamości oraz deklarację z informacją o obywatelstwie i adresie stałego zamieszkania w Polsce.
- W ciągu trzech dni urzędnik podejmie decyzję, czy wnioskujący zostanie wpisany do rejestru wyborców. Wtedy oddanie głosu będzie możliwe w miejscu, w którym wnioskujący mieszka na co dzień.
Wybory samorządowe 2018. Czy można głosować poza granicami kraju?
W przypadku, gdyby wyborca w trakcie wyborów samorządowych 2018 przebywał za granicą, niestety musi zrezygnować z głosowania.
Prawo nie przewiduje możliwości wyboru dla osób, które nie znajdują się w Polsce. Wybory samorządowe polegają na głosowaniu w kraju, w miejscu stałego zamieszkania.
Źródło: vivi24