- W Krakowie mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób heteronienormatywnych, które przyjechały tu z mniejszych miast, licząc na lepsze warunki życia. Nie tylko nasze miasto, ale Polska w ogóle, jako drugi najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej, nie jest niestety spokojnym miejscem do życia dla osób LGBT+.
Samorząd może jednak częściowo naprawić skutki fatalnych, ksenofobicznych regulacji prawnych polskiego rządu. Dlatego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, stworzyliśmy Krakowską Deklarację LGBT. Jest to dokument zobowiązujący sygnatariuszy do realizacji szeregu postulatów zgłaszanych przez społeczność LGBT+ i osoby działające na rzecz równouprawnienia - mówi Daria Gosek-Popiołek.
Najważniejsze postulaty deklaracji to m.in. utworzenie miejskiego hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ zmuszonych do opuszczenia domu. - Osoby nieheteronormatywne i niebinarne są społecznością szczególnie narażoną na bezdomność. Stworzymy ośrodek, który zapewni pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe i wsparcie edukacyjne dla osób LGBT+ doświadczonych przemocą, zagrożonych bezdomnością lub będących w trudnej sytuacji życiowej ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową - mówi Daria Gosek-Popiołek.
Inne postulaty to m.in. utworzenie biura pełnomocnika ds. równego traktowania oraz działającej przy nim Społecznej Rady Przeciwdziałania Dyskryminacji, która będzie ciałem doradczym opiniującym m.in lokalne prawo pod kątem interesów grup nieuprzywilejowanych i audytującym inne jednostki samorządowe pod kątem przeciwdziałania dyskryminacji.
Według deklaracji miasto ma być przykładnym pracodawcą, również dla osób LGBT+. Wprowadzone mają być szkolenia i jasny zestaw wytycznych i standardów przygotowujących urzędników i urzędniczki samorządowe do obsługi wszystkich mieszkańców w tym także do kontaktu z osobami LGBT+.
Partia Razem zobowiązuje się do wprowadzenia mechanizmu zgłaszania i monitorowania przestępstw motywowanych uprzedzeniami wobec osób LGBT+ oraz zdarzeń rasistowskich i ksenofobicznych realizowany przez straż miejską.
Utworzona i animowana ma być sieć nauczycieli przeciwko przemocy wobec nastolatków LGBT+. - Wprowadzimy wieloletni program zwracający uwagę na bullying, czyli gnębienie przez rówieśników i nauczycieli w szkołach - zapowiadają działacze Razem.
Utworzone ma zostać miejskie centrum społeczno kulturalne dla osób LGBT+ w każdym wieku. Miasto będzie działać na rzecz zwiększenia widoczności społeczności LGBT+ m.in przez objęcie patronatem Marszu Równości w Krakowie czy Krakowskiej Manify. W dniach o szczególnym znaczeniu dla społeczności LGBT na miejskim ratuszu zostaną wywieszone tęczowe flagi.
Miasto będzie bezpłatnie lub po preferencyjnych stawkach udostępniać należące do siebie nośniki reklamowe i informacyjne na kampanię antydyskryminacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe Będzie również aktywnie informować w przestrzeni publicznej o prowadzonych przez siebie działaniach na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?