- Kraków szczyci się, że jest miastem kultury, ale często jest to kultura wielkich festiwali. Tymczasem nie możemy zapominać, że kulturę buduje się nie tylko wielkimi nazwiskami i drogimi biletami. Kulturę buduje się wspólnie, oddolnie. Kulturę buduje się dla mieszkańców i mieszkanek, buduje ją się z osobami tworzącymi kulturę i sztukę - mówi Daria Gosek-Popiołek.
Jej zdaniem domy kultury powinny być bliżej spraw, które ogniskują społeczną aktywność, budzą kontrowersje, są kulturą codzienności. - Powinien być społecznie zaangażowany. Nie bez przyczyny mówi się teraz nie o odbiorze ale o uczestniczeniu w kulturze, współuczestniczenie i współtworzenie kultury jest przez mieszkańców tego miasta pożądana - dodaje Gosek-Popiołek.
Kandydatka Partii Razem sama pracuje w domu kultury. Zapowiada, że Partia Razem wesprze rozwój lokalnych domów kultury w każdej dzielnicy. - Zwiększymy ich finansowanie tak, aby ich oferta zaspokajała zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Uruchomimy sieć Miejsc Aktywności Lokalnej wspierających pomysły i działania społeczne mieszkańców poprzez nieodpłatne udostępnianie swojej przestrzeni na oddolne działania i podejmowanie współpracy z mieszkańcami - zaznacza. Dodaje też, że zadbają o większą dostępność kultury dla osób niepełnosprawnych.
- W takim mieście jak Kraków, może się wydawać, że kultura po prostu spada nam z nieba. To nieprawda. Za kulturą stoją ludzie, ich ciężka, często niewidzialna praca i wielkie zaangażowanie. Jako osoba związana przez ostatnie kilka lat ze środowiskiem literackim i artystycznym, pracownik jednej z wielu fundacji realizującej wspólnie z miastem projekty kulturalne mogę powiedzieć jedno. Bez artystek, animatorów, twórców, pracowniczek NGO mielibyśmy tu ugór, a nie europejską stolicę kultury. Dlatego jeżeli zależy nam na krakowskiej kulturze, musimy zadbać właśnie o nich - mówi Jakub Baran, kandydat na radnego miejskiego z miejsca nr 1 w okręgu I.
Razem dla Krakowa proponuje nowe modele stypendiów i materialnego wsparcia dla twórców kultury. Zapowiadają system dotacji, zachęcający do podejmowania działań artystycznych w dzielnicach wraz z mieszkańcami i do działań w przestrzeni publicznej.
- Przygotujemy ofertę krótkotrwałego wynajmu lokali należących do miasta na wydarzenia kulturalno-społeczne dla osób aktywnie działających w Krakowie. Organizacje, artyści i aktywni mieszkańcy będą mogli na krótki okres czasu: dzień, weekend, miesiąc otrzymać od miasta lokal, w którym następnie zorganizują wymyślone przez siebie wydarzenie. W miejsce grantów zaproponujemy instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym system dotacji długoterminowych. W ten sposób instytucjom i ich pracownikom zapewnimy stabilność funkcjonowania, a odbiorcom – rozbudowaną i interesującą ofertę - zaznacza Baran.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy