Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinają drzewa na podhalańskich torfowiskach. Bo te "piją" za dużo wody z gruntu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Torfowisko na Baligówce w Czarnym Dunajcu
Torfowisko na Baligówce w Czarnym Dunajcu Jacek Piotrowski/Urząd Miasta i Gminy Czarny Dunajec
Wycinają drzewa z torfowisk w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Pod topór idą drzewa, które rosną na 108 hektarach w rejonie Baligówki na obszarze gminy Czarny Dunajec.

Wycinka dotyczy torfowisk wysokich na Baligówce, które są unikatem w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy. To teren objęty obszarem ochronnym Natura 2000. To wciąż żywe torfowisko z unikatową fauną i florą. Część jednak tego terenu – liczącego w sumie 8 tys. hektarów – zaczęła obumierać. To efekt wykonanych w latach 60. XX wieku rowów melioracyjnych przez mieszkańców, które spowodowały odprowadzanie wody i osuszanie terenu. W efekcie na torfowisku zaczęły rosnąć drzewa. Te nasiały się samoczynnie. Jak wspominają starsi mieszkańcy Czarnego Dunajca, kilkadziesiąt lat temu na tym terenie w ogóle nie było drzew.

- Drzew nie powinno tam być. Dodatkowo wyciągają wodę z torfowiska. Teren się osusza i torfowisko zanika – mówi Mariusz Hajduk z referatu geodezji i ochrony środowiska urzędu miasta i gminy Czarny Dunajec.

Stąd też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, która trzyma pieczę nad terenami objętymi Naturą 2000, zdecydowała się dokonać „pielęgnacji” torfowisk na Baligówce. Z obszary 108 hektarów są wycinane drzewa i krzewy.

- Nie są oczywiście wycinane wszystkie drzewa. Pozostają ich małe skupiska. Zasadniczo jednak obszar torfowisk powinien być bez drzew – mówi Mariusz Hajduk.

Przyrodnicy z RDOŚ liczą na to, że wycinka pozwoli się obszarowi zregenerować i odtworzyć unikatowy ekosystem. To jednak będzie można ocenić najwcześniej za 2-3 lata.

Zadanie oczyszczania z drzew torfowiska zakończy się w październiku tego roku.

Torfowiska na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęły powstawać ok. 11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami. Te stopniowo zaczęły zarastać – m.in. mchem torfowcem. Z niego tworzył się torf.

Odrowąż w gminie Czarny Dunajec. Tu ślady obecności bobrów widać przy każdym niemal potoku. Mieszkańcy uważają, że mają coraz większy problem z bobrami. Dlatego urząd miasta i gminy wystąpił do RDOŚ o zgodę na odstrzał części populacji

Czarny Dunajec ma problem z bobrami. Urząd miasta wystąpił o...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska