FLESZ - Kolejne środowiska popierają protestujących
Czwartkowe orzeczenie w pełni kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niezgodność z Konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wywołało w Polsce falę protestów społecznych o skali, której z całą pewnością nie przewidzieli rządzący.
Czy decyzja TK oznacza, że już teraz odwołane są np. zabiegi aborcji zaplanowane wcześniej, przed wyrokiem TK? Niekoniecznie. Spytaliśmy o to przedstawicieli krakowskich szpitali.
- Gdy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, dopiero będzie miało moc obowiązującą. Na tym etapie szpitale nie mogą wprowadzać zmian – mówi nam Anna Górska, rzeczniczka szpitala Żeromskiego w Krakowie.
Zabiegów nie odwołuje także Szpital Uniwersytecki, ale z tego powodu, że takich nie planowano.
- W ostatnim czasie w szpitalu nie hospitalizowaliśmy żadnej Pacjentki, u której zaplanowano zabieg usunięcia ciąży z powodów wyszczególnionych ustawą. W ubiegłym roku przeprowadzono 22 zabiegi w wyniku badań prenatalnych, które są dozwolone prawnie. Statystyki z roku bieżącego dostępne będą pod koniec roku – mówi nam Maria Włodkowska, rzeczniczka SU.
Co dalej z wyrokiem TK?
W Konstytucji RP w art. 190. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mówi się w pkt. 3, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (w tym przypadku to czwartek, 22.10.2020 r.), jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.
W przypadku wyroku ws. aborcji TK nie określił daty utraty obowiązującego do czasu wyroku spornego zapisu w ustawie o "dopuszczalności przerywania ciąży".
W pkt. 2 art. 190 Konstytucji RP napisano, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 właściwość Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
