Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspiański wreszcie ze swoim muzeum w Krakowie! 200 prac artysty przy placu Sikorskiego 6

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ekspozycja będzie zmieniana co rok ze względów konserwatorskich
Ekspozycja będzie zmieniana co rok ze względów konserwatorskich Joanna Urbaniec
200 prac, głównie plastycznych, ale także projekty i wyroby rzemiosła artystycznego, pamiątki osobiste, rękopisy i fotografie – spuściznę Wyspiańskiego wreszcie można zobaczyć w muzeum poświęconym artyście. Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie powstał w budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego 6. - To unikalny moment, żeby zobaczyć Wyspiańskiego w sposób kameralny, osobisty, intymny – mówi Andrzej Szczerski. - Możemy zobaczyć z bliska, jak powstawały najsłynniejsze projekty, w jaki sposób artysta tworzył prace graficzne i projektowe. Zobaczymy tu też Wyspiańskiego - artystę wnętrza.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Od lat zapowiadane w Krakowie muzeum, które ma być stworzone z myślą o Wyspiańskim, to wciąż mglista przyszłość, priorytetem MNK w najbliższych latach jest Cracovia i remont Gmachu Głównego. Póki co prace autora „Wesela” będą prezentowane przy placu Sikorskiego 6. Na trzech poziomach, powstałego tam Muzeum Wyspiańskiego, znalazło się 200 prac artysty.

- Zmieściliśmy Wyspiańskiego w budynku, którego pomieszczenia są mniejsze niż wielkie sale muzealne, dzięki czemu wydobywamy inne wartości jego twórczości, co widać zwłaszcza w przestrzeniach poświęconych jego twórczości graficznej czy portretom, wizerunkom Krakowa, gdzie widzimy, że Wyspiański znakomicie wygląda w kameralnych wnętrzach. To model muzeum-domu artysty, gdzie jesteśmy bliżej twórcy niż w wielkich przestrzeniach galeryjnych – mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Chcieliśmy pokazać w tej przestrzeni także to w jak wielu mediach Wyspiański się wypowiadał.

W podziemiach prezentowana jest biblioteka Wyspiańskiego i jego prace graficzne. Tu znalazło się także stanowisko multimedialne, w którym będzie można zobaczyć skatalogowaną całą kolekcję Wyspiańskiego, będącą w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie. W sali obok znajdą się kostiumy teatralne projektu Wyspiańskiego ze zbiorów MNK, można tu również zobaczyć projekcje fragmentów słynnych inscenizacji teatralnych i filmowych jego sztuk – ta część podziemia skoncentrowana jest na twórczości teatralnej Wyspiańskiego.

Autoportrety, wizerunki najbliższej rodziny i przyjaciół, widoki pracowni, pejzaże rozpościerające się z okien pracowni prezentowane są na parterze budynku.

Główną część ekspozycyjną stanowi pierwsze piętro, gdzie prezentowane są trzy najważniejsze tematy w twórczości Wyspiańskiego: religia i natura skupione wokół prac z kościoła franciszkanów, antyk związany z pracami dla Towarzystwa Lekarskiego oraz Wawel i historia zorganizowane wokół projektów wawelskich i symboliki narodowej.

Ważny element całości stanowi dziedziniec, na którym w przyszłości będą prezentowane spektakle teatralne czy recytacje dzieł Wyspiańskiego oraz dzieła sztuki współczesnej inspirowane Wyspiańskim.

- Do tego miejsca trzeba będzie wracać, ponieważ ekspozycja będzie się zmieniała co rok – ze względów konserwatorskich nie możemy przez cały czas pokazywać wszystkich prac Wyspiańskiego. Każdego roku będziemy prezentowali około dwustu prac. Pierwsza zmiana nastąpi w 2023 roku – wyjaśnia dyrektor MNK.

Na stałe zostaną na ekspozycji największe obrazy wykonane w technice olejnej, która jest bardziej odporna na światło albo te, które będą częściowo przysłaniane w trakcie ekspozycji, zgodnie z wymogami konserwatorskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska