Historyczny układ, w którym ma królować zieleń
Inwestycja, za którą odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, zakłada przywrócenie historycznego układu znanej wszystkim nowohucianom alei.
- Planuje się również posadzenie szpaleru lip. Poprawione zostaną także warunki siedliskowe drzew, które już rosną na alei Róż. Wszystko po to, żeby całość realizacji była krokiem w kierunku przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych - zapowiadają krakowscy urzędnicy.
Rewitalizacja za 4 mln zł
Na remont nowohuckiej alei Róż przewidziano blisko 4 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w lipcu br.
Wtedy też ma tam już rosnąć mnóstwo zieleni: 1260 krzewów róż, prawie 3,5 tysiąca innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), 24 drzewa (lipy drobnolistne), blisko 500 bylin oraz roślin cebulowych. Na placu zakwitną m.in. tulipany. Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamieni się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż.
Zdrój uliczny z wodą pitną
Na terenie placu zlokalizowane zostaną ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawią się również stojaki rowerowe. Dodatkowo, na teren objęty projektem wprowadzony został zdrój uliczny z wodą pitną dla ludzi i zwierząt – dwupoziomowy zdrój wody pitnej składający się z trzech mis – poideł dla zwierząt i ludzi z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie