To jedno z najwyżej położonych osiedli w Krakowie. Kiedyś było miejscem dla zasłużonych przy budowie Nowej Huty 25.03.23

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Domki jednorodzinne i długi blok na najwyższym punkcie osiedla
Domki jednorodzinne i długi blok na najwyższym punkcie osiedla Marcin Banasik
Osiedle początkowo miało stać się miejscem, gdzie będą mieszkali sami najbardziej zasłużeni dla budowania Nowej Huty, jednakże z czasem przekształciło się w dostępny dla wszystkich obszar, gdzie wzniesiono wiele bloków mieszkalnych. Jest to też jedno z najwyżej położonych osiedli w Krakowie i jedno z najbardziej zielonych. Zobaczcie, jak to miejsce prezentuje się na zdjęciach z drona.

Stok tylko dla wybranych?

Ze względu na swe walory widokowe i czyste powietrze osiedle jest bardzo cenionym miejscem zamieszkania. W końcu lat 70. i w latach 80. zbudowano na Stokach tak zwane „osiedle Domków Jednorodzinnych”, a także jeden z najdłuższych bloków w Krakowie znajdujący się przy ul. Sándora Petőfiego (10–26).

Jest tu też kilka Rodzinnych Ogródków Działkowych, w których warzywa i owoce uprawiają mieszkańcy okolicznych bloków. W centralnej części osiedla znajduje się park kieszonkowy "Prehistoryczny Ogród Krakowian".

Na terenie osiedla zlokalizowany jest fort główny artyleryjski 49 „Krzesławice” – typowy jednowałowy fort artyleryjski stanowiący ważny element północno-wschodniego odcinka, tak zwanego III pierścienia austriackich umocnień Twierdzy Kraków. Otoczenie fortu stanowi rolę parku rekreacyjnego z alejkami i ławkami.

Egzekucje polskich patriotów

Pomnik w pobliżu tego ostatniego upamiętnia tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy w 12 egzekucjach śmierć z rąk Niemców poniosło 440 osób, w tym wielu przedstawicieli krakowskiej inteligencji. Na początku II wojny światowej fort przejęli Niemcy i wywieźli z niego całą zgromadzoną amunicję. Od 11 listopada 1939 roku do 15 października 1941 roku w forcie (a dokładniej w fortecznych fosach) miały miejsce egzekucje polskich patriotów – więźniów z Montelupich i więzienia w klasztorze św. Michała w Krakowie (przy ulicy Senackiej). Pod koniec 1945 roku (od 15 października do 6 grudnia) nastąpiła ekshumacja 440 zwłok z 29 grobów i przeniesienie ciał do zbiorowej mogiły na zapolu fortu.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie