FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach „Adasia", by ich dzieła mogli podziwiać krakowianie i turyści. 78. Konkurs Szopek Krakowskich i wystawa pokonkursowa zostaną dostosowane do zasad związanych z reżimem sanitarnym.
Aby uczcić tę niezwykłą krakowską tradycję oraz szopkarzy w dniu konkursu, w tym roku wypadającym 3 grudnia, o godz. 12.05, gdy zwyczajowo rozpocząłby się korowód szopkarzy wokół Rynku, zabrzmi dźwięk dzwonu Bolesław, a na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku zaprezentowany zostanie reportaż ze wstępnego przeglądu prac konkursowych. Tego dnia także, o godz. 16.00, rozpocznie obrady Sąd Konkursowy. Szopki oceniać będzie jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Krakowskie szopki są zawsze odzwierciedleniem ważnych wydarzeń. Także w tym roku nie zabrakło aktualnych akcentów.
78. Konkurs Szopek Krakowskich w czasie pandemii odbywa się ...
Nowym elementem jest pandemia, w wielu szopkach postaci mają maseczki na twarzach, w jednej nawet zamiast Gwiazdy Betlejemskiej pojawia się atakujący wirus - mówi Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa. - Zauważalne są także ostatnie wydarzenia społeczne, jubileusze - pojawia się rok Jana Pawła II, który niemal w całości został przeniesiony do sieci oraz, tradycyjnie, jubileusze szopkarzy, które zawsze w jakiś sposób są obecne w szopkach.
Pandemia wpłynęła także na liczbę zgłoszonych prac.
- Korzystnie jeśli chodzi o seniorów, czyli autorów powyżej osiemnastego roku życia, jest ich pięćdziesiąt, czyli o kilka więcej niż w ubiegłym roku - informuje Małgorzata Niechaj. - Widać natomiast, że zamknięte były szkoły - nie ma grupowych szopek, mało jest także prac przygotowanych przez dzieci.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia, o godzinie 14.00 podczas transmisji na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku. Zgodnie z tradycją, nagrodzone szopki zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w Celestacie. A w związku z zamknięciem Muzeum do 27 grudnia, prace będzie można oglądać od 7 grudnia na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl
Publiczność zostanie zaproszona na wystawę w momencie, kiedy możliwe będzie otwarcie muzeów.
Zobacz, w poprzednich latach obchodzono Konkurs Szopek Krakowskich
76. Konkurs Szopek Krakowskich. Po prezentacji na estradzie ...
Kraków. Przepiękne krakowskie szopki. Można je już oglądać n...
