Nasza Loteria

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Poznajcie drużyny, które jadą z Małopolski na wielki finał

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Na jednym zdjęciu - trzy zwycięskie drużyny finału wojewódzkiego w Małopolsce, od góry: chłopcy U-12 z SP 2 Zakopane, dziewczęta U-12 z Respektu Myślenice i chłopcy U-10 reprezentujący AserekTeam Gorlice
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Na jednym zdjęciu - trzy zwycięskie drużyny finału wojewódzkiego w Małopolsce, od góry: chłopcy U-12 z SP 2 Zakopane, dziewczęta U-12 z Respektu Myślenice i chłopcy U-10 reprezentujący AserekTeam Gorlice Tomasz Bochenek
- Przede wszystkim nasze dzieci wiedzą, że trzeba zasuwać, mają to wrodzone. Jak im się zaszczepi, że nie jest ważny wynik, tylko to, żeby zostawić serce na boisku, kiedy podczas meczu się je motywuje, one się jeszcze bardziej nakręcają – mówi Adam Gubała. - Ja pod tym względem widzę różnicę między naszymi dziećmi a na przykład tymi z Krakowa. Szczególnie te góralskie dzieci, z wiosek w okolicy Zakopanego, mają świetny charakter do sportu – uważa trener dwóch zespołów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem, które wygrały wojewódzki finał turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Poznajcie drużyny, które jadą z Małopolski na wielki finał

Zakopane. Tu zaczyna się dobrze dziać

Historia drużyny obecnych 12-latków zaczęła się, gdy chłopcy byli jeszcze w przedszkolu. - Na nabór przyszło szesnastu. Kiedy zobaczyłem, że zdecydowana większość prezentuje megawysoki poziom, namówiłem rodziców, żeby zapisali chłopców do jednej szkoły. Zapisało się czternastu z tej szesnastki. Teraz są w piątej klasie, ja jestem z nimi od sześciu lat. Od pierwszej klasy działamy tak, że po szkole zabieram ich na trening, pięć razy w tygodniu – opowiada Gubała.

Chłopcy z SP 2 im. Bronisława Czecha trenują w Klubie Sportowym Zakopane. Doświadczenia mają już spore. Biorą udział w mocno obsadzonych turniejach, rywalizują nie tylko z polskimi czołowymi akademiami. - Trzy lata temu graliśmy na turnieju w Zakopanem z Juventusem Turyn, i wygraliśmy – wspomina trener, który był już ze swoimi piłkarzami m.in. w Duesseldorfie, a w tym roku zabierze ich do Lizbony.

W wojewódzkim finale Pucharu Tymbarku najtrudniejszy dla SP 2 Zakopane był półfinał – ten mecz z Akademią Piłkarską Limanovii rozstrzygnął się po rzutach karnych. - Znamy się świetnie, bo bardzo często rywalizujemy na turniejach i zdarza się, że razem jeździmy na turnieje. To są nasi przyjaciele – podkreśla Adam Gubała.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek

Wygrana w Krakowie stała się przepustką do przeżycia pięknej przygody. - Marzeniem było znaleźć się w Warszawie i być w gronie 16 najlepszych drużyn w Polsce. I to osiągnęliśmy. Ale wiemy, że te 16 najlepszych drużyn to już nie są przelewki – przyznaje trener. - Jaki mamy cel? Zawsze jak jedziemy, to mówimy, że jedziemy się dobrze bawić, ale każdy z tych chłopców i ja sam marzymy o tym, żeby wypaść jak najlepiej. Dlatego teraz dokręcam śrubę i trenujemy dwa razy dziennie, żeby się dobrze przygotować, żeby nas nic nie zaskoczyło.

Ale czas na zabawę też jest – w tym tygodniu drużyna pojechała na wycieczkę do Energylandii.

- Piłka podhalańska, żeby zaistnieć, musi dawać od siebie więcej niż kluby krakowskie, które mogą pozwolić sobie na testowanie dzieci. My nie mamy takich możliwości - mówi Adam Gubała. - Dlatego tym bardziej cieszę się, że zaczyna się dziać w zakopiańskiej piłce dobrze. Bo także rocznik 2014 w Pucharze Tymbarku pokazał, że są tu zdolne dzieci. I nawet kiedy ich jest tak mało jak u nas, można z nimi sporo zdziałać, jeśli poświęci im się sporo czasu.

I nie ukrywa: - Moim celem jest wychować w Zakopanem piłkarza na miarę ekstraklasy, reprezentanta Polski.

AserekTeam. Bo w Gorlicach też się da

30-letni Gubała, zakopiańczyk, który jako piłkarz miał epizod w Górniku Zabrze, działa nie tylko pod Tatrami. Raz w tygodniu jeździ prawie 150 km do Gorlic, bo w tamtejszej akademii AserekTeam jest szefem szkolenia. Ta szkółka też będzie obecna w ogólnopolskim finale turnieju Z Podwórka na Stadion, w Małopolsce rywalizację wygrał jej zespół U-10.

- Z rocznika 2012 w tej drużynie było tylko pięciu chłopców, pozostali są młodsi – podkreśla Sławomir Kijek, trener tej ekipy.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek

Ziemia gorlicka, podobnie zresztą jak Podhale, to nie jest teren kojarzący się mocnym futbolem, z wychowywaniem piłkarskich gwiazd. A liczba dzieci powoduje, że jakaś duża selekcja nie wchodzi w grę.

- Liczy się systematyczna praca. U nas rodzice się angażują, niektórzy wożą dzieci na treningi nawet i po 30 kilometrów, a chłopaki potencjał mają – mówi Kijek. - Najwięcej dają nam mocno obsadzone turnieje, sparingi z silnymi drużynami. Gra jest najważniejsza, ona rozwija. Bez gry to wszystko nie miałoby takiego sensu.

No więc Aserek (założycielem akademii jest Arkadiusz Serafin, teraz już rozumiecie…) dzięki występom w turniejach jest już rozpoznawalną marką znaną na arenie ogólnopolskiej. W wojewódzkim finale Pucharu Tymbarku chłopcy z Gorlic pokonali równie ciekawy zespół z Leńcz (pow. wadowicki). - Bardzo dobrze grali ci chłopcy. My wygraliśmy bardziej wolą walki, ambicją – ocenia trener Aserka.

W jego drużynie są chłopcy, którzy już zwrócili na siebie uwagę większych klubów. Przede wszystkim – Adaś Smoła, wybrany najlepszym zawodnikiem krakowskiego turnieju. Napiszemy, że to taki mały Messi – i już będziecie wiedzieć, jak mniej więcej gra Adaś.

Kijek: - Zna go pół Podkarpacia i myślę, że też już z pół Małopolski, jest w notesach ludzi z wielu klubów. Od dwóch-trzech miesięcy jeździ co środę na treningi do Stali Rzeszów; cieszy mnie to, bo to jedna z mocniejszych akademii. No i jest już też Adam odnotowany w systemie Akademii Młodych Orłów.

Respekt Myślenice. Do Warszawy bez straty gola

W zmaganiach dziewcząt podczas ogólnopolskiego finału Pucharu Tymbarku Małopolskę reprezentować będą Respekt Myślenice wśród zespołów U-12 oraz AZS UJ Kraków wśród drużyn U-10.

- My do Pucharu Tymbarku zgłosiliśmy się pierwszy raz. I teraz czeka nas taka przygoda jak wyjazd do Warszawy. Z taką skalą turnieju jeszcze się nie mierzyliśmy – nie ukrywa Kamil Mistarz, szkoleniowiec Respektu. - Sukces? Z perspektywy trenera sukces to raczej jest wtedy, jeśli za 5-10 lat któraś z tych młodych zawodniczek pozostanie przy sporcie i wejdzie na fajny poziom. To jest w tym wszystkim najważniejsze. Ale, jasne, cieszymy się z tego, co nas czeka w Warszawie i z tego, że pokazaliśmy się w finale wojewódzkim z fajnej strony. Uważam, że dobrze graliśmy w piłkę – a to jest dla nas bardzo ważne, bo chcemy się rozwijać. Nie straciliśmy żadnej bramki.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek

W zespole są dziewczęta nie tylko z miejscowości powiatu myślenickiego, ale także z Mszany Dolnej i Rabki-Zdroju. Niektóre wcześniej trenowały w drużynach chłopięcych. W Respekcie zajęcia mają dwa razy w tygodniu, treningi odbywają się w Drogini, leżącej kilka kilometrów od Myślenic.

- Do Warszawy jedziemy po to, żeby po prostu fajnie zagrać w piłkę i czerpać jak najwięcej z tego wyjazdu. Bo nie tylko piłkarsko, ale też mentalnie dziewczyny z takich turniejów mogą bardzo dużo wynieść – uważa ich trener. - Ale to jest moja perspektywa. Dziewczyny, niezależnie od tego, kto będzie po drugiej stronie boiska, będą chciały strzelić więcej bramek i o to w tym chodzi. Jednak nie stawiamy sobie celów. Tak jak mówię: chcemy zagrać tam dobrze w piłkę, no i zobaczyć z poziomu trybun facetów, którzy podobno najlepiej grają w Polsce w piłkę. Na pewno będzie to świetna przygoda.

AZS UJ. Drużyna krakowsko-tarnowska

Zespół 10-latek AZS UJ to natomiast połączenie dziewcząt z dwóch ośrodków. - Mamy w tym momencie dwa oddziały – krakowski i tarnowski. I w tej drużynie są dziewczynki z obu – wyjaśnia trener Jacek Ćwik.

W Pucharze Tymbarku występuje ekipa z rocznika 2012. W klubie te dziewczęta trenują razem ze starszymi o rok, czy nawet dwa lata. To tylko jeden z czynników sprzyjających podnoszeniu umiejętności. - Dużo sparingów rozgrywamy z chłopakami – mówi szkoleniowiec. - Gramy wprawdzie w małopolskiej lidze orliczek, ale różnica między naszą drużyną a pozostałymi jest spora. Dlatego na ten moment wolę grać z chłopakami, niż z dziewczynami. W tej kategorii wiekowej przynosi to więcej korzyści. No i raz w tygodniu, oprócz trzech treningów we własnym gronie, dziewczyny trenują z chłopakami. Wydaje mi się, że naszym atutem jest wyrównany skład – ocenia.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek

Dla drużyn do lat 8 rywalizacja w turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku zakończyła się na poziomie wojewódzkim - w Małopolsce wygrali chłopcy z SP 2 Zakopane i dziewczęta z UKS Staszkówka/Jelna.

Ogólnopolski finał z udziałem zespołów U-12 i U-10 odbędzie się 12-14 czerwca. Najpierw przez dwa dni na obiekcie Hutnika Warszawa będzie toczyła się rywalizacja o wejście do wielkich finałów, które rozegrane zostaną 14 czerwca na stadionie PGE Narodowym. Tego dnia wieczorem zagra tu też reprezentacja Polski z Belgią. Mecz obejrzą wszystkie dzieci, które przyjadą na Puchar Tymbarku do Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska