Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2022. Kiedy będzie? Jak i o której oglądać zaćmienie Słońca w Krakowie?

Julia Stankowska
Julia Stankowska
Zaćmienie Słońca z 4 stycznia 2011 roku
Zaćmienie Słońca z 4 stycznia 2011 roku Tomasz Holod / Polska Press Grupa
Już we wtorek mieszkańcy Polski będą świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Zaćmienie Słońca to zjawisko, podczas którego Słońce lub jego część zostaje zakryte przez Księżyc. To unikalna sytuacja astronomiczna, którą nieczęsto można zaobserwować z terenów Polski, dlatego nadchodzące zaćmienie jest wyjątkową okazją, aby samemu lub z bliskimi cieszyć się wyjątkowymi widokami.

Spis treści

Zaćmienie Słońca – na czym polega to zjawisko?

Zaćmienie Słońca ma miejsce w sytuacji, w której Ziemia, Księżyc oraz Słońce znajdują się w jednej linii - wówczas Księżyc zlokalizowany jest między Ziemią i Słońcem tak, że zakrywa jego tarczę. W astronomii występuje kilka typów zaćmienia i są to: zaćmienie całkowite, częściowe, obrączkowe i hybrydowe. My, już za kilka dni, będziemy świadkami tego drugiego, częściowego. Na zaćmienie całkowite musimy bowiem jeszcze poczekać i to kawał czasu.

Zaćmienie Słońca 2022 - kiedy?

Zaćmienie Słońca będziemy będziemy mogli obejrzeć już we wtorek, 25 października. Zjawisko będzie widoczne ze wszystkich zakątków Polski, a najpiękniejsze widoki będą mogli podziwiać mieszkańcy północno-wschodniej części kraju, gdzie maksymalny stopień zakrycia Słońca wyniesie nawet 46,37 proc. W Krakowie, wielkość maksymalnej fazy zaćmienia to jedynie 37,3 proc.

Zaćmienie Słońca 2022 - o której oglądać?

W Krakowie zjawisko dostrzegalne będzie od godziny 11:15, a zakończy się o 13:32 - co oznacza, że krakowianie przez ponad dwie godziny będą mogli podziwiać niezwykłe widoki na niebie. Maksymalne zaćmienie w Krakowie będzie mieć miejsce o godzinie 12:23.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Planując oglądanie zaćmienia Słońca warto pamiętać, że robienie tego bezpośrednio może być bardzo niebezpieczne i nieść ze sobą konsekwencje dla naszego wzroku. Eksperci ostrzegają również przed oglądaniem zaćmienia przez przyrządy optyczne, takie jak: lornetka lub aparat fotograficzny.

Jak zatem przygotować się do oglądania tego zjawiska? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem. Do domowych, niewątpliwie tańszych, aczkolwiek mniej skutecznych metod należą m.in.: obserwowanie Słońca przez płytę CD lub zadymioną szybę.

Zaćmienia Słońca w Polsce

Zaćmienie Słońca nie jest zjawiskiem powszednim, dlatego na kolejne takie wydarzenie będziemy musieli poczekać dość długo. Według prognoz astronomicznych, następne zaćmienie Słońca w Polsce nastąpi dopiero 29 marca 2025 roku!

Najbliższe zaćmienia Słońca w Polsce – daty:

  • 29 marca 2025 roku (zaćmienie częściowe)
  • 12 sierpnia 2026 roku (zaćmienie częściowe)
  • 2 sierpnia 2027 roku (zaćmienie częściowe)
  • 12 czerwca 2029 roku (zaćmienie częściowe)
  • 1 czerwca 2030 roku (zaćmienie pierścieniowe)

Z kolei całkowitego zaćmienia Słońca prawdopodobnie już nie dożyjemy. Według ekspertów, w Polsce będzie ono miało miejsce dopiero w 2135 roku.

Zaćmienie Księżyca

Na szczęście entuzjaści astronomii nie będą musieli długo czekać na kolejne unikatowe zjawiska na niebie. Już 8 listopada bieżącego roku będziemy bowiem świadkami zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie widoczne na niebie przez około 40 minut i rozpocznie się o 12:03. Tego dnia, będziemy mogli podziwiać także pełnię Księżyca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska