https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem w Krakowie. Mieszkańcy mają wątpliwości

Marcin Karkosza, Maria Mazurek
W poniedziałek sejmik przegłosował zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Mieszkańcy zwracają się do nas z pytaniami. Odpowiadamy.

Kraków. Radni zdecydowali: Będzie zakaz palenia węglem i drewnem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Samorządowcy odtrąbili sukces: uchwała zakazująca w Krakowie ogrzewania domów paliwami stałymi od września 2018 r. została przegłosowana. Ale mieszkańcy nie są pewni, co dokładnie oznaczają nowe przepisy. Pojawiają się pytania, na które staramy się odpowiedzieć.

Miasto wprowadza od stycznia program dopłat do rachunków dla osób, które zrezygnują z ogrzewania węglem. Czy mieszkańcy, którzy zachęcani przez urzędników już zlikwidowali piece węglowe, też będą mogli skorzystać z tych dopłat?

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta: Nie. Program dopłat będzie realizowany od 2014 r., a prawo nie działa wstecz. Nie można więc objąć nim osób, które decyzję o wymianie pieca podjęły wcześniej. Jeśli czyjaś sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła przez wyższe koszty ogrzewania, może się zwrócić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o zasiłek. Tak jak do tej pory.

Marta Chechelska
, rzeczniczka MOPS: Do tej pory nie było dopłat do rachunków, więc piece likwidowały raczej osoby lepiej sytuowane, które obliczyły, że stać je na wyższe opłaty - i robiły to dobrowolnie. Natomiast uchwała sejmiku województwa zobowiązuje do likwidacji pieców również krakowian w nie najlepszej sytuacji finansowej - i tym osobom chcemy pomóc.

Program dopłat do rachunków ma trwać do 2022 r. Czy to oznacza, że po tej dacie krakowianie zostaną sami z wysokimi rachunkami?

Monika Chylaszek: To odległa perspektywa. Jest jednak oczywiste, że nie będzie można zostawić najuboższych bez pomocy. Za siedem-osiem lat będzie jasne, ile osób np. korzysta z dopłat, jakie kwoty trzeba rezerwować na ten cel w budżecie i wtedy przyjdzie czas na podejmowanie kolejnych decyzji.

8 proc. zanieczyszczeń powietrza w Krakowie pochodzi z okolicznych powiatów. Krakowianie nie będą mogli palić węglem, ale ich sąsiedzi - tak. Czy to się zmieni?
Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor środowiska: Zanieczyszczenia z zewnątrz stanowią niewielką część. Wiemy to na podstawie modelu matematycznego, uwzględniającego m.in. kierunki i częstotliwość wiatru. W gminach nie byłoby łatwo o zakaz, bo tam ludzie często nie mają alternatywy, jak w Krakowie - przyłączenia do gazu czy elektrociepłowni. Ale mogą zamienić piece węglowe na bardziej ekologiczne.
Marek Sowa, marszałek województwa: Trzeba wprowadzić program wymiany pieców w całym województwie, który będzie uzupełniał plan dla Krakowa.
Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów: Liczę się z tym, że w przyszłości i poza Krakowem nie będzie można palić węglem. Jeśli trzeba będzie, Zabierzów będzie jedną z pierwszych gmin, która podejmie takie działania.
Wacław Kula, wójt Liszek: Ja na razie mówię "nie" zakazowi, bo nie mamy takich możliwości finansowych jak Kraków. Ale jeśli one się pojawią, np. dzięki dotacjom, będę na tak.

Czy osoby rezygnujące z węgla będą musiały również wyburzyć/wyrzucić piece? Jeśli nie, jak urzędnicy zamierzają egzekwować zakaz ich używania?

Piotr Odorczuk, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego: Stare piece, kaflowe, jak i zwykłe, będzie można zostawić.
Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta: Jeszcze nie wiadomo, jak przepis będzie egzekwowany.

Czy będzie można używać "blach" na drewno czy węgiel do gotowania?
Piotr Odorczuk: Tak, bo uchwała dotyczy tylko ogrzewania.

Czy będzie można używać kominków z płaszczem wodnym?

Piotr Odorczuk: Nie.

Jak dostać dopłatę
Uwaga, MOPS przyjmie wniosek dopiero po 1 stycznia. Dostaniesz dopłatę, jeżeli zlikwidujesz piec dopiero po tej dacie.
Dopłatę otrzymasz, jeśli dochód na członka Twojej rodziny nie przekracza 1368 zł netto miesięcznie (2439 zł osoby samotne) . Im mniejszy dochód, tym większa dopłata.
Dopłata przysługuje maksymalnie przez pięć miesięcy w roku - w sezonie grzewczym.
Dopłaty będą liczone dla powierzchni normatywnej (np. bez garażu, piwnicy) mieszkania lub domu, która nie może przekraczać: 35 mkw. - dla 1 osoby, 40 mkw. - 2 os., 45 mkw. - 3 os., 55 mkw. - 4 os., 65 mkw. - 5 os., 70 mkw. - 6 osób. Jeśli mieszkańców jest więcej, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 metrów kwadratowych.
- Jeśli Twój dom lub mieszkanie jest większe, niż wynika z powyższego przelicznika, możesz ubiegać się o dopłatę, ale i tak nie przekroczy ona normy mkw./liczba os.
Wniosek w MOPS trzeba złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi wymianę systemu ogrzewania. Może być to m.in.: faktura VAT, rachunek, protokół odbioru, zaświadczenie zawierające termin wymiany pieca, liczbę zlikwidowanych pieców lub kotłowni, rodzaj nowego ogrzewania.
Trzeba też przygotować:
- dokument potwierdzający prawo do zajmowania lokalu,
- umowę z dostawcą ciepła lub inny dokument potwierdzający zobowiązanie do płacenia za ogrzewanie (z wyjątkiem zmiany na piece olejowe).
MOPS będzie prowadził akcję informacyjną i szczegółowo objaśniał, jak wypełnić wniosek.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 52

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary krakus
zgodzę się z tym zakazem ale pod jednym warunkiem że radni przegłosują ustawę podniesienie pensję posiadacza mieszkania lub domu do 4000,00 zeta na miesiąc a renty i emerytury adekwatnie do warunków utrzymania a dofinansowanie w tej formie to niech oni sobie w d..... wsadzą bo i tak nie dotrzymają warunków o jakich teraz mówią
e
ekoSKORUMPOWANI
Kiedy w Krakowie zacznie obowiązywać:
"ZAKAZ PORUSZANIA SIĘ SAMOCHODAMI SPALINOWYMI !!!" - panie Majchrowski ? - trzeba być konsekwentnym !!!...albo zrezygnować ze stanowiska. (nie jest sztuką realizować postulaty lobby gazowego, które podpłaca i korumpuje na Lewo i Prawo kogo tylko może). Bądź pan konsekwentnym i prawdziwym "ekologiem".
W tym momencie na hipokryzje zakrawa fakt możliwości spalania drewna w kominkach !!! Widać politycy uchwalający Ustawę nie dopuszczają konieczności likwidacji kominków w swoich nowo-wybudowanych willach… żenada i naciąganie prawa. Miejmy nadzieje, że prawnicy na podstawie tej jawnej niekonsekwencji wyciągną od miasta i pana Prezydenta miliony złotych odszkodowania dla Obywateli !!!...a jak wiemy za niegospodarność i narażanie budżetu idzie się za kraty ;)
Wyeliminujmy SMOG w Krakowie... również latem... i ....i….i cisza. Zastanawiające ???
Panie Majchrowski, Radni Sejmiku – nie uprawiajcie moralnego onanizmu.
Sami wiecie, że będąc „poważnymi” politykami musicie być KONSEKWENTNI – więc : Kiedy zakaz poruszania się po mieście Krakowie samochodami spalinowymi ???
t
tadoi
Z tymi wysokimi kosztami pracy w Polsce trochę przesadziłeś.Wiesz czym różni się wynagrodzenie netto od brutto.Jeśli penis uznamy za netto,to razem z kręgosłupem jest to brutto.Zrozumiałeś na czym polegają wysokie koszty pracy ? ten przykładowy kręgosłup zabiera fiskus w formie podatków,akcyz i innych haraczy.
t
tadoi
Miasto wystąpiło w roli czyściciela kamienic.Uchwała ta dotyczy w większości mieszkań w starych prywatnych kamienicach.Teraz kamienicznik chcąc "odzyskać"lokal zabroni dokonywania przeróbek,w końcu ma do tego prawo.Sorry,ale taki mamy klimat,że w zimie jest zimno.W rezultacie do opróżnienia mieszkania już nie będzie potrzebny szemrany czyściciel.W białych rękawiczkach zrobi to "miasto,straż męska i policja.Oczywiście dla naszego dobra.A tzw.radni będą się dogrzewać przy kominkach,oczywiście okazjonalnie (czyt.kiedy zechcą).
A
ABAKS
KOLEGO POMYŚL:MOŻNA PALIĆ DOBRYM WĘGLEM W DOBRYM PIECU GDZIE KOMIN JEST W KOLORZE SZAMOTY ( ORYGINALNY KOLOR) GDZIE PYŁY ZOSTAJĄ W ŚRODKU I WYBIERA SIĘ JE Z POPIOŁEM,NIE MOŻNA WSZYSTKICH WRZUCAĆ DO JEDNEGO WORA,MASZ AUTO ,MASZ PRZEGLĄD REGULACJĘ SPALANIA ZASTANÓW SIĘ CO WYPISUJESZ
o
om
Gdyby upierdliwce ze strazy miejskiej zajmowali sie kontrola i zwracali uwage na to czy w piecach nie pali sie badziewia, to problemu by nie bylo. Wiec moze zamiast wywracac swiat do gory nogami, powinno sie podejsc od troche innej strony. A wegiel lepszej jakosci, ekogroszek? Skoro podchodzisz do sprawy tak indywidualnie to pomysl o ludziach, ktorzy beda na lewo brali gaz. Proponuje wczesniejsze doedukowanie sie, a dopiero pozniejsze wypowiadanie. Bo Twoja odpowiedz kupy sie nie trzyma i bardzo latwo obalic "Twoja madrosc". Slaby argument. Ale jak to mowi klasyka: "Nie znam sie, to sie wypowiem".
j
język polski
Polecam czytanie ze zrozumieniem :-). I skupienie się nad tym co najbardziej truje to smutne miasto (i dlaczego).

Pozdrawiam (Odezwała, jak już coś - kobieta)
z
zet
Odezwał się socjalista który chciałby dostać wszystko za darmo. Bardzo dobrze ze skończy się to trucie innych. Na tej samej zasadzie to ktoś jak jest biedny powinien iść do sklepu i wziąść co mu się podoba. Niech płaca inni byle nie on. Oczywiście palenie węglem niskiej jakości i śmieciami nie ma żadnego wpływu na jakość powietrza.....
k
krakus
Chylę czoła.. dobra wypowiedź!
q
qwerty
Mam wrażenie, że Kraków do wszystkiego zabiera się od tyłka strony. Jak bardzo małą świadomość trzeba mieć, by winę na smog zrzucić na węgiel?! Gdyby Panowie wysocy krakowscy przykładali się do nauki w podstawówce i uważali na to co pani nauczyciel mówi, to wiedzieliby, że KRK leży w niecce. Po drugie primo - jeśli chcą być tacy eko, to proszę bardzo - zakaz poruszania się autami w dni parzyste + darmowe bilety na komunikację miejską. Bo podobno po to ona jest, a w Krakowie każdy porusza się autem, bo do śmierdzących tramwajów wchodzić się nie chce (przecież nimi jeździ biedota, a nie normalni ludzie). A co ostatnie i bardzo istotne - Kraków nie ma czegoś takiego jak tunel powietrzny. Więc trzeba było uważać, co i gdzie się buduje bo teraz skutki są jakie są. Więc może niech "ci wyżsi" zamilkną i skończą winą obarczać węgiel. Już widzę setki nielegalnych "poborów" gazu. Już widzę staruszków, którzy opalając jedno pomieszczenie przez całe życie, nagle podskoczą z radości na wieść o tym, że muszą zafundować sobie gaz. Nie mydlcie oczu o dofinansowaniach - je ma dostać 250 domostw. A co z resztą? Zapłacicie ludziom na nowe ogrzewanie + robociznę i rachunki? Będziecie do robić do końca ich życia? Gdyby Kraków trochę znał się na rzeczy i interesował rozwojem, to wiedziałby, że teraz zamontować nowoczesny piec na węgiel wraz z filtrami to nie jest żaden problem. Skoro tacy chętni na dofinansowania, to tu mogliby się popisać - po filtrze dla każdego. Straż miejska może w końcu wzięłaby się do roboty i zaczęła pilnować, by ludzie nie palili syfem w piecach. Problemu żadnego by nie było. Z której strony by nie patrzeć, to aż rażą ręce grubo smarowane i koperty wypchane. Kraj słynący z zasobów węgla, posiadający zakaz palenia węglem. Haha, pogratulować.
D
Don Grobowy!
Patrzcie ludzie. Na bale jest nasza kasa a dla biednych rencistów ofiary PO i PSL nie ma. Za to jest nowy obóz zimowy. Będziemy okupować magistrat a Sowa niech się do piekła schowa.
G
GarfilgNH
Bo cały Kraków musi się grzać wiec do pieca działacza wsadź, niech pokutuje i się pluje.
To jest koszmar. Ludzie żyjący w dobrobycie za nasze pieniądze nas niszczą.
Tu jest bieda a nie wasze wypasione wille za łapówy. To nie teatr. Tu trzeba taczki,
aby gwałcicieli od prawnych przekrętów pozbawić widoku na koleją kadencję. Oni niszczą tysiące rodzin i udają,że tyle co ukradną to nic w porównaniu z tym co my zapłacimy Ruskim za gaz. Tak to kochają Polskę. Przecież my tu mamy poziom życia wyższy niż Niemcy. Macie wyspy Kanaryjskie na Błoniach ciule!
KAŻDY WYBIERA CZYSTE I ZDROWE MIASTO BYLEBYŚCIE ZE SWYCH KIESZENI NAM JE OPŁACALI A NIE MY BYLI OFIARAMI ŚWIŃ Z ROSJI POLSKIEJ,
A
Andrzej
Oto w Polsce kraju na węglu stojącym sejmik województwa małopolskiego przegłosował znaczną przewagą głosów zakaz palenia w piecach węglem, drewnem oraz ciężkimi olejami opałowymi. Można będzie grzać gazem i lekkim olejem opałowym. Podobnej ingerencji w finanse rodzin w Małopolsce dawno nie było. Oto głosami radnych sejmiku zmuszono rodziny do wygospodarowania niezbędnych środków na zmianę metody ogrzewania. Decyzję uzasadniono względami ekologicznymi.

Małopolskie to województwo bardzo reprezentatywne, a o podobnych regulacjach myśli się w skali całego kraju. Tego rodzaju zakaz, który dotyka po pierwsze polskiej branży węglowej, będącej podstawą polskiej energetyki, a po drugie życia obywateli, wprowadzony na terenie województwa, którego wskaźniki wykorzystania paliw stałych w ogrzewaniu są bardzo podobne do ogólnopolskich, może być „rozpoznaniem bojem” przed zakazem opalania paliwami stałymi mieszkań w całym kraju. Może to być, pomimo ekologicznych uzasadnień, próba sprawdzenia reakcji społeczeństwa na próbę kolejnej regulacji prawnej ingerującej zasadniczo w życie obywateli, a pociągającej za sobą dla nich niekorzystne skutki finansowe, niekorzystne skutki dla polskiej branży węglowej jak również dla wytwórców urządzeń grzewczych na paliwa stała, a co najważniejsze – poprzez uzależnienie od paliwa gazowego – dodatkowe, głębsze uzależnienie od rosyjskiego gazu. Spowodowanie, aby ci, którzy jeszcze znajdują się poza systemem – żeby w nim zostali umieszczeni.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że prawdopodobnie żadna z osób podejmujących powyższą decyzję nie zadała sobie trudu należytego rozpoznania technologii umożliwiających ekologiczne spalanie węgla. Okazuje się jednak, że taka technologia istnieje. Została opracowana przez Jerzego Sznerskiego prezesa firmy Sznersku Guss Sp. z o.o. Rynkowa nazwa technologii to AnLen® . AnLen® to specjalny aktywator umożliwiający ekologiczne, oszczędne i wysokoenergetyczne spalanie węgla kamiennego, brunatnego i wszelkich odmian biomasy.
AnLen® to prawdziwy przełom w spalania paliw stałych. Zalety tej technologii to praktycznie bezdymne spalanie węgli i biomasy, dodatkowy uzysk cieplny z jednostki paliwa do 35% i całkowite wykorzystanie paliwa. Dzięki AnLen® możliwe jest realne obniżenie rozchodu węgla, a mniejsza ilości spalanego paliwa pociąga za sobą o obniżenie emisji produktów spalania do środowiska. Technologia AnLen® znajduje zastosowanie w każdym urządzeniu grzewczym od pieca kaflowego po największe ciepłownie i elektrownie.
D
Daniel
Akurat wiatr w 90% wieje od strony zachodniej a nie od południowej (sic!) Halny nie ma żadnego wpływu na Krk, ostatni raz "czuć" halny w Krk było chyba kilka lat temu.
Wiec jeśli piszesz o zabudowywaniu to nie pleć bzdur o Kurdwanowie, tylko pisz o Bronowicach, Woli Justowskiej, Salwatorze, Azorach lub Prądniku.
D
Daniel
Akurat węgla przyzwoitej jakości mamy na ok 25 lat. Reszta (wcale nie tak duża) jest albo bardzo zanieczyszczona albo położona na dużej głębokości lub dodatkowo w niekorzystnym położeniu geologicznym przez co wydobycie jest szalenie drogie i nieopłacalne.
Zanim wypisuje się takie bzdury jak ty warto sprawdzić skąd jest węgiel na polskim rynku. Nie jest to tajna informacja. Od wielu lat więcej węgla hurtownie w PL sprowadzają z Ukrainy Rosji lub Chin bo nawet mimo kosztów transportu jest o 25 zł TAŃSZY!! niż Polski (koszty pracy + duże koszty wydobycia).
Nie bredź o Gazpromie, jak zwykle jak ktoś nie wie o czym mówi to plecie o spisku. A akurat bardziej Patriotycznie jest skończyć z paleniem Rosyjskim lub Chińskim węglem i zacząć palić gazem bo na ukończeniu jest Polski! gazoport w Świnoujściu który będzie dostarczał skroplony (tańszy) gaz np z Emiratów A.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska