- Do naszego urzędu zgłosiło się już 105 byłych pracowników huty, rejestrując się jako osoby bezrobotne - mówi Katarzyna Topolska-Mikuła z Wydziału Pośrednictwa Pracy w tarnowskim pośredniaku. Zachęca do tego kolejnych, przekonując, że osoby posiadające status bezrobotnego mogą liczyć nie tylko na comiesięczny zasiłek w wysokości 794 złotych brutto (wypłacany przez pół roku, a w przypadku osób po pięćdziesiątce z 20-letnim stażem pracy przez rok), ale także na darmowe porady w ramach pośrednictwa pracy oraz kursy doszkalające i przekwalifikujące do zawodu.
Informacja o zaprzestaniu produkcji w tarnowskiej hucie i zapowiedzi zwolnień na masową skalę sprawiły, że PUP rozpoczął rozmowy z innymi przedsiębiorcami z branży szklarskiej w regionie. Odpowiedział na nie właściciel huty z Ładnej. - Pan Wrześniak zaproponował, że jest w stanie zatrudnić nawet sto osób, ale wyłącznie wykwalifikowanych hutników bądź absolwentów, którzy są zainteresowani przyuczeniem się do tego zawodu - mówi Katarzyna Topolska-Mikuła.
To niestety nie rozwiązuje trudnej sytuacji zwolnionych z zamkniętej huty w Tarnowie. Zdecydowana większość spośród tych, którzy zarejestrowali się do tej pory w PUP, pracowała bowiem na stanowiskach sortowaczy, brakarzy bądź operatorów automatów do wyrobu szkła. Dlatego z oferty w Ładnej nie skorzystają.
Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Krośnieńskich Hut Szkła, mimo zaprzestania produkcji, około 70 osób z tarnowskiej załogi może liczyć jeszcze na kilkumiesięczne zatrudnienie. Osoby te mają pomagać w pracach rozbiórkowych i porządkowych w likwidowanym zakładzie.
Szansą dla pozostałych jest sprzedaż KHS wraz z tarnowskim zakładem oraz szybkie wznowienie produkcji przez nowego właściciela. Pierwsza próba zbycia huty przez syndyka spełzła jednak na niczym. Niedawno ogłoszony został kolejny przetarg. Oferty przyjmowane będą do 15 stycznia 2013 roku.
Kraków: przetestujmy razem nową siatkę połączeń! [AKCJA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
