Zakładanie fundacji z kancelarią prawną. Na co zwracać uwagę?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Założenie fundacji wymaga sporządzenia aktu założycielskiego, opracowania statutu fundacji oraz złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego. Fundator nie musi robić tego samodzielnie - może skorzystać z usług kancelarii prawnej. Na czym polega pomoc prawnika przy zakładaniu fundacji?

Czy każdy może założyć fundację?

Fundację w Polsce może założyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Może to być jedna osoba fizyczna lub grupa osób fizycznych, jedna osoba prawna lub grupa osób prawnych, a także grupa składająca się z osób fizycznych i prawnych. Założycielem fundacji może być również osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego i mieszkająca za granicą. Niemniej adres fundacji musi znajdować się na terenie Polski.

Fundacja w świetle prawa

Zakładanie fundacji wiąże się z pewnymi prawnie wymaganymi powinnościami. Każdy, kto myśli o założeniu fundacji, powinien w szczególności zapoznać się z następującymi aktami prawnymi:

  1. Ustawa o fundacjach;
  2. Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Jednak to nie wszystko. Z pewnością warto znać przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ponieważ zakładanie fundacji i oraz dokonywanie zmian już w trakcie działalności (np. w statucie) wymagają zgłoszenia w tej instytucji. Poza tym fundacja musi co roku składać sprawozdania przed ministrem właściwym dla swojej działalności i tutaj warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji.

Ponadto fundacja musi postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi:

  • prowadzenia księgowości;
  • rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych;
  • ochrony danych osobowych (RODO);
  • prawa pracy;
  • prawa cywilnego.

Jak widać, regulacji prawnych jest dosyć dużo, dlatego osoby rozważające założenie fundacji mogą najpierw skonsultować się z prawnikiem w celu wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii. Najlepiej w tym celu zgłosić się do kancelarii, która specjalizuje się w prawie gospodarczym i ma doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Profesjonalna pomoc w zakładaniu i prowadzeniu fundacji

Teoretycznie zakładanie fundacji wymaga dopełnienia tylko kilku formalności: trzeba złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego, opracować statut fundacji oraz złożyć odpowiednie formularze w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednak w praktyce każda z tych czynności może pochłonąć sporo czasu i sprawić problemy - dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy fundacja będzie zatrudniać ludzi i prowadzić działalność gospodarczą. Żeby zaoszczędzić czas, fundator powinien zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej. Na czym może polegać współpraca z prawnikiem?

Usługi prawne dla fundacji obejmują m.in.:

  • przygotowanie prawne do prowadzenia działalności fundacyjnej;
  • objaśnienie przepisów prawa (krajowego i unijnego);
  • pomoc w procedurach administracyjnych;
  • pomoc w opracowaniu aktu założycielskiego i statutu;
  • pomoc we wprowadzaniu zmian w statucie;
  • pomoc w zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego;
  • reprezentowanie fundacji w sporach sądowych.

Zakładanie fundacji z pomocą kancelarii - jak wybrać dobrego prawnika?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy kancelaria świadczyła już usługi dla organizacji pozarządowych. Doświadczony prawnik wie, z jakimi problemami i trudnościami mierzą się fundacje. Potrafi też opracować statut, który uwzględni indywidualne potrzeby i ścieżkę rozwoju fundacji. Dzięki współpracy z różnymi fundacjami i stowarzyszeniami może także zaproponować rozwiązania, które okazały się korzystne dla podobnych organizacji.

Przed podjęciem współpracy z kancelarią należy również sprawdzić rekomendacje i opinie opublikowane w internecie. Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Zakładanie fundacji nie jest proste, zwłaszcza gdy fundator mieszka na stałe za granicą albo jest osobą o ograniczonej mobilności. Stąd też podczas przeglądania opinii warto sprawdzić, czy klienci cenią kancelarię za komunikatywność, dostępność oraz sprawną współpracę zdalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska