Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince zakończyły się bezprecedensowe na skalę światową prace konserwatorskie przy więźniarskim baraku. Trwająca cztery lata konserwacja murowanego obiektu zrealizowano w ramach Globalnego Planu Konserwacji finansowanego ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Jest to pierwszy uratowany barak w ramach większego projektu. Prace przy drugim obiekcie zakończą się przed końcem roku. W kolejnych latach podobne prace będą kontynuowane przy kolejnych. W sumie na terenie byłego obozu Birkenau jest 45 baraków murowanych. W tym roku pierwszy po zakończonej konserwacji zostanie udostępniony do zwiedzania.
Prace objęły cały barak, począwszy od przygotowania fundamentów, których pierwotnie nie było. Bez tego budynek z czasem by się rozpadł. W ramach prac m.in. także prostowano ściany, zabezpieczano ich pokrycie, przywrócono historyczny wygląd posadzkom i pryczom więźniów. Jednocześnie przeprowadzono prace archeologiczne, w trakcie których odnaleziono wiele przedmiotów związanych z osadzonymi w obozie więźniami. Budynek został zabezpieczony także pod kątem udostępnienia do zwiedzania, co wcześniej było niemożliwe.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Birkenau Piotr Cywiński podkreślił, że to są prace konserwatorskie na niespotykaną na świecie skalę, biorąc pod uwagę ich zakres, charakter obiektów i zastosowane metody. Jak przypomniał, ich podjęcie stało się możliwe dzięki powołaniu Fundacji Auschwitz-Birkenau i Funduszu Żelaznego, na który złożyły się darowizny już ponad 30 krajów i osób prywatnych. Z zysków od funduszu realizowany jest projekt pod nazwą Globalny Plan Konserwacji.
Koszty konserwacji dwóch pierwszych baraków, tj. nr 8, gdzie właśnie prace zakończono oraz nr 7 wynoszą 14 mln zł. W tym są 2 mln zł wydano na badania mające określić zakres i technologię konserwacji, które będą wykorzystywane także przy kolejnych barakach.
W oficjalnym zakończeniu prac konserwatorskich wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Auschwitz-Birkenau, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz ambasadorowie i konsulowie z krajów, których rządy zdecydowały się wesprzeć Fundusz Żelazny.
Jak podkreślali konserwatorzy i dyrektor Cywiński chodzi o uratowanie tych śladów historii przy zachowaniu ich autentyczności.
- Bezpieczne kąpieliska w Małopolsce Zachodniej
- Chrzanów. Większość autobusów ma klimatyzację, ale i tak jest gorąco
- Trwa walka z plagą komarów w powiecie oświęcimskim
- Chrzanów. Brutalny napad na 22-latka. Został raniony nożem
- Małopolska Zachodnia. Najdroższe domy do kupienia [TOP 12]
- Lato 2019. Gwiazdy, które zagrają w twoim mieście
