Spis treści
Serial "1670" hitem Netflixa w Polsce
Serial "1670" to był absolutny hit Netflixa. Przez 11 tygodni utrzymywał się na liście Top 10 najchętniej oglądanych produkcji Netflix w Polsce. Widzowie pokochali go, a teksty na stałe zapisały się już do polskiego języka i naszej świadomości.
O czym opowiada serial "1670"?
Film jest nakręcony tak, że bohaterowie zwracają się do widza, jakby brali udział w wywiadzie i opowiadają o swoich doświadczeniach. Taki gatunek filmowy lub telewizyjny nazywa się mockument (od angielskiego słowa mockumentary). Jest to odmiana paradokumentu, fikcja udająca film dokumentalny, często przyjmująca formę satyry lub parodii.
Historia dzieje się w sarmackiej I Rzeczypospolitej, we wsi Adamczycha, ale jest satyrą czasów współczesnych.

Jan Paweł, którego gra Bartłomiej Topa, to polski szlachcic i właściciel "mniejszej połowy" wsi Adamczycha. Pragnie zostać on najsławniejszym Janem Pawłem w historii Polski, ale sprawy nie zawsze idą po jego myśli: chłopi nie pracują tak ochoczo jakby chciał, córka Aniela (Martyna Byczkowska) buntuje się i nie chce "dać się wydać" za syna magnata, a odwieczny wróg i współwłaściciel Adamczychy Andrzej (Andrzej Kłak) sprawia mu wiele problemów.
Ma dwóch synów - ks. Jakuba (Michał Sikorski), który - co wiele mówi o jego "kręgosłupie moralnym" - zdecydował się na pracę w tej "międzynarodowej korporacji z silną pozycją na rynku", zostając księdzem i okazjonalnym egzorcystą. Drugi syn Stanisław (Michał Balicki) ma bardzo romansową naturę.
Film kręcony jest w skansenie w Kolbuszowej, w województwie podkarpackim, gdzie stworzono dodatkową scenografię.
Tym razem Adamczychę i jej mieszkańców zobaczymy w letniej scenerii
Czego możemy spodziewać się po drugiej części hitu Netflixa? Akcja dzieje się latem i jest kontynuacją historii, którą śledziliśmy w pierwszej części.

Za scenariusz kontynuacji ponownie odpowiedzialny jest Jakub Rużyłło. Reżyserami są Maciej Buchwald i Kordian Kądziela. Producentami drugiego sezonu serialu są Ivo Krankowski i Jan Kwieciński, a za produkcję odpowiada Akson Studio.
- Mam wrażenie, że o ile w pierwszym sezonie dopiero zarysowaliśmy ten świat, w drugim znacząco go rozszerzamy i myślę, że to będzie widoczne. Oczywiście Adamczycha i jej główni bohaterowie grają nadal najważniejszą rolę, ale jesteśmy też w nowych miejscach, jest znacznie więcej akcji i pojawiają się też nowe postacie — zapowiadał drugi sezon Rużyłło.
Obsada 1 sezonu:
Bartłomiej Topa – Jan Paweł Adamczewski
Katarzyna Herman – Zofia Adamczewska, żona Jana
Martyna Byczkowska – Aniela Adamczewska, córka Jana i Zofii
Michał Sikorski – Jakub Adamczewski, syn Jana i Zofii
Michał Balicki – Stanisław Adamczewski, syn Jana i Zofii
Andrzej Kłak – Andrzej Pobreża, właściciel drugiej połowy Adamczychy
Dobromir Dymecki – Bogdan, brat Zofii
Kirył Pietruczuk – Maciej, pomocnik kowala

Małopolskie ślady w serialu "1670"
Michał Sikorski, który gra ks. Jakuba urodził się w Wadowicach. Pierwsze kroki na scenie postawił już w podstawówce. W "papieskim mieście" chodził do liceum, najsłynniejszego w mieście - do Wadowity. Ukończył krakowską Akademię Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Obecnie mieszka w Warszawie. Więcej o aktorze tutaj
Oprócz niego w pierwszym sezonie "1670" w drugoplanowej roli występowała Ewelina Zawada z Sułkowic w gminie Andrychów.

Gra chłopkę Ulę o ciętym języku. Aktorka ma 31 lat. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie, studiowała na kilku uczelniach. Dyplom obroniła w białostockiej filii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Ukończyła też studia na kierunku aktorstwo filmowe w New York Film Academy w Los Angeles.