Zobacz także: W Zakopanem tempera spadła do 7 stopni Celsjusza
Bazar Polski uroczyście rozpoczął swoją działalność w lipcu 1911 roku.
- Był to budynek ufundowany przez hrabiego Władysława Zamoyskiego. Od początku jego istnienia hrabia określił jego przeznaczenie. Na dole miało być miejsce dla polskiego handlu, a u góry miejsce wystawiennicze dla artystów - mówi Jerzy Zacharko, przedstawiciel Klubu im. hr W. Zamoyskiego.
Tak jest do dzisiaj. Na dole znajduje się sklep spożywczy zakopiańskiej spółdzielni Społem, a na górze znajdują się sale przeznaczone dla artystów - mieści się tam Miejska Galeria Sztuki.
Z okazji setnych urodzin w galerii sztuki otwarto wystawę grafik - taką samą jak ta, którą jako pierwszą otwarto w 1911 roku.
- Staraliśmy się częściowo odtworzyć tę wystawę. Chcieliśmy także odtworzyć klimat pokazywania sztuki w tamtym czasie - mówi Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.
Na wystawie, która po 100 latach wróciła do Zakopanego, podziwiać można grafiki z kolekcji Henryka Grohmana. - Są prace Skoczylasa, Skotnickiego czy Wyczółkowskiego. To śmietanka ówczesnych grafików Polskich. To głównie widoki romantyczne i młodopolskie, także te tatrzańskie - mówi Zadziorko.
Z okazji jubileuszu galerii i Bazaru aktorzy Teatru Off Tatrzańskiego zaprezentowali wczoraj uliczny happening. Do bazaru przybyła wybitna polska aktorka, Helena Modrzejewska. Pani Helenie spodobało się to co zobaczyła po 100 latach.
Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**
