Pomocą psychologiczną dla ukraińskich dzieci i młodzieży udziela Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zakopanem, która mieście się przy ul. H. Modrzejewskiej 5. Rodzice wraz z dziećmi, którzy przyjechali do Zakopanego i potrzebują takiego wsparcia, mogą zgłaszać się do Poradni.
- Najprościej można zrobić to dzwoniąc pod numer 18 20 63 973. Telefony działają od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 15. Będziemy się starali wyznaczać terminy spotkań na bieżąco w miarę możliwości - informują pracownicy poradni.
Z troską o dzieci swoje działania przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem. Placówka przygotowała szereg materiałów, które maja dać szanse ukraińskim dzieciom oderwania się choć na chwilę od myśli o trudnych przeżyciach. Już na stronie internetowej biblioteki działa zakładkę z materiałami edukacyjnymi do pobrania i wydrukowania w języku ukraińskim.
- Bardzo szybko udało nam się zorganizować pomoce dydaktyczne dla dzieci. Ściągnęliśmy książeczki dla dzieci w języku ukraińskim. To wydawnictwa polskie stanęły na wysokości zadania i bardzo wszystkim dziękuję za tak szybka pomoc. Wydawnictwo polskie „Dwie siostry”, które gościliśmy na Festiwalu Literackim, przygotowało kolorowanki dla dzieci z opisami w języku ukraińskim oraz książeczki. Ponadto wspierają nas oficyny wydawnicze z Ukrainy, które przygotowały szeroka ofertę około 70 e-booków, które można bezpłatnie pobrać – wyjaśnia Bożena Gąsienica, dyrektor biblioteki w Zakopanem.
Rodzice i dzieci z Ukrainy mogą odwiedzić oddział Biblioteki przy ul. Zborowskiego 1. Dostępne są tam zabawki, ścianka wspinaczkowa oraz gry planszowe. Z oferty biblioteki można korzystać za darmo.
Dodatkowo placówki przygotowała materiały pomocne do nauki języka. - Biblioteka zaopatrzyła się w materiały potrzebne do nauki języka. Są m.in. rozmówki polsko-ukraińskie, które można wypożyczyć. Z kolei w oddziale na oś. Łukaszówki są stanowiska komputerowe z bezpłatny dostęp do internetu. W bibliotece są pracownicy, którzy znają język ukraiński, więc to będzie na pewno duże ułatwieni dla uchodźców - mówi dyrektor Bożena Gąsienica. - Musimy pamiętać, że my wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacja. Dzieci ukraińskie przeżywają teraz traumę i nasze zajęcia mają pomóc w radzeniu sobie z tym trudnym położeniem.
Dodatkowo Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje zajęcia integracyjne - dla dzieci z Polski i Ukrainy.
- Chcemy je zorganizować, bo my wszyscy musimy odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości i z nią trochę oswoić. Nie jest to na pewno łatwe - dodaje dyrektorka Biblioteki. Placówka na razie przygotowuje program zajęć. Terminów jeszcze nie podała.
Ze wsparciem dla ukraińskich dzieci i młodzieży szykuje się także Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Obie te instytucje udostępniły swoją przestrzeń dla działań artystycznych oraz zajęć manualnych. I tak w Miejskiej Galerii odbywać się będą zajęci z ceramiki, a w Muzeum Tatrzańskim dzieci będą mogły m.in. malować na szkle. Program tych zajęć również zostanie niedługo przygotowany i udostępniony.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
