Od kilku dni pod Giewontem coraz częściej można zobaczyć turystów z krajów arabskich. Łatwo ich można zauważyć na ulicach – zwłaszcza kobiety. Te spacerują w tradycyjnych strojach. Mają zasłonięte głowy, a czasami także twarze. Spacerują same, albo w towarzystwie mężczyzn. Widać, że czują się pod Giewontem swobodnie, bezpiecznie.
- Spodziewaliśmy się, że powrót tych gości nie nastąpi tam szybko, zwłaszcza jeśli chodzi o trudną sytuację w Europie i wojnę na Ukrainie. Jednak miło się zaskoczyliśmy. Widać ich coraz więcej. Wracają dużymi grupami, całymi rodzinami, na długie pobyty i z wielkimi budżetami – mówi Karol Wagner z TIG.
Goście z Półwyspu Arabskiego chętnie spacerują po mieście, zwiedzają, odwiedzają sklepy (i to te drogie). Rzadziej decydują się na górskie wędrówki. Goście ci mieszkają głównie w drogich hotelach.
- Widać tych ludzi w mieście. I widać, że nie są to biedni ludzi. Panie spacerują z torebkami Chanel – mówi jednak ze sprzedawczyń oscypków pod Giewontem.
- Klient jak każdy inny. Powiedziałbym nawet, że dobry klient. Wspomogą nasz rynek turystyczny. Dobrze, że do nas wracają – dodaje jeden z kierowców busów.
Zakopane. Na Krupówkach kolorowy zawrót głowy. Są baloniki, ...
Oprócz turystów z Półwyspu Arabskiego są także inni gości zagraniczni. To głównie Węgrzy, Słowacy, Estończycy, Łotysze. Nie ma za to goście z krajów zachodnich. Ci – jak zaznacza branża turystyczna – boją się do nas przyjeżdżać. Właśnie z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą.
O naszych gościach z Półwyspu Arabskiego będzie można dowiedzieć się w najbliższy poniedziałek 4 lipca. W zakopiańskim Kinie Miejsce (ul. Orkana 2) odbędzie się wówczas spotkanie "Zjednoczone Emiraty Arabskie - Multikulturowa Oaza". W obecności dr Eman Al Salami, Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Rzeczypospolitej Polskiej, prezentację wygłosi Ahmed Al Mansoori, II Sekretarz Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
- Nowoczesność i multikulturowość – tak w dwóch słowach można opisać Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Ten kraj jednak oferuje znacznie więcej – tradycję, piaszczyste plaże, piękne widoki – tutaj znajdziemy wszystko to, co największe i najbardziej niezwykłe. Współczesne Emiraty należą do czołówki najszybciej rozwijających się krajów na świecie – ich wizytówką są piękne miasta i potężne, zapierające dech w piersiach drapacze chmur - informuje urząd miasta pod Giewontem, który jest współorganizatorem spotkania.
Poniedziałkowe spotkanie to efekt współpracy urzędu miasta z ambasadą ZEA w Polsce, która podjęta została kilka tygodni temu. W ramach współpracy strony arabska zapowiedziała, że będzie promowała wśród swoich obywateli Zakopane jako dobre miejsce do wypoczynku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
