Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: i znów nie ma czym oddychać

Łukasz Bobek
Smog wiszący nad Zakopanem - taki widok często obserwujemy z otaczających miasto wzgórz
Smog wiszący nad Zakopanem - taki widok często obserwujemy z otaczających miasto wzgórz archiwum Polskapresse
Fatalny stan powietrza widać szczególnie rano, gdy nad Zakopanem dosłownie wisi czarna chmura smogu. Według Małopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod Giewontem normy zostały przekroczone już na samym początku grudnia, gdy 3 i 4 tego miesiąca stężenie pyłów zawieszonych PM10 wynosiło 110 i 119 jednostek, podczas gdy norma t0 50. W kolejnych dniach, zwłaszcza po 16 grudnia, było jeszcze gorzej. Wówczas dane wskazywały aż 200 jednostek.

- Czuć to w powietrzu. Zawsze jest tak, gdy jest większy mróz. Ostatnio zaś w ogóle nie było wiatru - mówi Dariusz Galica, mieszkaniec Zakopanego. - Powietrze będzie brudne do czasu, aż ludzie nie zdecydują się przejść na ekologiczną formę ogrzewania.

Obecnie spora część Zakopanego wciąż ogrzewana jest przez piece węglowe. Co gorsza, choć jest to karalne, niektórzy mieszkańcy cały czas oprócz węgla czy drzewa palą w nich... śmieci.

W najbliższym czasie wiele domów, zwłaszcza tych w centrum miasta, będzie miało szansę podpiąć się do sieci geotermalnej. Spółka Geotermia Podhalańska rozpoczęła właśnie podłączanie do sieci przesyłowej nowego odwiertu w Bańskiej Niżnej. Władze spółki szacują, że dzięki nowym zasobom ciepłej wody podziemnej możliwe będzie przyłączenie ok. 1500 domów.

Pytanie jednak, czy górale podłączą się do sieci, tym bardziej że wciąż ogrzewanie węglem jest zdecydowanie tańsze niż geotermią, olejem, gazem, czy prądem elektrycznym. - Rządzący powinni pozyskać na to fundusze unijne albo przynajmniej zaoferować zniżki w podatkach od nieruchomości. Bez takiej pomocy niewiele osób zdecyduje się przejść na ekologiczne ogrzewanie - uważa Dariusz Galica.

***
Pył PM 10 to mieszanina drobnych cząstek o różnym składzie chemicznym. Mogą one wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, w szczególności u osób starszych oraz dzieci. Pył PM 10 to metale ciężkie - arsen, nikiel, kadm, ołów.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska