Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Jak brzmią fidele i czelesta? Tych nietypowych instrumentów można posłuchać pod Giewontem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Cymbały rodem z XVI wieku, fidele, skrzypce, kozy. Te nietypowe instrumenty i ich twórców można zobaczyć i posłuchać w Zakopanem. Pod Giewontem wystartował Jarmark św. Cecylii – dla twórców instrumentów muzycznych.

Jarmark odbywa się na dolnej Równi Krupowej – w wiosce festiwalowej. Jest to bowiem impreza towarzysząca w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jarmark przyciągnął twórców instrumentów, które są małe znane, lub wracają ponownie do użytku. Niejednokrotnie to instrumenty, które wywodzą się z kultury pasterskie, albo nawet sięgają czasów średniowiecza.

Spotkać tam można cymbały rzeszowskie, które przyszył do Polski na przełomie XV/XVI wieku za sprawą romskich i żydowskich artystów. Ich rodowód jednak sięga Persji.

Na jarmarku można także zobaczyć kozy. Instrumenty te są znane w różnych częściach Polski. Niektóre proste, inne pięknie zdobione. Do tego fidele, skrzypce, altówki, piszczałki, harmonie, a nawet instrument czelesta – najmłodszy z instrumentów klawiszowych – wymyślony w drugiej połowie XVIII wieku.

Instrumenty można nie tylko zobaczyć, ale i posłuchać. A nawet podpatrzeć twórców jak je wykonują.

- Choć to nietypowe instrumenty, są one cały czas popularne. Wielu muzyków korzysta z nich, organizuje koncerty, gra. Wielu zamawia także ich produkcję. To nie jest tam, że dawne instrumenty już odeszły całkowicie do lamusa – mówi jeden z twórców.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zakopane. Jak brzmią fidele i czelesta? Tych nietypowych instrumentów można posłuchać pod Giewontem - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska