Plany zakupu budynku dawnego Gimnazjum nr 2 pojawiły się, gdy w głównej siedzibie szkoły Kenara przy ul. Za Strugiem rozpoczął się remont, a uczniowie liceum plastycznego przenieśli się na ul. Sienkiewicza - właśnie do budynku dawnego gimnazjum. W zabytkowym budynku przy Sienkiewicza, który liczy prawie 100 lat, znajdują się nowe pomieszczenia bardzo potrzebne dla uczniów szkoły. To dobudowana w 2008 roku hala sportowa, sale gimnastyczne oraz boisko. Tego brakowało uczniom tej szkoły.
- Po przejściu do zastępczego budynku zwróciłem się do Ministerstwa Kultury z propozycją przejęcia przez naszą szkołę właśnie tego gmachu - mówi Marek Król- Józaga, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.
Transakcja właśnie została sfinalizowana, budynek stał się własnością liceum plastycznego. Koszt 12 milionów złotych wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem prowadzącym dla zakopiańskiej szkoły plastycznej.
- Dzięki MKiDN, udało się zakupić na własność budynek dawnego Gimnazjum nr 2 im ks. Józefa Tischnera w Zakopanem. Będziemy mogli uruchomić nowe specjalności artystyczne: tkaninę artystyczną, projektowanie ubioru oraz fotografię artystyczną. Planujemy również w przyszłości stworzyć na poddaszu budynku internat dla 50 uczniów, a w przyziemiu stołówkę. Mamy na własność piękną halę sportową i szkolne boisko, a tego tak bardzo brakowało naszym uczniom - poinformował dyrektor Marek Król- Józaga
Nowo zakupiony budynek wymaga remontu, jest to gmach zabytkowy. - Tak naprawdę jest to praca na lata. Zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że w budynku są sprawy, które trzeba zrobić na już. To m.in. kwestia przeciekającego poszycia dachowego nad salą gimnastyczną. Czeka nas wymiana okien, drzwi, wymiana rur kanalizacyjnych, remont klatki schodowej. Jest tego sporo. Dostaliśmy środki na zakup budynku i w tym są pieniądze na remont budynku - mówi dyrektor.
W gmachu przy Sienkiewicza ma powstać centrum plenerowe, gdzie uczniowie ze szkół nie tylko plastycznych w Polsce będą mogli mieszkać w czasie pobytu w Zakopanem. W planach jest otwarcie małej sali kinowej, gdzie mogłyby odbywać się nie tylko projekcje filmów, ale i koncerty uczniów ze szkoły muzycznej, która mieści się przy tej samej ulicy.
- Tak naprawdę czeka nas sporo pracy. Jesteśmy na to gotowi. Prawdopodobnie już od września 2022 uruchomimy dwa nowe kierunki tkactwo artystyczne oraz projektowanie ubioru - informuje Marek Król-Józaga
Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara powstało w 1876 jako szkoła rzemiosła artystycznego. Za pięć lat szkoła będzie świętować 150 lat powstania. Dyrekcja zapowiada huczne obchody. Absolwentami tej szkoły byli m.in. Antoni Kenar, Władysław Hasior, Antoni Rząsa, Henryk Burzec, Wojciech Brzega, Tomasz Ross i wielu innych, którzy zaznaczyli swoją twórczość w różnych stronach świata. Szkołę tą ukończył także, a następnie był tam nauczycielem Maciej Berbeka - himalaista i ratownik TOPR, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Manaslu, Czo Oju i Broad Peak.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
